E Djelë, 06.23.2024, 03:22pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
LIDHJA E LIRISË
Nga DUKAGJIN ALIMUSAJ

E Enjte, 06.19.2014, 02:57pm (GMT+1)


Zgjedhjet pёrfunduan. Pothuajse. Ato nuk ishin as tё lira e as demokratike. Nuk ishin tё tilla sepse qytetarёt ishin tё detyruar t'u drejtohen kutive tё votimit nё njё atmosferё tё mbizotёruar nga frika e terrori dhe sepse gara nuk ishte njё garё mes tё barabartёve. Hapёsira publike, aparati e infrastruktura shtetёrore, si dhe rrjeti e vullnetarizmi i nёntokёs ishin tё vёna nё dispozicion tё regjimit hashimist. Kurse opozitarёve u duhej tё operonin nga katakombet. Duke qenё se kishim kёsij lloj zgjedhjesh, rezultati i tyre nuk ishte befasues. Pushteti diktatorial doli i pari, i ndjekur nga partitё opozitare dhe disa parti tjera. E gjitha sipas planifikimit. Kaskada funksionoi. Opozitarёt u zhytёn e Hashimi doli nё breg.

PavarÑ‘sisht se zgjedhjet nuk ishin as tÑ‘ lira dhe as demokratike, tabloja e tyre ishte e realizuar nÑ‘ atÑ‘ mÑ‘nyrÑ‘ qÑ‘ ato t"˜mos dilnin si tÑ‘ tilla para syve tÑ‘ vÑ‘zhguesve dhe vlerÑ‘suesve, prej tÑ‘ cilÑ‘ve s'kishte pse t'mos pritej njÑ‘ vlerÑ‘sim pozitiv, kur dihet se shumica prej tyre e konsiderojnÑ‘ vendin tonÑ‘ si njÑ‘ vend tÑ‘ BotÑ‘s sÑ‘ TretÑ‘.

E vetmja gjÑ‘ qÑ‘ nuk shkoi sipas planifikimit kÑ‘saj radhe ishte ajo çfarÑ‘ ndodhi pas ditÑ‘s sÑ‘ votimit. Derisa kosovarÑ‘t po prisnin se cili nga prijÑ‘sit e opozitarÑ‘ve do dorÑ‘zohej i pari, ndodhi njÑ‘ zhvillim historik: Lidhja, LÑ‘vizja, Aleanca dhe Nisma i pÑ‘rafruan qÑ‘ndrimet dhe i bashkuan forcat nÑ‘ funksion tÑ‘ pÑ‘rmbysjes sÑ‘ pushtetit diktatorial.

Ndёr kumtuesit e parё tё lajmit tё mirё ishte Albin Kurti, ose ma mirё me thanё Gandalfi i javёs sё shkuar, i cili me veprimin e tij ua riktheu shpresёn Ushtarёve tё Mbretit.

PÑ‘r nga rÑ‘ndÑ‘sia simbolike, vendimi qÑ‘ morÑ‘n prijÑ‘sit e opozitarÑ‘ve pÑ‘r t'u bashkuar nÑ‘ njÑ‘ Lidhje tÑ‘ LirisÑ‘ mund tÑ‘ krahasohet me dy vendime tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘sishme nga e kaluara: me atÑ‘ pÑ‘r krijimin e Lidhjes sÑ‘ Prizrenit dhe me atÑ‘ pÑ‘r krijimin e Lidhjes Demokratike. Edhe atÑ‘herÑ‘, ashtu si dhe sot, kosovarÑ‘ve u Ñ‘shtÑ‘ rrezikuar ekzistenca, gjÑ‘ qÑ‘ i ka detyruar ata pÑ‘r t"˜u besÑ‘lidhur nÑ‘ funksion tÑ‘ mbrojtjes dhe çlirimit nga zgjedha e pushteve diktatoriale.

Nuk dihet akoma se a do jetёsohen qёllimet e lidhjes sё re apo jo, por ajo qё mund tё thuhet qysh tani ёshtё se krijimi i saj ёshtё vendimi mё i qёlluar. Se opsion tjetёr nuk kishte mbetur. Do ishte fatale, nёse do vazhdohej me besimin nё iluzionin se aspirata pёr demokraci mund tё jetёsohet edhe atёherё kur nё krye tё vendit ёshtё Hashimi, njё njeri i cili asnjёherё deri sot nuk i ёshtё pёrkushtuar jetёsimit tё kёsaj aspirate.

E rÑ‘ndÑ‘sishme tani pÑ‘r tani Ñ‘shtÑ‘ qÑ‘ opozitarÑ‘t kanÑ‘ krijuar njÑ‘ hapÑ‘sirÑ‘ tÑ‘ lirÑ‘, njÑ‘ republikÑ‘ autonome, ku ka nisur tÑ‘ ndÑ‘rtohet njÑ‘ realitet i ndryshÑ‘m nga ky qÑ‘ Ñ‘shtÑ‘ tani. Aktualisht ai Ñ‘shtÑ‘ njÑ‘ realitet raralel, por nÑ‘ tÑ‘ ardhmen ai mund tÑ‘ kthehet nÑ‘ njÑ‘ realitet mbizotÑ‘rues. Natyrisht se nuk Ñ‘shtÑ‘ e sigurtÑ‘ se prevalimi i opozitarÑ‘ve do tÑ‘ ndodh mbrenda njÑ‘ kohe tÑ‘ shkurtÑ‘r, pasiqÑ‘ kjo nuk varet vetÑ‘m nga veprimet e tyre, por ama ata, tÑ‘ paktÑ‘n, janÑ‘ tani shumÑ‘ mÑ‘ tÑ‘ pÑ‘rforcuar se ç'ishin mÑ‘ pÑ‘rpara.

