E Shtunë, 06.15.2024, 02:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E Enjte, 10.28.2010, 09:38am (GMT+1)Kosova është në prag të zgjedhjeve të katërta politike, të mbajtura që pas çlirimit të saj, pra tema e zgjedhjeve është e ditës.

Votimi apo e drejta e votës në vendet demokratike, ku hyn edhe Kosova, është një e drejtë e garantuar nga kushtetuta, të cilën qytetarët e ushtrojnë në zgjedhjet politike apo administrative për të vendosur se kush do t'i qeverisë në pushtetin qendror apo lokal. Qeverisja e një vendi demokratik është në varësi direkte nga elektorati. Sikur  ta shprehnim këtë në formën e një proverbe do thoshim "gjithkujt kapelen sipas kokës".

Në Librin II, Kapitullin 2 të 'Shpirti i Ligjit', Monteskie thotë se përmes votimit, qytetari vepron në mënyrë sovrane, si një Zot për të zgjedhur qeverisjen. Monteskie në mënyrë të mrekullueshme e përkufizon rolin e jashtëzakonshëm të zgjedhësit, për të treguar plotfuqishmërinë e tij në momentin kur e hedh votën. "Vota është instrumenti më i fuqishëm i përdorur nga njeriu për të mposhtur padrejtësitë", thotë midis të tjerave Lyndon B. Johnson, duke shtuar se "një njeri që nuk voton është një njeri pa mbrojtje".

Ndërsa votimi është mënyra kur qytetari tregon plotfuqishmërinë e tij ku i jepet rasti të bëhet Zot i vetvetes, abstenimi, është antiteza e votimit, që do të thotë shprehja më adeguate e dobësisë dhe mosfuqisë të votuesit.

Abstensionizmi apo abstenimi është qëndrimi refuzues që mban votuesi për të ushtruar të drejtën e votës kur mbahen zgjedhjet. Të abstenosh do të thotë t'i bojkotosh zgjedhjet. Abstenimi ka ndryshim me votën e bardhë, pasi në rastin e votës të bardhë votuesi merr pjesë në zgjedhje, por duke dashur që ta bëjë fletën e votimit të pavlefshme bën një shënim në të dhe e nxjerr atë jashtë loje.

Hedhja e votës në kutinë e votimit është një domosdoshmëri qytetare, sidomos për qytetarin e Kosovës, i cili më tepër se kurrë duhet të bëhet i përgjegjshëm për rëndësinë që kanë zgjedhjet dhe vota e tij.

Apeli për përgjegjshmëri të qytetarëve të Kosovës bëhet kur kemi parasysh abstenimin që i ka shoqëruar zgjedhjet e fundit të mbajtura në nëntorin e 2007, ku ai ka shkuar rreth 58 %, që do të thotë se nga rreth 1.4 milionë votues, në kutitë e votimit kanë shkuar rreth 630 mijë, ndërsa 730 mijë të tjerët i kanë bojkotuar zgjedhjet duke ndejtur në shtëpi indiferentë për të ardhmen e tyre. Abstenim masiv ka patur edhe gjatë zgjedhjeve politike të vitit 2004, por ka qenë më i ulët se në vitin 2007.

Bojkoti masiv i zgjedhjeve ka qenë aplikuar nga qytetarët kur Kosova ndodhej nën sundimin e Serbisë, që shprehte kësisoj protestën kundër regjimit pushtues, po sot Kosova kur bojkoton zgjedhjet kundër kujt proteston, kundër vetevetes ?

E pra sot më tepër se kurrë, është e domosdoshme që mediat, OJQ-të,  qeveria dhe institucionet e Kosovës të ndërmarrin fushata sqaruese me qëllim që populli i Kosovës të shkojë e të shprehë përmes votës të lirë e sovrane vullnetin e tij. Kosova ka luftuar që të jetë e lirë dhe e pavarur. Dhe që të jesh i lirë do të thotë që të kesh mundësi për të hedhur në kutinë e votimit votën tënde atje ku beson se vota jote do të përdoret për të mirën tënde dhe të familjes.

Andaj pjesëmarrja dhe "votimi për principe", siç thotë John Quincy Adams, jo vetëm që "nuk shkon kurrë dëm"  por është një detyrim kushtetues për qytetarin e Kosovës, ndërsa mospjesëmarrja e tij dhe bojkoti është në dëm të demokracisë dhe e rrezikon atë.

(Ky opinion është botuar më 27 Tetor 2010 tek Bota Sot)Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EXPRESS - GAZETARIA E POLITIKËS Nga Bajrush MORINA (10.28.2010)
PDK DHE LDK, NJË PANGJASHMËRI - E VOGËL SA E MADHENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.27.2010)
PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.26.2010)
TURQIA LARGOHETNga ROGER COHEN, New York Times (10.26.2010)
Privilegjet e pluralizmit partiakHASHIM THAÇIN ZGJEDHJET E REJA KA GJASA TA KTHEJNË NË LIDER TË OPOZITËSNga ELIDA BUÇPAPAJ (10.25.2010)
AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.24.2010)
Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXINga ELIDA BUÇPAPAJ (10.23.2010)
MESDHEU DHE EVROPASelia ku takohen civilizimet e mëdha kulturore dhe historikeNga DR. ALBAN DACI (10.22.2010)
NËSE KINA E LIRON FITUESIN E NOBELIT, AJO DO TË TREGOJË FORCËN E SAJNga VÀCLAV HAVEL DHE DESMOND M. TUTU, Washington Post (10.22.2010)
RRUGA QE "BASHKOI" POLITIKEN SHQIPTARE DHE  MIRESJELLJET POLITIKE Nga FRANK SHKRELI (10.21.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]