E Martë, 07.23.2024, 01:10pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

SREBRENICA ME VERSIONIN E TRAGJEDISË NË SHQIP

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Hënë, 07.12.2010, 06:50am (GMT+1)

 

Po të kërkosh fjalën Srebrenica, përkatësisht masakrën që mban emrin e saj, në Wikipedi, enciklopedinë virtuale, do ta gjesh atë të pasqyruar tejet gjerësisht, me të dhëna të përditësuara sipas risive të ndriçimit të tragjedisë, në të gjitha gjuhët e botës dhe në të gjitha alfabetet e botës, që nga alfabeti latin te hieroglifet arabe, perse e ato kineze dhe japoneze.

Në versionin e saj në shqip tragjedia përshkruhet vetëm me katër rreshta gjithësejt, ndërsa Srebrenica, komuna dhe qyteti, përmban nja dhjetë rreshta gjithësejt, edhe këto 4 dhe 10 rreshta janë shkruar më 5 korrik 2010, pra nja pesë-gjashtë ditë para këtij shkrimit tim.

Srebrenica është krimi më i madh kundër njerëzimit në Evropë pas atyre të Luftës së Dytë Botërore, është një krim i përmasave planetare, si çdo krim edhe ai me autorët e tij dhe me viktimat e tij. Klasifikimi i tij, si i çdo krimi, mbetet në kujtesën e njerëzimit jo aq nga shifrat, aq tronditëse, sa nga neni e kryeradha ku e vendos drejtësia ndërkombëtare, sa nga fakti se kush i vuan pasojat e ndëshkimit të krimit, në çfarë përpjesëtimesh dënohet viktima dhe në çfarë përpjesëtimesh dënohet autori, pra xhelati, në çfarë fromulash ngatërrohet autorësia e krimit.

Më 11 korrik 1995, Beogradi ndërmerrte Srebrenicën, duke bërë çmitizmin përfundimtar dhe të pandreqshëm të rolit të bashkësisë ndërkombëtare në luftërat e ish Jugosllavisë, në revanshin e Beogradit kundër ish anëtarëve të ish federatës, për të arkitekturuar një Serbi të Madhe të re.

Nga 11 korriku 1995, bashkësia ndërkombëtare do të përpiqej të shpëtonte pjesën e mbetur të fytyrës së saj, përballë rrokullimës së pandalshme. Mospengimin ushtarak të kryerjes së masakrës, bashkëveprimin nëpërmjet mosveprimit, pra të qëndruarit pasiv kur duhej zbatuar të qëndruarit aktiv, Beogradi i mori si dritë jeshile për ta realizuar projektin e tij millosheviçian.

Zhbirja e komunës së Srebrenicës dhe e qytetit të Srebrenicës, pra shfarosja me rrënjë e vendësve, bëhej nga Beogradi për të realizuar integrimin e plotë të Republikës Serbe të Bosnjës. Sot kjo hapësirë është pjesë pikërisht e kësaj republike.

Marrëveshja e Dejtonit do të ndalonte përhapjen e mëtejshme të Srebrenicës, në Bosnjë dhe në Kroaci. Beogradi i Millosheviçit projektin srebrenicas do ta zbatonte me një shfrenim të paparë në Kosovën e viteve 1998-1999, madje do ta zbatonte edhe nën predhat e aviacionit të NATO-s, përkatësisht fushatës së bombardimeve ajrore 78 ditore të pranverës së atij viti.

Edhe Srebrenicat tona së paku të ishin të plota në gjuhën shqipe. Mundësisht të ishin në sa më shumë gjuhë.

Srebrenica, prej 11 korrikut 1995, vazhdon të mbetet një krim pjesërisht i ndriçuar, prandaj edhe me drejtësi pjesërisht të shqiptuar. Përveç kurthit të fajësimit të viktimës, bashkësia ndërkombëtare u shtyt nga Beogradi edhe në kurthin e autorësisë së paplotë dhe autorësisë së papërcaktuar të krimit. Mbeti një krim me gjysmë ADN-je. Kjo do të çonte në lojërat e derisotme midis Beogradit dhe bashkësisë ndërkombëtare, duke mos u guxuar asnjëherë t'i tregohet vendi i merituar Beogradit.

Duke ua hedhur një shikim sot marrëdhënieve të Beogradit me fqinjtë e vet, ne detyrohemi të konstatojmë se vetëm Kroacia dhe kroatët i kanë zgjidhur përfundimisht çështjet e kontestuara mes tyre. Nuk është kurrkund për t'i zgjidhur Bosnja dhe boshnjakët. Nuk është më mirë Kosova, nuk janë më mirë shqiptarët.

Prandaj Srebrenica, kujtesa e saj, janë terapia më e mirë për çdo komb me shqisën e së ardhmes. Kroacia dhe kroatët kanë zbrapsur në mënyrë vendimtare revanshizmin e Beogradit. Srebrenica e 11 korrikut 1995 e Bosnjës, Srebrenicat e tjera anonime apo me emër gjithandej në hapësirën ku ndodhën luftërat e atyre viteve, Srebrenicat tona të viteve 1998-1999, si kulmin i Srebrenicave 100 vjet rresht të Kosovës, na e kujtojnë se revanshizmi mbetet kërcënues. Ashtu si ekziston modeli Srebrenicë, modeli revanshist i zbatuar nga Beogradi, ashtu ekziston edhe modeli antirevanshist. Nëse nuk parandalohet do përballur me sukses.

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
OZIL GJERMANINga ROGER COHEN, New York Times (07.11.2010)
TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVENGA ELIDA BUÇPAPAJ (07.09.2010)
"QYTETÃŽ I BRAKTISUR" I BALLKANITNga PATRICK MOORE (07.08.2010)
KUR S'KA OPOZITË, QEVERIA KA FESTË !Nga ELIDA BUÇPAPAJ (07.05.2010)
GËZUAR DITËLINDJEN, AMERIKËNga FRANK SHKRELI (07.02.2010)
ZOTËRI TADIÇ, SHQIPTARËT E KOSOVËS JANË PASARDHËSIT E KONSTANDINIT TË MADH DHE SKËNDERBEUT, HEROIT TË KRISHTËRIMIT QË SHPËTOI AUSTRINË NGA INVAZIONI OTOMANNga ELIDA BUÇPAPAJ (07.01.2010)
FJALIMI I PRESIDENTIT JOHN F. KENNEDY - BERLIN, 26 QERSHOR, 1963Nga FRANK SHKRELI (06.30.2010)
PROJEKTUES I GJUHËS NDËRKOMBËTARE ME SHENJA - "JET ERA GLYFS" NGA TOMOR ZAVALANIEssé nga NAUM PRIFTI (06.29.2010)
NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIMENga SKËNDER BUÇPAPAJ (06.28.2010)
KOHA KALON, POR HISTORIA NUK HARRONNë Përkujtim të Masakrës ndaj Shqiptarëve  te pafajshem te ÇameriseNga FRANK SHKRELI (06.27.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]