E Hënë, 04.22.2024, 05:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
PRISHTINË - FILLOJNË VEPRIMTARITË PËR DITËN E EVROPËS

E Premte, 05.08.2015, 10:06am (GMT+1)Në Kosovë sot kanë filluar aktivitetet për datën e nesërme, 9 majin - Ditën e Evropës.

Zyra e Bashkimit Evropian ka organizuar sot një tryezë diskutimi për filmin si instrument i diplomacisë kulturore, ndërkohë që në qendër të Prishtinës ka organizuar edhe një panair.

Po ashtu, gjatë ditës organizohet një takim simultan në shah, me mjeshtrin ndërkombëtar, Bogdan Podlesnik.

Pasdite, Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, do të hap dyert për qytetarë për t'u informuar lidhur me Ditën e Evropës, derisa në mbrëmje do të ketë edhe një koncert në Teatrin Kombëtar.

Dita e Evropës shënohet si festë zyrtare në Kosovë, me shpresë se në të ardhmen do të bëhet pjesë e integrimeve evropiane.

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian më 9 maj e rikujtojnë nismën e ish-zyrtarit të lartë francez, Robert Schuman [1886 1963], i cili shihet si njëri nga arkitektët e projektit të integrimit evropian.

Kjo ditë shënohet prej 9 majit të vitit 1950. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
70 % E TË RINJVE NË KOSOVË JANË TË PAPUNËU theksua në konferencën rajonale të Shoqërisë Civile që po mbahet në Tiranë (05.08.2015)
KUVENDI I KOSOVËS SOT MIRATON REKOMANDIMET E REJA PËR UKSHIN HOTIN (05.08.2015)
SOT NË TIRANË MBAHET AKADEMI PËR ILIR KONUSHEVCIN (05.08.2015)
EDHE SOT MIJËRA PROTESTUES KËRKOJNË DORËHEQJEN E GRUEVSKIT (05.07.2015)
THEMELIMI I GJYKATËS SPECIALE NGA JAVA TJETËR NË KUVEND (05.07.2015)
MAQEDONI - OPOZITA PUBLIKON REGJISTRIME TË TJERA (05.07.2015)
INCIDENT NGA SOCIALISTËT NË TAKIMIN E OPOZITËS NË KOLONJË (05.07.2015)
TENSIONET PARAZGJEDHORE, DEBATE NË KUVEND, FAJËSOHET QEVERIA (05.07.2015)
GJERMANIA PARASHIKON DYNDJE TJETËR AZILANTËSH NGA SHQIPËRIA (05.07.2015)
GJILAN - PROMOVOHET LIBRI 'PRESHEVA, BUJANOCI DHE MEDVEGJA' (05.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]