E Hënë, 05.27.2024, 08:37pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E Premte, 07.09.2010, 06:23pm (GMT+1)

Tony Blair, kryeministri i Anglisë për dhjetë vjet, nga 1997-2007, ishte transformuesi i partisë Laburiste përmes "New Labour", që e bëri të majtën tradicionaliste drejt një socialdemokracie centriste liberale duke përshtatur një Vijë të Tretë, dhe duke dhënë një kontribut të jastëzakonshëm në reformimin e së majtës europiane.

Tony Blair, solli një fytyrë të re në politikë, përmes Blerizmit me të cilin u identifikua, duke mbajtur qëndrime krejtësisht të reja, që nga përkrahja për integrimet e reja të Europës, tek pozicioni Antlantist, term që derivon nga Oqeani Atlantik, si lidhës i dy kontinenteve, rol që e kryen më së miri NATO-ja. Qëndrimi Atlantist i Tony Blair u shpreh si përqafim i filozofisë të bashkëpunimit mes Europës Perëndimore dhe Amerikës Veriore, (ku futen SHBA dhe Kanadaja) për sa i përket problemeve që lidhen me ekonominë, politikën dhe çështjet e mbrojtjes, përmes sloganit "demokraci, liri individuale dhe shtet ligjor" .

Tony Blair solli një erë të re në marrëdhëniet e Britanisë të Madhe me SHBA, duke i forcuar dhe rigjeneruar lidhjet e vjetra. Si frut i këtij bashkëpunimi ishte edhe qetësimi i Irlandës së Veriut përmes Marrëveshjes të së Pretmtes së Mirë arritur më 1998, një vit pasi kishte ardhur në pushtet.

Tony Blair për dhjetë vjet rresht ishte krahu i djathtë i SHBA, atje ku e lypte nevoja, prej luftës së Kosovës deri në Luftën kundër Terrorit, në ndërhyrjet ushtarake në Afganistan dhe Irak.

Tony Blair ishte nga liderët e parë të Europës që kërkonte ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë. Kosova ishte provë për NATO-n dhe Perëndimin. Kosova u kthye në vendin ku provoheshin vlerat e Perëndimit dhe vlerat e aftësitë e burrashteteve. Kush e kalonte provën e Kosovës mbetej në historinë e Europës moderne të shekullit XXI.

Dhe Tony Blair ishte nga të parët që e kaloi këtë provë bashkë me Bill Clinton, duke u kthyer në fytyrat më karizmatike të politikës botërore.

Tony Blair, ndonëse në kahe të ndryshme, ishte pasuesi i denjë i Winston Churchill-it, por një Churchill i ri, plot energji dhe vitalitet, me një dëshirë dhe vullnet të zjarrtë për të ndryshuar botën.

Tony Blair, duke krijuar profilin e tij të veçantë ka krijuar një zbrazëti në politikbërjen e Europës dhe të Anglisë, sepse ishte një lider karizmatik që e kuptonte rëndësinë e të vepruarit në çastin e duhur, sepse tragjeditë që kanë ndodhur në Europë iu dedikohen vonesave të politikanëve të kohës, të cilët kanë gabuar në llogaritje.

Qëndrimi i Tony Blair në mbështetje të Luftës të Irakut, u shfrytëzua nga kundërshtarët e tij, por largimi i tij nga politikat vendimmarrëse, sollën një mangësi të zëshme, i cili do të ishte një fytyrë brilante kur u propozua të zgjidhej si President i Këshillit të Europës, një post i krijuar nga Marrëveshja e Lisbonës, por që nuk u pranua nga Gjermania, dhe në vend të tij u zgjodh Herman Van Rompuy, ish-kryeministri i Belgjikës.

