E Hënë, 05.27.2024, 08:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

AT E BIR NË BURG, ATJE KU TRASHËGOHET DËNIMI

Nga VISAR ZHITI


E Djelë, 11.28.2010, 10:35am (GMT+1)

Shqipëria ishte vendi më i vogël në perandorinë komuniste, por me diktaturën më të madhe, më të egër..

Janë dënuar shkrimtarë, por edhe libra, edhe lexues, dhe më e çuditshmja, edhe varre shkrimtarësh.

Në Shqipërinë komuniste, ku ishte i dënuar dhe Zoti, ku gjithçka ishte e shtetit, e vetmja që mund të trashëgohej ishte dënimi.

Unë trashëgova dënimin nga im atë, poet i panjohur, dramaturg, që s'duhej të botonte dhe aktor i harruar. E burgosën, kur sapo kishte mbaruar Lufta e Dytë Botërore, kurse mua më dënuan për poezitë e mia, nga fundi i diktaturës dhe do të lirohesha, kur edhe pak, do të binte komunizmi e po vinte mijëvjeçari i ri.

Bie perdja... ku është autori?

Perdja e skenës kishte rënë dhe spektatorët kërkonin me duartrokitje e brohërima të dilte para tyre dhe të përshëndeste autori i komedisë së porsashfaqur, por ai vononte shqetësueshëm dhe askush nuk thoshte dot se ai s'mund të vinte më... dergjej në godinë përballë, fare pranë, në një nga qelitë plot ujë, të burgut të qytetit, në qytetin e lashtë ballkanik me merin Berat...

E ç'skenë tmerri po zhvillohej në qeli?

Ja ç'tregon në librin e saj, "Në udhën e vështirë të jetës", bija e Princit të rrëzuar të Mirditës, Gjon Markagjonit, zonja Marte: Poshtë birucës, ku isha unë, nëpërmjet dërrasave të plasaritura të dyshemesë, shikoja një burrë me flokë e mjekërr të bardhë deri në brez, i lidhun kambë e duer, me shpinë përdhè. Rënkonte i shkreti ditë e natë. Ofshamet e tij më dridhnin shpirtin. Kur vinin ta merrnin e ta çonin në hetuesi, e tërhiqnin zvarrë nëpër shkallë e korridore deri nalt në zyrë e ashtu zvarrë, duke e përplasun sa andej-këndej, e sillnin pas pyetjeve dhe e përplasnin si thes në birucë. E quenin Hekuran Zhiti. E dëgjoja kur e thërrisnin e i thonin: - Hë, nacionalist i qenit... do ta nxjerrim shpirtin!

E ai me një za të trashë, sikur dilte nga thellësitë e dheut, kur gjëmon, u përgjigjej:

- "O të mjerë, shpirtit tim s'keni se ç't'i bëni, e ka tjetër kush në dorë, Zoti që ma ka falë. Ai ashtë i fortë e nuk përkulet, ndërsa trupit tim kërmë, bëjini ç'të doni, anmik i përjetshëm i juaji do të mbetem!"

Të gjorin e linin pa bukë, pa ujë dhe e godisnin. Me ç'ka kisha kuptue, nuk e mundonte as nuk e lodhte urija e etja, se sa duhani. Një herë, kur i kërkoi një cigare një oficeri roje, nga ato që i sillte familja e tij, sepse atij nuk ia jepnin as ushqimet, as duhanin, sepse të gjitha ja çelnin e ja hanin oficerët e policët e burgut, ai i këputi një shqelm fytyrës, duke i thënë: "Don edhe duhan ti... armik!..."

Një ditë marr guximin e i kërkoj një polici një cigare... Sa mbylli ai derën, u ula në dysheme dhe përmes të çarave të dërrasave ia hodha Hekuranit. I lidhun me duer prapa, me mundim të madh, bie përmbys dhe e kap me gojë. E shikoj ashtu tek e thithte atë cigare me andje, mbushte mushkritë, duke nxjerrë shtëllungën e tymit. Kur e mbaroi, me zor e ngadalë më foli:

- Nga zani po me dukesh një vajze e re! Nga të kemi, e kujt je?

I tregova se kush isha, na kanë internue të gjithëve e mue më kanë burgosë.

- Qëndro e fortë, moj çupë e babait, - më tha. - E di se e ke të vështirë, por asht më mirë të vdesësh me nder, sesa të rrosh me turp.

