E Hënë, 05.27.2024, 07:59pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E Enjte, 11.04.2010, 08:51am (GMT+1)
Tashmë rezultatet e zgjedhjeve për senatin e kongresin amerikan janë shpallur. Demokratët humbën shumicën në Kongres, ndërsa arritën që të ruajnë shumicën në Senat, megjithëse me diferencë të ngushtë. Për ne shqiptarët pak rëndësi ka se kush fiton, pasi si Demokratët, ashtu dhe Republikanët janë mbështetësit e dëshmuar të shqiptarëve si komb.

Por këto zgjedhje kishin si risi pjesëmarrjen në garë të Joe Dioguardit, këtij amerikani me rrënjë shqiptare, i cili ka më tepër se 20 vjet që e mbron çështjen shqiptare në metropolin e politikës botërore Washington D.C.
Në faqen elektronike të garës për Senatin Amerikan, tashmë Joe Dioguardi e ka pranuar fitoren e kundërshtares së tij, për të vazhduar me sfidat që e presin.

Nëse do të kishte fituar, ish Kongresmeni Joe Dioguardi, që njihet si lobisti më i famshëm dhe më suksesshëm i shqiptarëve në Washington D.C., do të hynte në histori si Senatori i parë me rrënjë shqiptare në Senatin Amerikan për të përcjellë aty zërin e shqiptarëve dhe mbrojtur çështjen shqiptare.

Mua si gazetare dhe si fanse e Joe Dioguardit dhe bashkëshortes së tij Shirley Dioguardi, më mbetet të sqaroj opinionin publik shqiptar se gara e Joe Dioguardit ishte shumë sfiduese. Joe Dioguardit iu desh të garonte së pari në vetë partinë Republikane. Sfida e parë e Dioguardit ishte kur fitoi në zgjedhjet primare si kandidati republikan për Senatin Amerikan, pas një gare të fortë që zgjati rreth 6 muaj.

Duke iu referuar rezultateve, senatorja demokrate Kirsten Gillibrand ka fituar me 58.5%  ndaj kandidatit Republikan Joe Dioguardi i cili mori  38.6%, kur pjesëmarrja në votime ishte rreth 40 %. 

Për Demokraten  Kirsten Gillibrand ky është mandati i saj i parë që ka fituar direkt në zgjedhje, ngaqë ajo vendin e senatores e trashëgoi prej Zonjës Clinton, pasi kjo u zgjodh Sekretare e Shtetit në Janar 2009. Hillary Clinton u zgjodh senatore në vitin 2006, duke i fituar zgjedhjet me 67 %. Kirsten Gillibrand u emërua në janarin e vitit 2009 prej Governorit  David Paterson që të trashëgonte vendin e zonjës Clinton.

Në titull kam thënë që Joe Dioguardi i fitoi zgjedhjet, të cilat i humbëm ne shqiptarët. Për t'i bindur shqiptarët se kam të drejtë po sjell disa argumenta.

Së pari, Joe Dioguardi për vendin në Senat kishte hyrë në garë në New York, mandatin e të cilit në zgjedhjet e mëparëshme e kishte fituar Hillary Clinton, pra nuk ishte shaka. Këtë vit gara ishte edhe më e egër, nisur nga fakti, se nga sondazhet e bëra dihej se Demokratët do të humbisnin, dhe për ta bërë këtë humbje sa më pak të dhimbshme, Demokratët, ishin koncentruar në fushatën për Senat, me qëllim që të mos humbnin këtu kontrollin. Në fushatën e këtyre zgjedhjeve siç dihet u përfshi edhe vetë Presidenti Obama.

Së dyti, në zgjedhjet amerikane kanë rëndësi fondet e mbledhura. Është e qartë se sa më tepër të holla të kenë kandidatët, fushata bëhet më e mirë. Në këto zgjedhje kundërshtarja e Dioguardit, Kirsten Gillibrand, sipas të dhënave të publikuara, kishte mbledhur rreth 12 milionë $, ndërsa kandidati republikan, Joe Dioguardi kishte mbledhur vetëm 3 milionë $, duke mbetur gjysmë milioni borxh. Pra Kirsten Gillibrand kishte arritur të mblidhte rreth 4 herë ose 9 milionë $ më tepër se Dioguardi. Nuk po i zgjas komentet në këtë pikë sepse shqiptarët e kuptojnë vetë rëndësinë e këtij fakti.

Sikur komuniteti shqiptaro-amerikan në SHBA, që është rreth 1 milionë të ishte angazhuar seriozisht në këto zgjedhje, duke i siguruar Joe Dioguardit paratë e nevojshme për fushatë, ashtu si pala tjetër, Joe Dioguardi sot do të mund të ishte Senator në Senatin Amerikan, pasi fushata do të ishte shtrirë për të tërhequr sa më tepër nga përqindja e atyre votuesve që kanë abstenuar.

Së treti, rezultati i Dioguardit do të ishte i ndryshëm nëse komuniteti shqiptar në New York jo vetëm që nuk do të abstenonte masivisht, por do të ushtronte ndikimin e vet edhe tek abstenuesit e tjerë amerikanë që të votonin pro Dioguardit.

