E Enjte, 04.25.2024, 02:28am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ARRESTOHET ISH MINISTRI I BRENDSHËM ITALIAN CLAUDIO SCAJOLA

E Enjte, 05.08.2014, 10:41am (GMT+1)ITALI Ish-ministri Claudio Scajola u arrestua sot nga hetuesit e DIA-s (Direzione Investigative Antimafia Drejtoria investigative antimafia), në një hotel të njohur të kryeqytetit, Romë.

Scajola ka qenë ministër i Brendshëm i Italisë gjatë viteve 2001-02 dhe më vonë ministër i Aktiviteteve Produktive në qeverinë e tretë të Silvio Berlusconit. Në vitin 2006 ai u zgjodh president i komitetit për kontrollin e Shërbimit Sekret italian. Përveç tij, DIA arrestoi edhe figura shumë pranë tij.

Arrestimi i tij është kryer pasi DIA dyshon se Claudio Scajola po përpiqej të mundësonte largimin e ish-deputetit Amedeo Matacena (Forza Italia) nga Dubai për në Liban, ku do të ishte i sigurt nga arrestimi për kryerjen e një dënimi me pesë vjet burg për lidhje mafioze.

Personeli i DIA-s i Reggio Calabrias po zbaton edhe shumë mandat/arreste në Piemonte, Lombardi, Liguria, Emilia Romanja, Lacio, Kalabri dhe Siçili. Ajo ka sekuestruar edhe asetet e disa kompanive italiane të lidhura me kompani
të huaja me vlerë rreth 50 milionë euro.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MALALA APELON PËR LIRIMIN E VAJZAVE NIGERIANE (05.08.2014)
AUSTRALI, GJENDET I VRARË NJË I RI - KISHTE LIDHJE ME NJË FAMILJE MAFIOZE SHQIPTARE (05.07.2014)
OKB NDIHMË NIGERISË PËR KËRKIMIN E VAJZAVE TË RRËMBYERA (05.06.2014)
KRYEMINISTRJA E SLLOVENISË JEP DORËHEQJEN (05.06.2014)
GERRY ADAMS LIROHET - THOTË SE ARRESTIMI I TIJ ISHTE POLITIK (05.05.2014)
SAVIN - KA DHJETËRA DËSHMI PËR NDIKIMIN E RUSISËTë gjitha zhvillimet në Ukrainë i kontrollon dhe i drejton Putini përmes agjentëve sekretë dhe diversantëve rusë (05.05.2014)
VDES NGA KANCERI TENISTJA UKRAINASE ELENA BALTACHA (05.05.2014)
80 VJETORI I GEORGES MUSTAKI - POET DHE MUZIKANT (05.03.2014)
DHURUESJA E VESHKËS NGA FACEBOOK-u (05.03.2014)
ULSTER - POLICIA MERR NË PYETJE GERRY ADAMSIN NË NJË PREJ ÇËSHTJEVE TË IRA-s (05.02.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]