E Enjte, 07.18.2024, 11:35am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
AI WEI WEI - ARTI NË GJERMANI, ARTISTI I BLLOKUAR NË KINË

E Djelë, 04.20.2014, 04:36pm (GMT+1)


Në panairin e artit në Këln këtë vit janë paraqitur punime të shumta nga e gjithë bota, që përfshijnë emra të njohur dhe artistë të rinj bashkëkohorë.

Një nga yjet e panairit është artisti kinez Ai Wei Wei, i cili nuk ndodhet aty personalisht, pasi qeveria e Kinës i ka marrë pasaportën dhe nuk e lejon të udhëtojë jashtë vendit.

Në hyrje të ekzpozitës është vendosur një instalim kushtuar artistit që quhet "Lulet e Ai Wei Wei-t". Çdo mëngjes, një buqetë me lule vendoset në shportën e një biçiklete, të lidhur me zinxhir përballë studios së artistit.

Ai Wei Wei është një ndër artistët më të famshëm të botës. Ai është autor i stadiumit Foleja e Zogut, që u ndërtua për lojrat olimpike të Pekinit në vitin 2008. Ai Wei Wei i ka nervozuar autoritetet sepse ka përdorur artin në internet për të tërhequr vemendje ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut në Kinë.za

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VISAR ARIFAJ - POLITIKANI MË I PASUR NË KOSOVË, ME MBI 1 MILIARD EURO! (04.16.2014)
TURQIA NDERON LIDERIN E TATARËVE TË KRIMESË (04.16.2014)
BABAI I TË AKUZUARIT NË BOSTON I KRITIKON HETUESIT AMERIKANË (04.16.2014)
AUSTRALI - ZYRTARI DHA DORËHEQJE PËR NJË SHISHE VERË (04.16.2014)
IRANI KËRKON TAKIM SPECIAL PËR DIPLOMATIN E PADËSHIRUARSHBA nuk i jep vizë ambasadorit iranian në Kombet e Bashkuara (04.16.2014)
TYMOSHENKO BËN THIRRJE PËR TU BASHKUAR KUNDËR RUSISË (04.15.2014)
BERLUSCONI SHLYEN DËNIMIN ME PUNË NË NJË QENDËR PËR TË MOSHUARIT (04.15.2014)
SHËNIM - NJË BUSH I TRETË PËR SHTËPINË E BARDHË? (04.12.2014)
PISTORIUS MBROHET PËR 'ALARMIN E SHTËPISË' (04.11.2014)
UKRAINA KAP NJË 'SPIUNE RUSE' (04.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]