E Enjte, 07.18.2024, 02:49pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


E Hënë, 11.08.2010, 05:02pm (GMT+1)


Tashmë LDK-ja ka një lider të ri të cilin e presin punë të mädha. Isa Mustafa fitoi me shumicë eklatante garën ndaj Fatmir Sejdiut, përkatësisht 235 vota ndaj 124 vota që mori rivali i tij.

Fitorja e Mustafës pritej, si reaksion ndaj pakënaqësisë për metodën drejtuese të Sejdiut, e cila e kishte tkurrur elektoratin dhe e kishte izoluar LDK-në. Ndërsa LDK-ja fillonte Kuvendin e saj të Shtatë, Qendra për Studime Humanistike "Gani Bobi", e njohur tashmë për sondazhet dhe anketat profesionale të saj, kishte publikuar  rezultatet e një hulumtimi  si për zgjdhjet e ardhme të përgjithëshme që do të mbahen më 12 Dhjetor, ashtu edhe për ato të Kuvendit të LDK-së.  sipas Gani Bobit, Isa Mustafa do të merrte rreth 70 %, ndërsa Sejdiu 30 %. Këto shifra të parashikuara do të vërtetoheshin disa orë më vonë nga votimi i 359 delegatëve partiakë.

Rezultatet e votimit, të ardhura si verdikti i bazës së LDK-së, janë një fitore e frymës demokratike që përfaqëson kjo bazë, ndaj frymës së ndrydhjes dhe përjashtimit që, mjerisht, kishte mbjellë Fatmir Sejdiu. Më tepër se fitorja e Isë Mustafës, mund të thuhet se ishte një fitore e demokracisë brenda LDK-së, krijuar nga lideri i saj karizmatik Ibrahim Rugova.

Opinioni publik nuk e ka harruar aspak Kuvendin VI të LDK-së, mbajtur në 2006, kur Fatmir Sejdiu goditi pikërisht demokracinë brenda partisë, duke hedhur farën e përçarjeve dhe të ndasive. Humbja e sotme e tij ishte çmimi për mënyrën e gabuar të drejtimit.

Hapja e Kuvendit të Shtatë u ndoq live dhe nisi me një përshtypje të mirë për opinionin publik, kur kryesuesi i mbledhjes së Kuvendit, Sabri Hamiti, një nga emrat më të njohur të LDK-së, deklaroi se 359 delegatët do të votonin për dy kandidatët e njohur tashmë, Isa Mustafa dhe Fatmir Sejdiu. Ky i fundit, në fjalën që mbajti, në vend që t'i kërkonte ndjesë LDK-së dhe elektoratit për gjendjen ku e kishte çuar partinë e Ibrahim Rugovës, e filloi fjalimin e tij me akuza për gjoja "orkestrime fushatash me fyerje dhe denigrime kundër LDK-së" çka nuk rezonon aspak me të vërtetën.

E vërteta është kjo që kemi para sysh, ku Isa Mustafa ka fituar me 235 vota, ndërsa Fatmir Sejdiu ka marrë  vetëm 124 vota, ku triumfoi fryma liridashëse e LDK-së,  demokracia e së cilës ishte shkelur me këmbë nga një klan megalloman, të cilit nuk i shihnin sytë nga pangopësia për pushtet, ku triumfoi demokracia brenda partisë, ndaj metodave ndrydhëse.

Pas shpalljes së rezultatit, tani e rëndësishme është të njihet ky rezultat edhe nga humbësit. Dmth nga Fatmir Sejdiu dhe klani i tij. Në kuptimin që humbësit të heqin dorë nga mënyrat vendikative dhe përçarëse, sepse edhe nëse tentojnë do të shijojnë një humbje shumë më të hidhur se kjo që e shijuan.

Isa Mustafa posa ka deklaruar se fitoren e tij nuk e sheh si fitore personale por si fitore të përbashkët, dmth, edhe të Fatmir Sejdiut. Fakti që në Kuvendin e Shtatë të LDK-së pati dy kandidatura e dëshmon këtë. Nëse Fatmir Sejdiu do ta pranojë këtë sfidë, kjo do të jetë për të mirën e LDK-së, por edhe për të mirën e tij.

Ndërkohë zgjedhja e Isa Mustafës në krye të LDK-së do të shërbejë si një fillim të ri për LDK-në, si hapje dyersh për ata që ishin përjashtuar dhe si ftesë për përfshirje dhe aleanca. Ky fillim i ri i duhet LDK-së meqë është në prag të zgjedhjeve të reja parlamentare, për të marrë pikë rëndesën që i takon si njëra prej dy partive më të mëdha të Kosovës.

(Ky opinion është botuar sot tek Bota Sot)


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE 

Elida BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJUHA LETRARE SHQIPE E TKURRUR E SHMANGUR E SHPËRFILLUR E TËHUMBURNGA SKËNDER BUÇPAPAJ (11.08.2010)
KORPUSI AMERIKAN I PAQES: ME RASTIN E 50 VJETORIT TË THEMELIMIT DHE NË KUADËR TË 20 VJETORIT TË MARRËDHËNIEVE SHQIPTARO-AMERIKANENga FRANK SHKRELI (11.06.2010)
KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇITNga ELIDA BUÇPAPAJ (11.06.2010)
TË VOTOSH I LIRËNga MIMOZA DAJÇI (11.05.2010)
GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.05.2010)
NJË NDËSHKIM I RËNDË I POLITIKËS SË PRESIDENTIT OBAMANga FRANK SHKRELI (11.04.2010)
DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËNNga ELIDA BUÇPAPAJ (11.04.2010)
LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni NGA ELIDA BUÇPAPAJ‎ (11.02.2010)
MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVANga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.31.2010)
KALVARI I NJË MOCIONINga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.31.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]