E falenderova për këshillën e urtë, duke i thanë njiheri se nuk kam ndërmend të turpërohem.

- Bekuar të qoftë qumështi i nënës, moj bijë, Zoti të shpëtoftë, se këto janë katila e shkue katilave...

Hekuran Zhiti torturohej dhe për një poemë që kishte shkruar gjatë luftës, e cila u dramatizua dhe u shfaq në teatrot e shumë qyteteve shqiptare. Madje, ajo u shpërnda dhe si trakt dhe partizanët, kur e gjenin, e digjnin. Poema kërkonte paqe, pajtimin e partizanëve me nacionalistët, dashuri mes njerëzve dhe të luftonin së bashku për një ëndërr: jetën e lirë.

2- të vazhdosh dënimin:

... unë linda i dënuar. Më burgosën edhe pse isha i biri i Hekuran Zhitit, por dhe kisha guxuar të shkruaja poezi. Ndërsa, punoja mësues në një fshat në kufi me Kosovën, dërgova për botim librin "Rapsodia e jetës së trëndafilave" në të vetmen editori, që ishte, shtetërore natyrisht. Redaktorët, njëri kritik arti dhe tjetri poet, të realizmit socialist të dy, i shpallën poezitë e mia armiqësore, të trishtuara dhe hermetike, kundër socializmit.

Sipas rregullit, u lajmërua Komiteti Qendror i Partisë në pushtet dhe Ministria e Punëve të Brendshme.

Më arrestuan dhe më nxorën në gjyq të hapur. Dhe më dënuan me 10 vjet heqje lirie, me burg të rëndë. Ma hoqën përgjithmonë të drejtën e botimit dhe atë elektorale.

Na lidhnin, na i shtrëngonin prangat fort, shihnin tek tjetri atë që ishin vetë, armikun, kriminelin.

Siç e kam rrëfyer dhe në librat e mëvonshëm, në burgologjitë e mia, në qeli gjatë hetuesisë, i vetmuar, për të ruajtur drejtpeshimin e mendjes dhe të shpirtit, për të bashkëjetuar me tmerrin, se dot nuk e mposhtja, nga që s'lejohej as libri dhe as letra që të mund të shkruaje, krijova poezi, me mend, ia thosha ajrit, heshtjes, doja të zbusja frikën. Më vonë, kur ia mërmërita një miku në kampin e punës, në minierën e burgut të Spaçit, ai më tha:

- Shkruaji, se ti mund të vritesh në minierë, që t'i mësojmë përmendësh ne, të tjerët.

Shpesh binin shkëmbinjtë e vriteshin të burgosur. Midis nesh nuk përshëndeteshim mirëdita apo mirë u pafshim, por: dalçi gjallë! Përshëndetja më tronditëse në botë.

Ndërkaq, vazhdoja të shkruaja. Dhe ku s'i kemi fshehur, gjithmonë mes ankthit dhe dyshimeve dhe tmerrit që na ishte bërë i zakonshëm. Më duhej kjo frikë dhe ky helm, madje po i doja. Poezitë i fusja brenda në këpucët e shqyera, në çizmet e burgut, të mbështjella me leckë, nëpër thasët e rrobave, mes ushqimeve të pakta.

Edhe shokët e mi të burgosur i fshinin krijimet e tyre, ku të mundnin, në kashtën e dyshekut, te trarët e çatisë, i groposnin në minierë, u bëheshin të palexueshme, i humbisnin...

Arrita që një pjesë të krijimeve t'ja jap fshehurazi gjatë takimeve nënës, vëllezërve. Po e bëja mirë kontrabandën e vargjeve të mia. Ata m'i ruajtën në shtëpinë përdhese të motrës, në kopshtin e saj.

Ndërsa një roman të vogël, "Vizatimet e një mësuesi fshati", më humbi gjatë një kontrolli të rreptë nga policia në Burgun e Spaçit. Ndoshta ma zhduku ndonjë që më njihte për të më ruajtur dhe s'ma thoshte dot. Kurse pas revoltës në Qafë-Bari dogja vetë dy poema dhe ca poezi, se e dinim që do të kishte dhe dënime kapitale.

Janë pushkatuar poetë, madje dhe kanë varur. Havzi Nelaj, poet, është i varuri i fundit në perandorinë komuniste. E varën në mes të qytetit, kishte shkruar poezi dhe për të drejtat e njeriut dhe Helsinkin, kur nuk lejohej të flisje për to.

