E Enjte, 04.25.2024, 02:35am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
OKB NDIHMË NIGERISË PËR KËRKIMIN E VAJZAVE TË RRËMBYERA

E Martë, 05.06.2014, 05:36pm (GMT+1)


Kombet e Bashkuara po i japin Nigerisë ndihmë kundër terrorizimit, për kërkimin e qindra vajzave të rrëmbyera muajin e kaluar nga grupi i militantëve islamikë Boko Haram.
 
Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney tha sot se rrëmbimet janë një tragjedi e tmerrshme dhe se zyrtarët amerikanë të sigurisë kombëtare janë duke e ndjekur nga afër situatën.
 
Persona të armatosur i rrëmbyen vajzat nga shkolla në qytetin Chibok, shteti Borno, më 14 prill.  Autoritetet nigeriane thonë se disa prej tyre mundën të shpëtojnë, por nuk dihet fati i  276 vajzave të tjera.
 
Zëdhënësja e Departmentit të Shtetit Marie Harf tha se ajo nuk parashikon që në kërkime do të përdoreshin edhe burime amerikane.
 
Boko Haram mori përgjegjësinë për rrëmbimin e vajzava përmes një videoje në gjuhën Hausa, të publikuar dje nga agjencitë e lajmeve. Në video, udhëheqësi i organizatës Boko Haram, Abubakar Shekau thotë "unë i rrëmbeva vajzat tuaja" dhe zotohet se do t'i shesë ato në treg.za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRYEMINISTRJA E SLLOVENISË JEP DORËHEQJEN (05.06.2014)
GERRY ADAMS LIROHET - THOTË SE ARRESTIMI I TIJ ISHTE POLITIK (05.05.2014)
SAVIN - KA DHJETËRA DËSHMI PËR NDIKIMIN E RUSISËTë gjitha zhvillimet në Ukrainë i kontrollon dhe i drejton Putini përmes agjentëve sekretë dhe diversantëve rusë (05.05.2014)
VDES NGA KANCERI TENISTJA UKRAINASE ELENA BALTACHA (05.05.2014)
80 VJETORI I GEORGES MUSTAKI - POET DHE MUZIKANT (05.03.2014)
DHURUESJA E VESHKËS NGA FACEBOOK-u (05.03.2014)
ULSTER - POLICIA MERR NË PYETJE GERRY ADAMSIN NË NJË PREJ ÇËSHTJEVE TË IRA-s (05.02.2014)
YLLI I MUZIKËS UKRAINASE RUSLANA LUTET - SHBA, NA MBRONI NGA RUSËT! (05.02.2014)
DORËSHKRIMI I BOB DYLANIT DO TË DALË NË ANKAND (05.02.2014)
VAZHDON KRITIKA NDAJ ISH KANCELARIT SCHRÖDER PAS TAKIMIT ME PUTININ (05.01.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]