E Enjte, 04.25.2024, 03:18am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
GRUEVSKI, MOS E PREK GAZETËN 'ZHURNAL PLUS'
MALI MA I LARTË EDHE I MAQEDONISË SË SOTME NUK ËSHTË GRUEVSKI, POR KORABI I PËRJETSHËM
Nga RAMIZ LUSHAJ

E Premte, 09.27.2013, 02:26pm (GMT+1)Si rrufe më erdhi lajmi i keq i ofshamës së pandalun të gazetës ditore shqiptare "Zhurnal Plus" në FYROM, të cilës iu fikën edhe llampat e emergjencës në ecjen e saj me sakrifica e sfida. Tashti, pas kësaj kryqëzate të shtetit të kryqëzuar maqedonas, kemi një "Zhurnal Minus". Nuk iku për fajin e saj. Kurrësesi. Përkundrazi: gazetarët e saj janë mjaft qëndrestarë për ta mbajt në jetë, në kambë, në piedestal. Ata janë lisa të penës e të përballjes për botimin e "Zhurnal Plus" aqsa na bajnë për veti me iu dalë në krah. E patjetër duhet me iu dalë në mbrojtje publike e praktike. Jo për (pa)hir të rracës e frymës shqiptare të gazetës e stafit të saj. As vetëm për shkak të misionit kombëtar, politik, kulturor e shoqëror të gazetës. As vetëm për solidaritet të mediave (ndër)kombëtare për një gazetë në gjuhën shqipe në Shkupin multietnik, As vetëm për të lëshue fjalë e lekë për me e/u mbajt kjo gazetë në jetë. Gjithësesi ma tepër. Domosdoshmërisht ma shumë.

"Zhurnal Plus"ishte si një yll në ngjitje në qiellin e demokracisë së shprishur e të shpifur në Maqedoni dhe si një flakadan në ecje në tokën shqiptaro-maqedonase me liri nacionale e medie të burgosur edhe pas Marrëveshjes së pambyllun të Ohrit. Fatkeqësisht, as në qiell dhe as në tokë nuk e don një gazetë të këtillë si "Zhurnal Plus" ky Gruevski, kryeministër kryengritës e kundërshqiptar, që ende ia rrenë mendja se në pafundësi mund të boksoj shqiptarët etnikë e të tjerët si nacionalist dhe të baj teatër në politikën ballkanike e euro-atlantike si "demokrat" sikuse dikur në ladrimet e tij gjatë diplomimit për ekonomi në Universitetin Shën Klementi i Ohrit në Manastir. Pikërisht Gruevski, ky lider krye në (pusht)et dhe pa krye në realpolitikë, ndihet në vetvete dhe shihet nga të tjerë si i "përkdhelun"(!) nga ndërkombëtarët euro-atlantik në kohë tkurrjesh e bymimesh dhe korac në politikë i rrethatuar nga këshilltarë djallëzor të nacionalizmit maqedonas me veprime gjak e flakë ndaj shqiptarëve etnikë shtetformues. Gruevski, polikan me biberon dhe ekonomist me vizion, është i brumuar si njeri ballkaniko-afrikan (në vogli ka jetue në Libi bashkë me të amen e divorcuar) dhe sadoqë ka shkollue në Perëndim nuk ia mbrrini asnjë herë me u ba njeri euro-atlantik, çka e dëshmoi edhe ma së fundit me maskariadën mafioze politiko-financiare për mbylljen e gazetës "Zhurnal Plus".

Kjo mbyllja e"Zhurnal Plus" nuk është aspak aksidentale për Maqedoninë. Shpreh keqardhje se është krejt fatale për dinjitetin e demokracisë euro-atlantike të shek. XXI. Dy pushtete të shtetit gruevskian, pushteti politik dhe ai ekonomik, iu hakërryen me të pabesë e iu oktapoduan me diskriminim të gjithanshëm kësaj gazete shqiptare, një nga gurët e themelit institucional të pushtetit të katërt në Maqedoni. Dihet se kjo ka me e rrgall sadopak shtetin e pushtetin personal të Gruevskit kundërshqiptar në Ballkanin e sotëm. Ky Gruevski don me e ndertue artificialisht historinë e shtetit të tij artificial, siç e ngriti vjet në 20 vjetorin e Pavarësisë së FYROM (Maqedoni) me mbi 4 milionë dollarë amerikanë një "Hark Triumfi" në Shkup, e thirrun prejt tij "Porta e Maqedonisë", nën të cilën ka me kalue shpejt kokëulun nga paudhësitë e i përçmuar jo vetëm nga shqiptarët trojenik e nga ndërkombëtarë euro-atlantik. Ky ideator e promotorr i Projektit kundërshqiptar "Shkupi 2014"nuk ka me ia mbrri me e vnue në jetësim.

