E Mërkurë, 06.12.2024, 05:18pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

E Hënë, 12.20.2010, 10:45am (GMT+1)Kontestimi i zgjedhjeve të 12 Dhjetorit në Kosovës ishte i pritshëm. Sepse shqiptarët e Kosovës marrin shembull nga Shqipëria. Kur kontestohen në Shqipëri natyrisht që do të kontestohen në Kosovë. Standardi i demokracisë në Shqipëri ka shërbyer si shembull i keq për Kosovën, por imitimi që mund t'i bëjë Kosova sot Shqipërisë është i patolerusehëm, pasi vë në diskutim interesat kombëtare të një shteti të njohur vetëm nga 72 vende, pa ndejtëse në OKB dhe që ndodhet në "gojë të ujkut", po të bënim një krahasim metaforik të Serbisë, e cila vazhdon të ketë pretendime territoriale në Kosovë.

Unë nuk vë në diskutim se në zona të caktuara mund të ketë pasur shkelje ndaj të cilave subjektet politike kanë bërë ankimime dhe institucionet përkatëse do të duhet të japin verdiktin e duhur, por unë jam kundër çdo spekulimi të këtyre subjekteve politike, të cilët kërkojnë të përfitojnë nga situata.

Unë mund t'i jepja të drejtë Vetëvendosjes apo Frymës së Re të kenë pakënaqësi për faktin se këto forca të reja politike nuk i kishin komisionerët e tyre, por nuk i jap assesi të drejtë Isa Mustafës që të ndihet se i ka humbur zgjedhjet ngaqë ka manipuluar Thaçi. Jo, Isa Mustafa është humbës, sepse nga mbi 50 % që fitonte zakonisht LDK-ja, ai mori 25% të votave, 3.5 % më shumë se Sejdiu më 2007, por këtë vit ka plus edhe votat e Orës, pra nga një matematikë e thjeshtë del se është humbjen e ka të njëjtë me të Sejdiut, një humbje eklatante do të thotë..

Nëse Isa Mustafa, si lider i ish partisë më të madhe të qendrës së djathtë në Kosovë, do të bënte aleancë parazgjedhore me AAK-në, AKR-në, LDD-në dhe FER-in, plus pakicat përshembull, sot do të ishte kandidat për kryeministër të Kosovës.  Isa Mustafa si parti e qendrës së djathtë mund të kishte hyrë në aleancë parazgjedhore edhe me Vetëvendosjen, AAK-në plus pakicat, e do të ishte përsëri sot fitues dhe kandidat për kryeministër. Dhe Hashim Thaçi do të ishte lideri i opozitës. Nëse sot Thaçi është kandidat për kryeministër kjo i dedikohet Isa Mustafës, ashtu si në zgjedhjet e 2007-ës iu dedikua Fatmir Sejdiut. Isa Mustafa sot duhet të mbajë përgjegjësi për faktin se e mashtroi elektoratin kur i tha se është Rugovist, sepse po të ishte Rugovist do të shtronte dorën e bashkëpunimit, ashtu si ka vepruar Rugova kur ishte gjallë, i cili duke parë se uniteti i kombit është me rëndësi primare i shtriu dorën edhe Thaçit edhe Haradinajt, ndryshe nga veproi Isa Mustafa.

Jam e detyruar ta them publikisht se këtyre ditëve jam shantazhuar për shkrimet që kam bërë nga persona që kanë lidhje me dorën e hekurt të LDK-së. Me të cilët nuk dua që ta përzjej Isa Mustafën. Sepse une e kam mbështetur Isa Mustafën më tepër se askush, pasi kam besuar se ardhja e tij në krye të LDK-së, do të ndikonte për reformimin e partisë dhe hapjen e saj, gjë që nuk ndodhi. Ata që më kanë shantazhuar përdorin një zhargon të denjë për një parti staliniste. Unë edhe këta zëra nuk i konfondoj me Isa Mustafën, por me dorën autoritariste që ka uzurpuar LDK-në, nga e cila Isa Mustafa ose duhet ta distancojë partinë, ose duhet të japë dorëheqjen e t"˜i shpallë uzurpatorët.

Karirera ime si gazetare përkon me kohën kur kam filluar të mbështes Ibrahim Rugovën, jo si lider partiak, por si lider me vizion kombëtar. E kam mbrojtur Rugovën dhe LDK-në në ditë shumë kritike, kur përpiqeshin ta izolonin. Ndërsa sot është LDK-ja që po izolohet për shkak të keqdrejtimit dhe mosreformimit.

Këtyre ditëve kam dëgjuar pretendime absurde nga humbësit e LDK-së sipas të cilave atyre iu  kanë humbur vota nga manipulimet në zona që njihen si bastione të PDK-së, siç është Drenica, ku LDK-ja gjithnjë ka marrë më pak e mâ vota.

Por rrena më e madhe që kam dëgjuar nga uzurpatorët e LDK-së është përralla se votimi është bërë duke rrezikuar kokën, kështu sipas tyre, votuesit "më mirë të jepnin votën jo sipas vullnetit të tyre, sesa të humbisnin kokën". Këto janë shpifje të pastra, sepse  këtyre sharrllatanëve që e kanë kthyer LDK-në në pronë të vjedhur më duhet t'u kujtoj  zgjedhjet e vitit 2001 dhe ato të 2004, kur LDK-ja triumfonte, që përkon me një kohë kur situata në Kosovë ishte me të vërtetë dramatike dhe e vështirë, pasi Kosova sapo kishte dalë nga lufta dhe marrëdhëniet midis partive nga krahu i luftës me LDK-në ishin vërtetë të vështira.

Prandaj u them uzurpatorëve të LDK-së, të cilët janë pronarë të këtyre rrenave që t'i mbajnë për vete,  pasi ishin këta zotërinj që pasi i humbën zgjedhjet e 2007-ës, njëlloj si këto të 2010-ës, bënë romancë për tre vjet rresht me PDK-në, e cila pushtetin ua dedikon pikërisht kategorisë së tyre.

Siç e shihni, në arradhën e uzurpatorëve të LDK-së që paguajnë shpura për të bërë shantazhe nuk kam përfshirë Isa Mustafën, të cilit i ka mbetur edhe një shans si alternativë ose të njohë rezultatin e të reformojë partinë ose të japë dorëheqjen duke shpallur se iku nga partia pasi nuk e pranon rolin e marionetës.

(Ky opinion është botuar më 17 Dhjetor tek Bota Sot)

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE


 

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRAHU IM SULMUES DIPLOMATIKNga DAVID H. PETRAEUS, Washington Post (12.19.2010)
JU THEM SE KU KA GABUAR SPANJANga JOSE MARIA AZNAR, Wall Street Journal (12.19.2010)
MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.17.2010)
POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKËNga SKËNDER BUÇPAPAJ (12.17.2010)
HOLLBRUK - NJË DEMOKRAT KENEDIANNga FOUJAD AJAMI, Wall Street Journal (12.16.2010)
HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQENGA ELIDA BUÇPAPAJ (12.15.2010)
NJË GJIGANT I DIPLOMACISË AMERIKANE DHE NJË PËRKRAHËS I FORTË I TË DREJTAVE TË SHQIPTARËVE NDËRROI JETËNga FRANK SHKRELI (12.14.2010)
HOLLBRUK: NJË NJERI I JASHTËZAKONSHËMNga RICHARD COHEN, Washington Post (12.14.2010)
MOS ABSTENONI !NGA ELIDA BUÇPAPAJ (12.13.2010)
ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATËNGA ELIDA BUÇPAPAJ (12.10.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]