Nga prononcimi telefonik i gazetares Mimoza Dajçi, e cila ishte njëkohësisht edhe anëtare komisioni për këto votime në një qendër të Bronxit, nga të paktat shqiptare që kanë qenë nëpër qendrat e votimit në rang Amerike, mësuam me keqardhje se pjesëmarrja e shqiptareve ishte e pakët kur dihet që sipas statistikave nga Bashkia e New Yorkut në Bronx jeton komuniteti më i madh i shqiptarëve krahasuar në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Sipas Dajçit, ndërgjegjësimi i tyre për të dhënë votën për ish-kongresmenin me origjinë shqiptare Joe Dioguardi, linte për të dëshiruar. Mimoza Dajçi po ashtu, si anëtare komisioni nënvizoi kulturën zgjedhore demokratike të votuesit amerikan që e bën procesin zgjedhor të ndershëm, të lirë dhe të pa kontestueshëm. Kjo shihet qartë në faktin se Dioguardi e njohu menjëherë rezultatin zgjedhor.

Së katërti, një mangësi esenciale që u vu re në këtë fushatë ishte indiferenca totale nga klasa e politikanëve në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, duke shtuar këtu edhe indiferencën totale të mediave elektronike, të cilat do të luanin një rol sensibilizues të pazëvendesueshëm si për mbledhjen e fondeve, ashtu edhe për të tërhequr sa më shumë votues. Sa për klasën politike ajo mori notën zero. Për më shumë se 20 vjet rresht Joe Dioguardi ka sjellë me dhjetëra delegacione nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia në Washington D.C., dhe ka bërë gjithçka për të mbrojtur çështjen shqiptare në Kapitol Hill, Kongresin Amerikan, ndërsa politikanët shqiptarë të cilët i shohim në çdo sekondë nëpër ekranët e shumtë të televizioneve të panumërt, në vend që të mbështesinin Joe Dioguardin, vazhduan diskutimet të mbushura me medioktitet.

E pesta, duke krahasuar numurin e votuesve, në garën me Kirsten Gillibrand, për  Joe Dioguardin votuan rreth rreth 1 milionë e gjysmë Amerikanë, ndërsa për kundërshtaren e tij rreth 2 milionë e gjysmë.

Duke i krahasuar me votimet në Kosovë e Shqipëri, Joe Dioguardi ka fituar rreth 8 herë më tepër se e gjithë PDK-ja, që i fitoi më 2007 zgjedhjet në Kosovë, ku si parti kishte fituar rreth 195 mijë vota për rreth 37 vende në Parlament.

Edhe po të bësh krahasim me fituesit e zgjedhjeve 2009 në Shqipëri, përsëri Joe Dioguardi ka fituar të paktën 2 herë më shumë se shumica aktuale, e cila përfaqësohet në parlament me më tepër se 70 vende nga zgjedhjet parlamentare të qershorit 2009 që u mbajtën në Shqipëri.

Pra Joe Dioguardi si individ ka fituar disa fish më tepër vota se partië dhe alencat qeverisese si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipëri.

Një gjë dua të them në fund, sikur Joe Dioguardi të ishte me rrënjë joshqiptare, por serbe për shembull, ai sot patjetër do t'i kishte fituar zgjedhjet në Senatin e SHBA.

Në fund të këtij vështrimi më mbetet të shpreh edhe një herë keqardhjen jo për Joe Dioguardin, por për ne shqiptarët, që e humbëm edhe këtë sfidë, pasi deri më sot nuk kemi mundur të kemi në Senatin Amerikan një Amerikan me rrënjë shqiptare. Joe Diogaurdi do të ishte i pari në histori nëse ne të gjithë së bashku do të bëheshim njëherë të përgjegjshëm.

(Ky opinion u botua sot tek Bota Sot)

 


DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVEELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (2)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni NGA ELIDA BUÇPAPAJ‎ (11.02.2010)
MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVANga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.31.2010)
KALVARI I NJË MOCIONINga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.31.2010)
ËSHTË MËNGJES NË INDINga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (10.31.2010)
PSE TREMBET PERANDORIA KOMUNISTE KINEZE NGA NJË INDIVID I VETËM?Nga FRANK SHKRELI (10.30.2010)
T'i themi jo izolimit të KosovësSHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIANGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.30.2010)
FRANK SHKRELI: NE SHQIPTARËT JEMI MIRËNJOHËS PËR ROLIN E SHBA NË MBROJTJE TË INTERESAVE TË KOMBIT TONËIntervista që boton Voal-online i është dhënë gazetës TELEGRAF të Tiranës e do të botohet nesër e pasneser (10.28.2010)
ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVËNga ELIDA BUÇPAPAJ (10.28.2010)
EXPRESS - GAZETARIA E POLITIKËS Nga Bajrush MORINA (10.28.2010)
PDK DHE LDK, NJË PANGJASHMËRI - E VOGËL SA E MADHENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.27.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]