E Djelë, 06.23.2024, 04:03pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
HOLLAND NË BERNË - PËR NJË FAQE TË RE NË MARRËDHËNIET FRANCË-ZVICËR
Është vizita e parë zyrtare e një presidenti francez në Konfederatë nga vitit 1988


E Mërkurë, 04.15.2015, 05:54pm (GMT+1)


Voal - BERNË - François Hollande, i pritur nga homologia e tij Simonetta Sommaruga, arriti të mërkurën pasdite në aeroportin e Belpit dhe, prej andej, në Bernë.

Ceremonia e mirseardhjes, në praninë e Këshillit Federal, u bë në Sheshin e Katedrales. Këtu, pasi u dhanë himnet kombëtare, presidenti francez u prit edhe me nderime ushtarake.

Presidentja e Konfederatës shprehu kënaqësinë për afrimin domethënës mes Zvicrës e Francës pas tensioneve të shkaktuara nga mosmarrëveshjet në fushën fiskale vitet e fundit. Kësaj i bëri jehonë edhe miku, duke thënë se ka vullnetin për të 'ndërruar faqe'.

Sommaruga i premtoi pastaj se diskutimet në vijim të pasojave nga iniciativa popullore për emigracionin, miratuar para një viti nga populli helvetik, do të ndërmerren sa më parë.

Këshilltarja federale është shprehur e sigurtë se vizita do të fuqizojë marrëdhëniet dypalëshe. Kreu i Shtetit në vizitë në Bernë siguroi se do t'iu japë sërish 'koherencë marrëveshjeve', duke saktësuar se, krahas respektimit të vendimit dhe të pavarësisë helvetike, për të është me rëndësi gjetja e një zgjidhjeje që do të lejojë qarkullimin e lirë të njerëzve dhe që iu intereson 170 mijë qytetarëve francezë me banim afër kufirit zviceran.

Vizita e fundit shtetërore në Zvicër nga shefi i Elizeut ndodhi më 1998, nga Jacques Chirac; para tij vetëm François Mitterrand (1983) e Armand Fallières (1910) kishin bërë një të tillë. ats
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHPËTOI JETËN E NJË GRUAJE - SHQIPTARI TASHMË HERO I MEDIAVE ZVICERANE (04.14.2015)
SHQIPJA - SIMBIOZË E KULTURËS SHQIPTARE NË ZVICËRNga JONUZ FETAHU (04.14.2015)
AFRIMI ME CVP IU JEP SHQIPTARËVE TË ZVICRËS SHANSIN TË ZGJIDHEN NË PARLAMENTIN E KONFEDERATËS HELVETIKE Nga MARK BAFTIAJ (04.13.2015)
BLERIM BUNJAKU DO TË JETË NË KËSHILLIN KANTONAL TË ZYRIHUT (04.13.2015)
SHAQIRI DJE NË ZHEGËR - PËR TA VIZITUAR FSHATIN E TIJ (04.13.2015)
TUNELI I SHËN GOTARDIT MBYLLET NATËN PËR SHKAK TË PUNIMEVE (04.11.2015)
FRANGU SHËNON NIVELIN MË TË LARTË NË GJASHTË JAVË NDAJ EUROSNdërkohë ka pasur dobësime ndaj dollarit (04.10.2015)
KON 100 VJET NË LOZANË - TRI DITË FESTIME, 26-28 QERSHOR (04.10.2015)
KUVENDI I SHQIPTARËVE TË ZVICRËS - LETËR MINISTRIT TË DIASPORËS PËR KARTONIN E GJELBËR (04.10.2015)
FTESË PËR KUVEND ZGJEDHOR PËR NËNDEGËN E LDK-së NË SOLOTHURN (04.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 

 
VOAL
[Shko lart]