Ky Gruevski kaq i vogël në ultësitë e tij sa me e sulmue egërsisht edhe një gazetë të shqiptarëve si "Zhurnal Plus" nuk mund të lartësohet duke e ngrit siç bani para dy vjetësh një monument gjigand të Aleksandit të Madh me 9.4 milionë euro, që as vet nuk mundet me e thirrë ndryshe zyrtarisht e botërisht, veçse "Luftëtari mbi kalë"(!).
Ky Gruevski kundërshqiptar krejt zhul në qëndrimet e veprimet ndaj gazetës shqiptare "Zhurnal Plus" nuk mundet ta zhubravosin kur e ku të duan këtë tribunal shqiptar të fjalës së lirë e të demokracisë euro-atlantike. Gruevski duhet ta dijnë se Perëndia pas Frymës na e dha të parën Fjalën dhe duhet ta mësojnë e provojnë nga drejtësia e qëndresa e shqiptarëve e ndërkombëtarëve se në këtë çështje do të mbetet "nul"dhe nuk do të pastrohet nga mëkatet kurrë.

Kaq poshtë ka rënë kryeministri maqedonas Gruevski sa me iu lëshue egërsisht e paturpësisht shtetin 22 vjeçar FYROM-Maqedoni një gazete elitare shqiptare 2 vjeçe, e cila më duket se ka një drejtues e 2 gazetarë profesional të saj, që me vizionin, përkushtimin e sakrifikimet e tyre e ngritën këtë medie kaq lart, kaq shpejt e kaq mirë. Këta lisa dardanë (siç më pëlqen me i thirrë) munden ta mbajnë deri më sot në kambë si heronj këtë gazete shqiptare po e kanë krejt të pamundun ta mbajnë një shtet kundërshqiptarë dhe kundër medias së lirë. Pastaj, kurrsesi, nuk ndihet nevoja që këta gazetarë të bien si "Heronj të Shtypit të Lirë" në një vend si Maqedonia që të paktën njanen kambë të saj e ka të çueme pa ekuilibër drejt "arkivolit".

Duhet me ia kujtue Gruevskit disa gjana të (pa)dituna: Gjyshi i tij lindi në të ashtuquajtunen "Maqedoni Greke"(!), në fshatin e atëhershëm që nga sllavishtja shqipërohet "punëtorë të dardhave", i pagëzuem Nikolaos Grouios, i vramë 29 vjeç në Luftën Greko-Italiane (v. 1940), dhe pas shtegtimit të familjes së mbetun drejt Shkupit ia vunë të atit të tij që e braktisi një "ovski" maqedonas dhe e kemi sot Nikolla Gruevskin (i riu) të Maqedonisë artificiale, nga lindja e deri në jetën e përtejme një kundërshqiptar. Ky Gruevski e dëshmon edhe me turravrapin bojkotues e asfiksues ndaj gazetës shqiptare "Zhurnal Plus".

