E Shtunë, 06.22.2024, 09:25pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
HUNGARI - DËNOHET ISH ZYRTARI KOMUNIST, 92 VJEÇARI BELA BISZKU

E Enjte, 05.15.2014, 07:54am (GMT+1)


Një gjykatë e Budapestit dënoi një ish-zyrtar të lartë komunist 92 vjeçar me më shumë se pesë vjet burg për krime lufte në lidhje me vrasje të civilëve pas kryengritjes së vitit 1956.

Ish-Ministri i Brendshëm Bela Biszku u dënua edhe për akuza të tjera, duke përfshirë mohimin e krimeve të kryera nga komunistët.

Prokurorët argumentuan se Biszku dhe udhëheqës të tjerë të lartë u dhanë milicive speciale një "urdhër ideologjik për të qëlluar" kundër civilëve, që u ngritën kundër qeverisë së mbështetur nga Kremlini në vitin 1956.

Dhjetra veta u vranë kur policia qëlloi mbi turmat e protestuesve në Budapest dhe qytetin Salgótarján.za

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LIGJVËNËSI NGA NJU JORKU NËN 20 AKUZA PENALE (05.13.2014)
IZRAEL - DËNOHET ME BURG PËR KORRUPSION ISH KRYEMINISTRI OLMERT (05.13.2014)
KUSH ËSHTË UDHËHEQËSI I BOKO HARAM? (05.12.2014)
23 DINASTITË MË TË FUQISHME NË SHBANga Rockefeller, Ford, Bush e deri tek Clintonët, ja familjet që kontrollojnë Amerikën dhe botën (05.11.2014)
MAGJIA E HILLARY CLINTONIT (05.09.2014)
ARRESTOHET ISH MINISTRI I BRENDSHËM ITALIAN CLAUDIO SCAJOLA (05.08.2014)
MALALA APELON PËR LIRIMIN E VAJZAVE NIGERIANE (05.08.2014)
AUSTRALI, GJENDET I VRARË NJË I RI - KISHTE LIDHJE ME NJË FAMILJE MAFIOZE SHQIPTARE (05.07.2014)
OKB NDIHMË NIGERISË PËR KËRKIMIN E VAJZAVE TË RRËMBYERA (05.06.2014)
KRYEMINISTRJA E SLLOVENISË JEP DORËHEQJEN (05.06.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]