E Shtunë, 06.22.2024, 09:18pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
TONI BLER - LINI MËNJANË DALLIMET ME RUSINË, RADIKALIZMI ISLAM PO RREZIKON BOTËN

E Enjte, 04.24.2014, 05:25pm (GMT+1)BRITANI - Ish-kryeministri britanik, Tony Blair u ka bërë thirrje liderëve perëndimorë që t'i lënë mënjanë dallimet me Rusinë lidhur me Ukrainën e të fokusohen tek rreziku që vjen nga ekstremizmi islamik.

Në fjalimin e tij në Bloomberg, ish-kryeministri ka kërkuar që udhëheqësit perëndimorë të vendosin çështjen e ekstremizmit fetar në krye të axhendës së tyre. "Çështja e ekstremizmit fetar duhet të ngrihet në majë të axhendës dhe liderët perëndimorë duhet të bashkëpunojnë me vendet e tjera, sidomos me Rusinë dhe Kinën, pavarësisht dallimeve", - ka thënë Blair. Ai ka argumentuar se kërcënimi që vjen nga radikalizmi, "i cili manipulon mesazhin e vërtetë të Islamit", po përhapet me shpejtësi në mbarë botën.

"Ky fenomen po destabilizon komunitetet dhe madje edhe kombet. Ai po minon mundësinë e një bashkëjetese paqësore në epokën e globalizimit. Dhe përballë këtij kërcënimi ne çuditërisht shfaqemi ngurrues për ta pranuar dhe të pafuqishëm për ta frenuar në mënyrë efikase", - ka thënë Blair.bw
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ERDOGAN KËRKON FALJE PËR VRASJEN E 1,5 MILIONË ARMENËVE (04.23.2014)
KREU I TATARËVE THOTË SE NUK DO TË APLIKOJË PËR PASAPORTË RUSE (04.23.2014)
NË PAKISTAN PLAGOSET NJË GAZETAR I NJOHURValë sulmesh kundër njerëzve të medias në këtë vend (04.21.2014)
AI WEI WEI - ARTI NË GJERMANI, ARTISTI I BLLOKUAR NË KINË (04.20.2014)
VISAR ARIFAJ - POLITIKANI MË I PASUR NË KOSOVË, ME MBI 1 MILIARD EURO! (04.16.2014)
TURQIA NDERON LIDERIN E TATARËVE TË KRIMESË (04.16.2014)
BABAI I TË AKUZUARIT NË BOSTON I KRITIKON HETUESIT AMERIKANË (04.16.2014)
AUSTRALI - ZYRTARI DHA DORËHEQJE PËR NJË SHISHE VERË (04.16.2014)
IRANI KËRKON TAKIM SPECIAL PËR DIPLOMATIN E PADËSHIRUARSHBA nuk i jep vizë ambasadorit iranian në Kombet e Bashkuara (04.16.2014)
TYMOSHENKO BËN THIRRJE PËR TU BASHKUAR KUNDËR RUSISË (04.15.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]