Këta lisat qëndrestarë të "Zhurnal"-it të sulmuem pabesisht e egërsisht nga rregjimi kundërshqiptar i hjekësit e i përndjeksit Gruevski më përngjasojnë realisht si pasardhës të të madhit rilindas Jeronim De Rada, i cili plot 165 vjet ma herët, e botoi në Itali ma të paren gazetë shqiptare "L'Albanese d'Italia" /Shqiptari i Italisë/ (1848), të cilët ia sulmuan kundërshqiptarët dhe u detyrue me "e mbyll përkohësisht". Kjo po ngan edhe me "Zhurnal Plus" (emër huajtun nga frengjishtja !). Njejtësisht. Në të dy rastet, në dy shtetet, sulmojnë rryma (r)evolucionare kundërshqiptare, si në shek. XIX edhe në shek. XXI. Veçse nuk po due me iu ndodh edhe këtyne të "Zhurnal"-it si në rastin e De Radës së madh që "priste ditë më të mira" për rihapjen e gazetës së tij, çka nuk i ndodhi kurrë. Aman, olisa dardanë, mos e ndalni betejën e derisotme për mbajtjen në kambë e në front të kësaj gazete elitare shqiptare, pasi beteja për shtypin e lirë është e përjetshme, paçka se në Maqedoninë e Gruevskit ndodh ndryshe, krejt ndryshe, ku diskriminohen masmediet shqiptare duke shkel çdo konvent e akte ndërkombëtare përballë heshtjes së pabesueshme e të patolerueshme euro-atlantike.

Në rastin "Zhurnal Plus" as përfaqësitë diplomatike në Shkup nuk janë zgjuar ende, sepse Maqedonisë po i ndihen ngricat e "dimnit Gruevski", të cilat po vijnë dhe ia nisën me "e ngrirë" edhe gazetën shqiptare "Zhurnal Plus".

Edhe Ali Ahmeti, ky Gjergj Elez Ali modern, duhet ta kuptojnë e ndjejnë përtej palcës biologjike e revoltës politike se edhe ky akt ndaj gazetës "Zhurnal Plus" është një plagë ma shumë në trupin e tij prej shqiptari kombëtar e shtetari qytetar, është një nga plagët e Marrëveshjes së pambyllun të Ohrit. Kësaj Marrëveshjeje, të lidhun në besatim të ndërkombëtarëve, nuk mund t'ia ndalin gjakun e rrjedhshëm nga plagët e saj as mbi 400 milionë euro për jetësimin e saj, as tonelatat e penelatave demagogjike të Gruevskit, këtij djali të një dizenjatori e njeriu të pultuem si kryeministër nga nacionalizmi i pa fytyrë dhe i pa asht maqedonas. Fakti ma i fundit është edhe gazeta shqipe "Zhurnal Plus", që bubullon si një sinjal i keq për demokracinë euro-atlantike dhe për vet shtetin e Maqedonisë, që nuk mund të qëndrojnë në kambë pa shqiptarët përgjatë Drinit e Vardarit, pa gjuhën e tyre shqipe, pa shkollat shqipe, pa gazetat e televizionet shqipe, pa kulturën shqiptare.

Ndoshta, ma mirë se askush, vet kryeministri kundërshqiptar Gruevski e mirëdinë se në 100 vjet përpjekje për pavarësim dhe në 22 vjet për shtetformim, Maqedonia e sotme ka nisë nga trevat shqiptare.

Kryengritja e Ilindenit e vitit 1903, që e njohin si një festë kombëtare të Maqedonisë së sotme, nuk mund të ndërmerrej e kryhej pa shqiptarët, e cila udhënisi nga Manastiri i Kongresit të Alfabetit Shqip dhe është tepër absurde e aspak njerëzore e demokratike që Gruevski autokrat ballkanik të mbylli një gazetë në gjuhën shqipe si kjo elitarja "Zhurnal Plus".

Fisi ilir i Paionëve, që shtrihej në dy anët e Vardarit, të cilët sipas Homerit morën pjesë edhe në Luftën e Trojës, dokumentohet se kishin simbol të tyre emblematik, Diellin, të cilin e vnuen maqedonsit e sotëm në Flamurin e tyne Kombëtar, ndërsa tani Gruevski e Co. ua pengojnë shqiptarëve Flamurin e tyne Kombëtar Kuqezi, gjuhën e tyre amtare të lashtë Shqipen, gazetat e njohura shqipe si"Zhurnal Plus". etj.

Çdo vit, më 2 gusht, nga Krusheva (shqip vendi i dardhave) nga nisi Kryengritja e Ilindenit, starton Marshimi Tradicional, ku Flakadani i ndezur udhëton nëpër Maqedoni drejt Shkupit. Ky flakadan, jo si pamundësi dhe as si befasi, mund të ndizet një ditë edhe nga sulmi i egër gruevskian ndaj gazetës kombëtare shqiptare "Zhurnal Plus" në Shkup.