Tek ne ishte dënuar dhe Zoti, qenë shkatërruar tempujt e fesë dhe nuk dinin të luteshin. Unë bija më gjunjë fshehurazi dhe mërmërisja: Në emër të Atit, të Birit dhe të shpirtit të Shenjtë... të poezisë, Amen!

I gëzohem dhe faktit të çuditshëm, që ne arritëm të krijojmë dhe lexuesin tonë të fshehtë në burg, heroik, sepse po të kapej, edhe ai dënohej si autori, në mos më rëndë.

Më vjen mirë që dhe si shpërblim ndaj tyre, i kam botuar gati të gjitha poezië e burgut, madje njëra nga përmbledhjet, "Hedh një kafkë te këmbët tuaja" është e tëra me krijimtari autentike të tillë. Edhe janë përkthyer në gjuhë të tjera.

Më pas botova romanet "Rrugët e ferrit" dhe "Ferri i çarë", me emra dhe ngjarje të vërteta. Duke u shtuar dhe romanet "Perëndia mbrapsht dhe e dashura", ku tregohet për burgun e grave e internimet, si dhe "Në kohën e britmës", bëhen një homazh imi ndaj vuajtjes njerëzore, qendresës dhe martirizimit, dhëmbjes së altartë.

Dhe së fundmi një të fshehtë, që dua ta tregoj: unë shkruaja në burg, jo vetëm pse isha dënuar si poet dhe do të doja të lija dëshminë time, testamentin tim, fama as që më binte ndërmend, nga që s'lejohej të kishe as vetvete, por ç'ishte më e rëndësishmja doja të shpikja dhe ia arrita ta shpik, të pamundurën, emocionin e gjallë, atë të lartin, të bukurin, të krijuesit, që ndoshta bëri të mbijetoja në skëterrë, ishte një mrekulli e llahtarshme, një llahtar i mrekullueshëm, se kur shkruaja, sado pak, dilja fantazmë jashtë telave me gjëmba, isha me veten, rrija gjatë me të gjithë ata që po shkruanin në ato çaste kudo në botë apo që po lexonin, u bashkohesha, pra, kisha dalë përtej telave me gjemba, matanë atij rrethimi makabër me ushtarë, që të zbraznin breshërinë e plumbave, po të aviteshe andej.

Kështu mund të arratiseshe tek fati, tek roli që të kishin caktuar hyjnitë dhe jo te fatkobi që të kishin dhënë vrasësit. S'ka gjë pse i copërluar.

* * *

Ndërkaq, jam marrë dhe me krijimtarinë e tim eti, kam botuar post mortum poemat e tij, "Kryengritje shqiptare në parajsë" dhe "7 komedi". Një kritik teatri është shprehur kështu: "...ky autor elegant, aq shpotitës, modelimi i një moleriani shqiptar, a Kalderoni, a Goldoni, plot shije e nur...

Shpirti i tij ka hyrë në qenien time, moslëndueshëm, por me cifla mermeri nga varri.

Një at i dënuar është Atdhe i dënuar. (Un padre condannto é una patria condannata.) E unë nga Hamleti kam marrë çmendurinë edhe hakmarrjen. Me shpatën e librave.

VISAR ZHITI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
"GJENERALI ME QELESHE TË BARDHË""Mirë jam unë kur asht mirë Shqypnia!" -Isa BoletiniNga MIMOZA DAJÇI (11.27.2010)
NJË MOMENT I RËNDËSISHËM NË JETËN E DOM PJETËR POPAJ DHE TË KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKANNga FRANK SHKRELI (11.26.2010)
RUSIA E ZEMËRUAR ME PROPOZIMIN EVROPIAN PËR VIZANga ELLEN BARRY, New York Times (11.26.2010)
PËR NJË KARDINAL SHQIPTARNga FRANK SHKRELI (11.24.2010)
UKA DHE ISAINga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.24.2010)
NJË NATO PËR SHEKULLIN XXINga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (11.23.2010)
PARTIA E KANOÇEVENga MIMOZA DAJÇI (11.23.2010)
DOSIADANga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.22.2010)
TIPOLOGJIA E LISTAVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.22.2010)
SOT NUK MJAFTON TË THUASH SE FAJIN E KA OPOZITAKUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKENGA ELIDA BUÇPAPAJ (11.22.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]