E Enjte, 04.25.2024, 02:58am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
GERRY ADAMS LIROHET - THOTË SE ARRESTIMI I TIJ ISHTE POLITIK

E Hënë, 05.05.2014, 09:53am (GMT+1)


Udhëheqësi republikan irlandez Gerry Adams, e ka kritikuar policinë në Irlanden Veriore për arrestimin e tij, në lidhje me një rast të vrasjes.

Adams, udhëheqës i partisë Sinn Fein, ka thënë se paraburgimi ndaj tij ishte i motivuar politikisht dhe atë pikërisht pak para mbajtjes së zgjedhjeve evropianë gjatë majit.

Adams është liruar dje pas katër ditë të marrjes në pyetje nga ana e policisë në lidhje me një vrasje të vitit 1972 nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA) të Jean McConville, e cila ishte akuzuar nga IRA, se po spiunonte për Britaninë.

Adams e mohon se ka qenë i antarësuar në IRA dhe thotë se nuk kishte të bënte me rrëmbimin apo vrasjen e McConville.

Udhëheqësi i ndjekjeve penale në Irlandën Verioore, do të vendosë nëse Adams do të ngarkohet me këtë rast.

Teksa Irlanda Veriore po sundohej nga britaniezët, IRA ka kryer vrasje dhe shpërthime në Irlanden Veriore për 30 vite radhazi, dhe atë deri në 2005-ten. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SAVIN - KA DHJETËRA DËSHMI PËR NDIKIMIN E RUSISËTë gjitha zhvillimet në Ukrainë i kontrollon dhe i drejton Putini përmes agjentëve sekretë dhe diversantëve rusë (05.05.2014)
VDES NGA KANCERI TENISTJA UKRAINASE ELENA BALTACHA (05.05.2014)
80 VJETORI I GEORGES MUSTAKI - POET DHE MUZIKANT (05.03.2014)
DHURUESJA E VESHKËS NGA FACEBOOK-u (05.03.2014)
ULSTER - POLICIA MERR NË PYETJE GERRY ADAMSIN NË NJË PREJ ÇËSHTJEVE TË IRA-s (05.02.2014)
YLLI I MUZIKËS UKRAINASE RUSLANA LUTET - SHBA, NA MBRONI NGA RUSËT! (05.02.2014)
DORËSHKRIMI I BOB DYLANIT DO TË DALË NË ANKAND (05.02.2014)
VAZHDON KRITIKA NDAJ ISH KANCELARIT SCHRÖDER PAS TAKIMIT ME PUTININ (05.01.2014)
SHBA - ENDE NË KËRKIM TË ISH OFICERËVE TË KGB-së (05.01.2014)
OLENA YERSHOVA - PERËNDIM, NDALENI PUTININ (05.01.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]