E Enjte, 07.18.2024, 02:30pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
RUSI - PËRKUJTOHET UDHËHEQËSI I VRARË I OPOZITËS NEMTSOV

E Martë, 04.07.2015, 05:45pm (GMT+1)


Në Moskë, disa qindra njerëz u mblodhën sot pranë mureve të Kremlinit për të përkujtuar 40 ditët që nga vrasja e politikanit të opozitës ruse, Boris Nemtsov. Zoti  Nemtsov u qëllua për vdekje më 27 shkurt kur ishte duke kaluar një urë në distancë të vogël nga Kremlini.

Lidhur me vrasjen janë arrestuar pesë të dyshuar por aleatët e zotit Nemtsov thonë se organizatori i vrasjes është ende i lirë.

"Njerëzit, të cilët, gjykuar nga faktet, kanë qenë të përfshirë drejtpërdrejt në këtë vrasje tani fshihen në Çeçeni nën mbrojtjen e presidentit çeçen, Ramazan Kadirov. Për hetimin e vrasjes së Nemtsovit nuk ekziston vullnet politik dhe as dëshira e vërtetë për të ndëshkuar organizatorët. Kjo është arsyeja përse çështja do të kufizohet te ndjekja penale e ndonjë personi, që ata do ta përdorin si kurban, ndërsa organizatorët e vërtetë do të mbeten të lirë, që do të thotë se praktika e vrasjeve politike do të vazhdojë," thotë Ilya Yashin, veprimtar i opozitës.

Sot paradite ura ku u qëllua zoti Nemtsov ishte mbushur plot me mbështetës të tij, të cilët vendosën lule dhe qirinj në vendin e vrasjes.

"Çdo gjë ka ndryshuar me shpejtësi që nga kjo vrasje. Ne jetojmë tani në një vend të ndryshëm dhe duhet të kuptojmë se ose do të bëhemi si Koreja e Veriut ose ne të gjithë duhet të kontribuojmë në ndryshimin e vendit, në ndërtimin e demokracisë për ta kthyer Rusinë në një vend ku të sundojë ligji," thotë Dmitry Gudkov, ligjvënës i Dumës

E marta shënoi 40 ditë që prej vrasjes dhe konsiderohet si datë përfundimtare e përkujtimit në traditën ortodokse. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHTROHET NË SPITAL B. B. KING (04.07.2015)
VENDOSET ILEGALISHT NË NJU JORK BUSTI I EDWARD SNOWDENIT (04.07.2015)
RASTI MENENDEZ DHE NDIKIMI I TIJ NË POLITIKËN AMERIKANE (04.06.2015)
HELMUT KOLI VLERËSOHET BURRË I SHQUAR SHTETI (04.05.2015)
BISMARKU - 'KANCELARI I HEKURT' I GJERMANISË (04.05.2015)
ANDREAS LUBITZ - ANTROPOLIGJIA E NJË PILOTI VRASËSNga GIORGIO FABRETTI, antropolog i historisë dhe arkeologjisë (04.02.2015)
NANCIE ATWELL - MËSUESJA MË E MIRË NË BOTËMësuesja amerikane Nancie Atwell fiton çmimin Global Teacher. 1 milion dollarët që shoqërojnë çmimin ajo ia dhuron shkollës së saj (04.02.2015)
KËRCËNOHET DREJTORI I BBC - TONY HALL (03.29.2015)
POLICI QË VRAU FOTOGRAFEN E ASSOCIATED PRESS, DËNOHET ME 20 VJET BURG (03.29.2015)
VAJZA E PRESIDENTIT TË UZBEKISTANIT - SHANTAZH MILIARDIER KOMPANIVE TË TELEKOMUNIKACIONIT (03.25.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]