E Shtunë, 06.22.2024, 07:12pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ULSTER - POLICIA MERR NË PYETJE GERRY ADAMSIN NË NJË PREJ ÇËSHTJEVE TË IRA-s

E Premte, 05.02.2014, 09:39am (GMT+1)


LONDËR, 2 maj /ATSH-AFP/ Irlanda e Veriut po përjeton një nga episodet më të dhimbshme të tridhjetë viteve të konfliktit ndërsektar, me arrestimin e liderit republikan, Gery Adams në hetim për ekzekutimin nga ana e IRA-s të një informatore të dyshuar e ushtrisë britanike, në 1972.
Politikanët në Londër, Belfast dhe Dublin po tregohen të matur në lidhje me këtë çështje që implikon një artizan të marrëveshjes së paqes nënshkruar në provincë në 1998, sot deputet,  dhe Jean McConville, një prej 3 mijë viktimave më emblematike të "trazirave", referencë e turpshme e zakonshme në një prej konflikteve më të ashpra të kohëve të fundit në Evropë.
"Nuk kishte absolutisht asnjë ndërhyrje politike rreth arrestimit, u shpreh dje kryeministri David Cameron.
Por Martin McGuinness, ish-komandant i IRA-s, sot zëvendëskryeministër i Ulsterit, vlerëson se arrestimi tre javë nga zgjedhjet lokale përbënte një tentativë të qëllimshme për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve.
Qëndrimi zyrtar shpreh gjithashtu shqetësimin për të mos komplikuar normalizimin e penguar nga radikalët në Ulster, ku mbështetësit katolikë janë pro bashkimit të Ulsterit me republikën e Irlandës, ose protestantët të vendosur të garantojnë mbështetjen e tyre në gjirin e kurorës.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
YLLI I MUZIKËS UKRAINASE RUSLANA LUTET - SHBA, NA MBRONI NGA RUSËT! (05.02.2014)
DORËSHKRIMI I BOB DYLANIT DO TË DALË NË ANKAND (05.02.2014)
VAZHDON KRITIKA NDAJ ISH KANCELARIT SCHRÖDER PAS TAKIMIT ME PUTININ (05.01.2014)
SHBA - ENDE NË KËRKIM TË ISH OFICERËVE TË KGB-së (05.01.2014)
OLENA YERSHOVA - PERËNDIM, NDALENI PUTININ (05.01.2014)
JEP DORËHEQJEN KRYEMINISTRI KOREANOJUGOR (04.27.2014)
LIDERI TATAR NOMINOHET PËR NOBELIN E PAQES (04.25.2014)
JIMMY CARTER MBI PABARAZINË GJINORE NË BOTË (04.25.2014)
TONI BLER - LINI MËNJANË DALLIMET ME RUSINË, RADIKALIZMI ISLAM PO RREZIKON BOTËN (04.24.2014)
ERDOGAN KËRKON FALJE PËR VRASJEN E 1,5 MILIONË ARMENËVE (04.23.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]