E Enjte, 07.18.2024, 11:59am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
KROACI, GARA PRESIDENCIALE - JOSIPOVIQ DHE GRABAR-KITAROVIQ NË RRETHIN E DYTË

E Hënë, 12.29.2014, 10:08am (GMT+1)


Ivo Josipoviq dhe Kolinda Grabar-KitaroviqPresidenti aktual i Kroacisë, Ivo Josipoviq, dhe rivalja e tij, Kolinda Grabar-Kitaroviq, do të garojnë në rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 11 janar, në periudhën kur Kroacia po ballafaqohet me krizë të thellë ekonomike.

Pasi afro 95% të vendvotimeve i kanë raportuar rezultatet, Komisioni zgjedhor i Kroacisë tha se Josipoviq ka fituar 38.56%, ndërsa Grabar-Kitaroviq i mori 37.08% të votave në zgjedhjet e djeshme presidenciale.

Megjithë motin e keq dhe me borë, që ka mbretëruar në pjesën më të madhe të Kroacisë, dalja në votime ishte 47.11%.

Zoti Josipoviq, 57 vjeçar, ish-profesor i drejtësisë, është presidenti i tretë i Kroacisë, prej se ajo u bë e pavarur në vitin 1991. Ai është anëtar i Partisë Social Demokrate, që është partneri kryesor në koalicionin qeverisës.

Ai mbrëmë vonë në Zagreb u tha mbështetësve se "ne e fituam rundin e parë dhe do ta fitojmë edhe të dytin".

Kolinda Grabar-Kitaroviq, 46 vjeçare, që është përfaqësuese e pjesës së moderuar të partisë HDZ në opozitë, tha se votuesit kanë treguar se dëshriojnë "ndryshim". Ajo ishte ministre e jashtme dhe për çështjet evropiane.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Bild - NATO DO TA RRËZOJË PUTININ MË 2015 (12.28.2014)
'TIMES' SHPALL KANCELAREN MERKEL 'PERSON I VITIT 2014' (12.26.2014)
I ATI I PILOTIT TË KAPUR JORDANEZ - THIRRJE ISIS (12.26.2014)
GEORGE H W BUSH SHTROHET NË SPITAL (12.24.2014)
VDES KËNGËTARI I FAMSHËM XHO KOKER (12.22.2014)
SHBA - LEGJENDA E BOKSIT MUHAMET ALIU NË SPITAL (12.21.2014)
People - KATE UPTON 'FEMRA MË TUNDUESE NË BOTË' (12.20.2014)
JEB BUSH DHE GARA PRESIDENCIALE (12.19.2014)
ISH MARINSI AMERIKAN FUTET NË GREVË URIE NË IRAN (12.17.2014)
TË DHËNA TË REJA NGA RËNIA E ÇAUSHESKUT (12.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]