Pёr momentin ka rёndёsi qё opozitarёt tё mos heqin dorё nga kёrkesa pёr largimin e pushtetit diktatorial. Se kur do realizohet kjo kёrkesё varet edhe prej veprimeve tё Zonjёs Presidente. Mbetet tё shihet se a e ka ndёrmend ajo qё tё hyjё nё histori si njё Kukull e Hashimit apo si njё Trashёguese e Ibrahimit. Atifete, kjo ёshtё dita jote!


Rasti ёshtё i thjeshtё pёr t'u zgjidhur. Edhe nёse kushtetuta thotё se mandatari i parё duhet tё jetё nga partia apo koalicioni qё ka fituar mё sё shumti vota, ajo nuk e detyron askёnd qё t'i bashkohet atij. Pra edhe nёse mandatari i parё duhet tё jetё Hashimi, kjo nuk do tё thotё se tё tjerёt janё tё detyruar qё ta pёrkrahin atё. Pёrkundrazi, tё tjerёve u takon e drejta pёr ta formuar qeverinё, nёse ai dёshton. Dhe kjo e drejtё duhet tё respektohet. Natyrisht se fituesi nuk do duhej tё anashkalohej, nёse zgjedhjet do ishin tё lira e demokratike. Por ja qё ato nuk ishin tё tilla. Prandaj dhe kjo mёnyrё e tё proceduarit ёshtё e domosdoshme. Dhe precedentё tё tillё ka edhe nga vendet demokratike. Njёri prej tyre: Wolfgang Schüssel.

Por pavarёsisht se si do procedohet nё kёtё rast, opozitarёt duhet qё tё mos e ndalin punёn nё bёrjёn sa mё tё dukshme pёr kosovarёt tё perspektivёs sё ndryshimit pozitiv e thelbёsor tё jetёs sё tyre. Sinjalet e deritanishme nga kampi opozitar nuk janё shumё shpresёdhёnёse. Nёse opozitarёt janё duke menduar se kosovarёt kanё nevojё qё njё lloj despotizmi tё zёvendёsohet me njё tjetёr lloj despotizmi, apo qё njё palё zaptuesish t'ia lёshoj vendin njё pale tjetёr zaptuesish, apo qё njё qeveri e administratё e stёrngarkuar tё largohet e nё vend tё saj tё instalohet njё qeveri e administratё e njёjtё, atёherё ata janё duke gabuar rёndё. Nёse ёshtё kёshtu, atёherё as ata nuk e meritojnё qё tё qeverisin.

Ajo çfarÑ‘ do duhej qÑ‘ tÑ‘ bÑ‘nte Lidhja e LirisÑ‘ Ñ‘shtÑ‘ qÑ‘ tÑ‘ tregonte urtÑ‘si, tÑ‘ perhapte frymÑ‘n e pajtimit, tÑ‘ aplikonte vendimmarrjen kolegjiale dhe tÑ‘ krijonte njÑ‘ ekip tÑ‘ vockÑ‘l e tÑ‘ pÑ‘rgaditur mirÑ‘ pÑ‘r tÑ‘ qeverisur me efikasitet (e me pak shpenzime).

Sidoqoftё, Lidhja e Lirisё duhet qё tё tregoi vendosmёri maksimale. Dhe nёse largimi i regjimit hashimist nuk do arrihet gjatё javёve nё vazhdim, atёherё duhet tё shkohet pёrsёri nё zgjedhje. Tё cilave opozitarёt nuk kanё pse u druhen. Aspak. Se nga radhёt e tyre mund tё krijohen dy blloqe tё konsoliduara, tё cilat do jenё mё tё pёrforcuara dhe mё tё pёrgaditura pёr t'u pёrballur me kundёrshtarёt. E kёta tё fundit nuk do jenё tё dobёt as atёherё. Aq mё tepёr kur tё kihet parasysh ndihmesa qё mund t'u vijё nga Xhingis Kani.

DUKAGJIN ALIMUSAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DEDIKIM KUSHTUAR BASHKËVUAJTËSVE TË MINga RESHAT KRIPA (06.19.2014)
VIZITA E PAPËS NË TIRANË DHE HISTORIA E PERSEKUTIMIT FETAR NË SHQIPËRINË KOMUNISTENga FRANK SHKRELI (06.18.2014)
RA LAZARATI S'RA LAZARATINga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.18.2014)
SHTETI, EKONOMIA, POLITIKANËT DHE...Nga UK LUSHI (06.16.2014)
BlogAPEL SHQIPTARËVE DHE POLITIKËSNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.15.2014)
100 VJET BRENGË KOLONEL TOMSONINga Dr. PËRPARIM TOMSONI (06.15.2014)
CA ÇASTE TË KËNDSHME ME Dr BUJAR LESKAJNga Prof. dr. ESHREF YMERI (06.14.2014)
AY, VETËM NJËNga RESHAT KRIPA (06.14.2014)
ARSHI PIPA PËR FAN NOLINNga FRANK SHKRELI (06.12.2014)
ZGJIDHJE KOSOVENga AFRIM KRASNIQI (06.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]