Tony Blair është nga ato figura, që të paktën duhen dekada për të ardhur prapë, në mos shekuj. Për të parën herë Partia Laburiste e Britanisë të Madhe, në historinë e saj, arriti që të fitonte zgjedhjet në tre mandate rresht, kur kryetar i kësaj partie ishte Tony Blair. Dhe karizma e Tony Blair ishte unike midis liderëve më karizmatikë të Europës.

Tony Blair bën pjesë në listën e atij grushti njerëzish të cilët i duhen njerëzimit dhe Zoti i ka krijuar që të mbajnë peshën e përgjegjshmërive, midis burrashtetasve më të fuqishëm të planetit, të destinuar që të ndyshojnë për të mirë faqen e planetit.

Për vlerat e tij si politikan, për rolin e tij në Luftën e Kosovës, për meritat e tij si një njeri me vizion, duke e konceptuar të rrezikuat lirinë dhe demokracinë, kur populli i Kosovës përballej me shfarosjen dhe çrrënjosjen e tij; për ndjeshmërinë e tij të lartë për ta ndjerë deri në palcë dhimbjen dhe dramën që ishte duke përjetuar populli i Kosovës, Tony Blair ka zënë një vend të posaçëm në zemrën e popullit të Kosovës, i cili dallohet si vendi me moshën më të re në Europë, ku të rinjtë dhe fëmijët përbëjnë shumicën.

E të hysh në zemrën e popullit të Kosovës, do të thotë të thotë të hysh në zemrën e historisë së Perëndimit si vigan liberator. Politikanë si Tony Blair meritojnë të japin kontributin e tyre të përhershëm në politikbërjen, sepse janë të aftë të kryejnë vetëm vepra të mira, pasi disponojnë energji pozitive, pa të cilën bota mbetet e rrezikuar të përpihet nga energjia negative që pjell indiferenca.

Për të kuptuar rolin dhe peshën që ka një politikan, mjafton që të shikosh se ç'vend ka ky politikan në zemrën e popullit të Kosovës. Sepse kur të do Kosova e vuajtur, të do Zoti. Dhe Tony Blair është padyshim njëra nga ato figura që Kosova e do me shpirt, sepse Tony Blair politikën e ka bërë me zemër, duke i parë shqiptarët e Kosovës me atë përkushtim si të ishin shtetas britanikë, sepse në fund të fundit Kosova është pjesë e Europës. Dhe demokracia europiane nuk mund të quhet e bërë pa u integruar në të çdo pëllëmbë tokë e Europës.

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
"QYTETÃŽ I BRAKTISUR" I BALLKANITNga PATRICK MOORE (07.08.2010)
KUR S'KA OPOZITË, QEVERIA KA FESTË !Nga ELIDA BUÇPAPAJ (07.05.2010)
GËZUAR DITËLINDJEN, AMERIKËNga FRANK SHKRELI (07.02.2010)
ZOTËRI TADIÇ, SHQIPTARËT E KOSOVËS JANË PASARDHËSIT E KONSTANDINIT TË MADH DHE SKËNDERBEUT, HEROIT TË KRISHTËRIMIT QË SHPËTOI AUSTRINË NGA INVAZIONI OTOMANNga ELIDA BUÇPAPAJ (07.01.2010)
FJALIMI I PRESIDENTIT JOHN F. KENNEDY - BERLIN, 26 QERSHOR, 1963Nga FRANK SHKRELI (06.30.2010)
PROJEKTUES I GJUHËS NDËRKOMBËTARE ME SHENJA - "JET ERA GLYFS" NGA TOMOR ZAVALANIEssé nga NAUM PRIFTI (06.29.2010)
NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIMENga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.28.2010)
KOHA KALON, POR HISTORIA NUK HARRONNë Përkujtim të Masakrës ndaj Shqiptarëve  te pafajshem te ÇameriseNga FRANK SHKRELI (06.27.2010)
PSE ËSHTË KOMBËTARE "BOTA SOT"?Nga XHEVDET MAZREKAJ (06.26.2010)
BARDHYL AJETITNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.26.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]