E Martë, 07.23.2024, 12:28pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SOT NUK MJAFTON TË THUASH SE FAJIN E KA OPOZITA
KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

E Hënë, 11.22.2010, 09:44am (GMT+1)


KUTURA FETARE TË DËSHMOHET EDHE ME KULTURË TË HARMONISË POLITIKE

Shqipëria, ashtu si edhe Kosova, është vendi i harmonisë fetare, ku tre besimet kryesore, myslimanizmi, katolicizmi dhe ortodoksizmi, të cilët në botë janë shkas për konflikte, në Shqipëri janë arsye për harmoni dhe bashkekzistencë. Kjo harmoni nuk lidhet me rrëzimin e sistemit komunist, shëmbjen e Murit të Berlinit, apo heqjen e Perdes së Hekurt,  harmonia fetare është një karakteristikë tradicionale e kombit shqiptar, çka e bën nga më të emancipuarit në Evropë dhe botë.

Nuk ka rëndësi nëse në Shqipëri je mysliman, katolik, ortodoks apo ateist, sepse kushdoqofsh, gëzon të drejtën ta ushtrosh bindjen tënde në harmoni të plotë. Këtë vlerësim e merr Shqipëria edhe në raportin e Departamenti Amerikan i Shtetit mbi liritë fetare në botë për vitin 2010, si një vend që garanton lirinë e fesë. Por më tepër nga sa e përcakton Kushtetuta, harmonia fetare është një dukuri kombëtare, që i dallon shqiptarët si komb.

Sepse nëse flasim për Kushtetutën e Shqipërisë, ajo garanton edhe pluralizmin partiak, duke paraqitur garanci të plotë për raportin midis pozitës dhe opozitës, i cili paçka se është de jure mrekullisht i rregulluar,  de facto ky raport nuk është aspak harmonioz, bile pothuaj është në dis-harmoni të plotë. Nëse marrëdhëniet fetare janë në rezonancë të plotë, marrëdhëniet politike që janë në varësinë e klasës politike, e cila përbën një minorancë të plotë, janë në dizonancë, dhe pothuaj konfliktuale.

Nëse në vende të ndryshme disharmonia fetare është shkak për të prodhuar destabilitet politik në një vend, në Shqipëri dis-harmonia midis shumicës dhe opozitës rrezikon stabilitetin e vendit, çka  nuk është aspak në interesin kombëtar të shqiptarëve, përkundrazi situata e nderë politike në vend përbën rrezik për sigurinë kombëtare.

Nuk do të merrem të analizoj shkaqet e kësaj situate, por do të përsëris një të vërtetë themelore, të pakundërshtueshme se opozita nuk ka asnjë të drejtë që ta çojë elektoratin e saj në protesta pasi zgjedhjet e 2009 ishin më të mirat në historinë 20 vjeçare të trancizionit pluralist shqiptar, zgjedhje që u certifikuan brenda e jashtë vendit, pra në nivel kombëtar, pluripartiak dhe ndërkombëtar.

Sali Berisha është kryeministri në mandatin e të cilit Shqipëria u anëtarësua në NATO, në mandatin e të cilit Shqipërinë e vizitoi Presidenti George W.Bush, në mandatin e të cilit u ndërtua Rruga e Kombit, në mandatin e të cilit u liberalizua lëvizja e lirë e shqiptarëve, në mandatin e të cilit parashikohen të ndërtohet Tuneli i Krrabës dhe Rruga e Arbërit.Këto janë arritjet e Berishës, të mjaftueshme që kryeministri i Shqipërisë të pretendojë që ta çojë deri në fund të mandatit qeverinë e tij.

Nga ana e saj opozita është dalluar për destruktivizëm, për mungesë të vullnetit të mirë, për braktisje të parlamentarizmit, për prirje për ta transformuar poltikën e tavolinës të rrumbullakët  në politkë rruge etj. etj.

Pra kanë munguar qendrimet bipartizane, ka munguar konkordanca, që ka të bëjë me integrimin e opozitës në rolin e saj kushtetues, si njëri krah i balancës që siguron ekulibër qeverisës.

Gjithsesi, në këto kushte, për hir të interesave madhore kombëtare, për hir të harmonisë politike të shqiptarëve, të cilën e garanton Kushtetuta e vendit, për hir të interesave të shqiptarëve si komb i shtrirë në të paktën gjashtë shtete ballkanike, për hir të integritetit të klasës politike, nëse nuk e bën lideri i opozitës, kryeministri i Shqipërisë, duhet të marrë rolin e xhentëllmenit dhe t'ia shtrijë dorën liderit të opozitës.

Meqë tani historia e kutive është mbyllur, si kërkesa më iracionale e opozitës, liderit të shumicës dhe shefit të qeverisë të Shqipërisë i jepet rasti, që të marrë përgjegjshmërinë për rivendosjen e harmonisë, midis pozitës dhe opozitës, për rivendosjen e dialogut dhe normalizimin e politikës në vend, sepse populli shqiptar nuk e meriton të vazhdojë e të mbetet peng i  një klase politike të papërgjegjëshme. Sot nuk mjafton të thuash se fajin e ka opozita. Sot kërkohet që opozita të kthehet në rolin e saj si pjesë e pluralizmit parlamentar, për rivendosjen e harmonisë politike, si domosdoshmëri jetike për shqiptarët. Kur shqiptarët e kanë brilante kulturën e harmonisë fetare, e përse  të mos e kenë kulturën e harmonisë politike.

(Ky opinion u botua tek Bota Sot më 19 Nëntor)

 

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE


 

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (1)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZGJEDHJET PO BËHEN SHPEJT, ZGJIDHJET ASSESI!Nga FATON BISLIMI (11.21.2010)
XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTANNga Elida BUÇPAPAJ (11.20.2010)
SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIKNga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.18.2010)
OHHH, AMERIKË, TI JE AQ E FORTËNga MATT MILLER, Washington Post (11.18.2010)
TAKIME TË NATO-s NË LISBONËNga FRANK SHKRELI (11.17.2010)
DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALANGA ELIDA BUÇPAPAJ (11.16.2010)
PREKË CALI - NDERI I KOMBITNga FRANK SHKRELI (11.15.2010)
MURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.15.2010)
ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYERNga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.15.2010)
UNË BESOJ SE MUND TË FLUTUROJNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (11.14.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]