Në Ohër u nënshkrue Marrëveshja e vitit 2001, e cila e shpëtoi Maqedoninë (FYROM) nga shpërbërja e saj, sepse gati po merrte jetë parashhikimi i arvanitasit Marko Dragumis, njërit nga heronjtë e Greqisë: "Maqedonia i përket kujtdo që e merr!". Ndaj sot Republika e Maqedonisë, që ka mjaft probleme identiteti kombëtar, territorial, gjuhësor e fetar me fqinjtë e vet në të gjitha anët kufitare, është një shtet që mbijeton në të dy anët e Vardarit duke u mbajt në dy kambet e tij shtetformuese: Maqedonët dhe Shqiptarët. Kjo i obligon ma së forti gruevskianët kundëshqiptar që të mos kryejnë akte të tilla ndaj shqiptarëve, si në rastin e gazetës "Zhurnal Plus".
Vet Gruevski kundërshqiptar, që ia nisi karrierës arsimore e politike nga treva etnike shqiptare e Manastirit, duhet ta dijnë mirë se mali ma i lartë edhe i Maqedonisë së sotme nuk është Gruevski, por Korabi i përjetshëm.

Gruevskianët maqedonas nuk po e dijnë fort mirë se cilët kanë miq e armiq të sotëm, po ndërkohë duhet ta kuptojnë njëherë e mirë se nuk duhet t'i bajnë kundërshtarë shqiptarët, që bashkëjetojnë në tokat e veta etnike në shtetin e Maqedonisë dhe shkojnë deri në gjysmën e popullsisë së saj, se Maqedonia rrethohet në mbi gjysmën e kufijve të saj nga shtetet shqiptare të Shqipërisë e të Kosovës e territori shqiptar i Luginës së Preshevës (Kosova Lindore).

Zoti Gruevski, kryeministri kundërshqiptar i Maqedonisë së shek. XXI po merr fund përgjithmonë epoka famëkeqe e misioneve luftarake shoviniste kundër shqiptarëve me emna kafshësh si njësitë paramilitare sllavo-maqedonase të vitit 2001 të koduara"Luanët" apo misionet kundërshqiptare të koduara "Dhelpra e Kuqerremtë" (2001),"Dhelpra e Zezë" (2009), etj., prandaj ka ardhë koha të merremi vesh ndërveti si njerëz të Rendit të Ri Botëror, si shqiptarë shtetformues të Maqedonisë e të fqinjësisë së përbashkët, si bashkudhtarë të demokracisë euro-atlantike, si qytetarë të botës së lirë: Mos e prek gazetën "Zhurnal Plus".

Tiranë, më 27 shtator 2013

RAMIZ LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË SQARIM PËR MIKUN TIM PËLLUMB KULLANga RESHAT KRIPA (09.27.2013)
KONICA DHE FATI TRAGJIK I KUJTESËS HISTORIKENga AFRIM KRASNIQI (09.26.2013)
'GJYQI I KAFEVE' TË NEXHMIJES DHE VC-ja ALLATURKA E BERISHËSNga MENTOR KIKIA (09.26.2013)
DASVIDANIA MARRËDHËNIEVE RUSO-AMERIKANE?Nga FRANK SHKRELI (09.25.2013)
ANTIKORRUPSIONI - NJË PERSPEKTIVË PESIMISTE?Nga AFRIM KRASNIQI (09.24.2013)
COMMONWEALTHI SERB ËSHTË SA ANTISHQIPTAR DHE ANTIEVROPIANNga SKËNDER BUÇPAPAJ (09.23.2013)
NJË JUGOSLLAVI E RE ME DY SHTETE SHQIPTARENga SHABAN MURATI (09.23.2013)
Barometri diplomatikISH PRESIDENTI I SHQIPËRISË ALFRED MOISIU APELON KOSOVËN DHE SHQIPËRINË PËR BASHKIMNga Prof. Dr. MEHDI HYSENI (09.23.2013)
KTHIM TEK VLERAT MORALENga AFRIM KRASNIQI (09.22.2013)
ËNDRRAT E PAREALIZUARANga RESHAT KRIPA (09.22.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]