E Shtunë, 06.15.2024, 02:47pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Djelë, 02.06.2011, 04:05pm (GMT+1)

I kam ndjekur paprerë mediat e huaja nga e premtja e përditë për të parë mënyrën dhe masën e pasqyrimit të ngjarjes së asaj dite dhe të situatës së krijuar prej saj në Shqipëri.

Kush kishte projektuar që kjo ngjarje të kishte jehonë të madhe të menjëhershme mediatike, ka mbetur domosdo me shije të baltimtë në fyt. Të gjitha mediat e huaja janë shërbyer thjesht e vetëm me pamjet, filmimet, raportimet e korrespondentëve të disa agjencive ndërkombëtare të lajmeve të vendosura në Tiranë.

Një pasqyrim i tillë, pa dyshim, është në shpërpjesëtim të jashtëzakonshëm me investimin e bërë prej organizatorëve, në shpërpjesëtim të jashtëzakonshëm me përllogaritjet e organizatorëve.

Megjithëse mediat e huaja e kanë përqasuar menjëherë 21 janarin 2011 me 1997-ën, absolutisht atyre iu kanë munguar argumentet për të shikuar mundësinë e çfarëdo transplantimi të tij katërmbëdhjetë vjet më vonë në Shqipëri.

Radari i mediave të huaja pothuajse e ka shpërfillur 21 janarin si një hije të kufizuar dhe të lokalizuar. Ndonëse tejet i rëndë, tejet tronditës për mjedisin e Shqipërisë dhe për mjedisin shqiptar në tërësi, ky 21 janar ka mbetur pothuaj tërësisht në grazhdin e vogël të mediave të panumërta shqiptare dhe në mënynë aq të diskutueshme të anëtarëve të kombit tonë.

Këtë thuajse mungesë të vëmendjes së mediave të huaja disa mund ta lidhin me periudhën aktualisht të rëndë në mbarë botën për shkak të krizës ekonomike globale, për shkak të rendit të deritanishëm botëror në shthurje e sipër, për shkak të disa luftërave të mëdha e të vogla në vazhdim, për shkak të spektakolarizimit të madh të realitetit jashtëshqiptar në përgjithësi, por sidomos të atij të metropoleve të mëdha perëndimore e botërore, për shkak të arsyeve dhe shkaqeve të tjera të panumërta dhe të pafundme.

E vërteta është se radari i mediave të huaja, radari i opinionit të huaj jashtëmediatik tashmë nuk është i ndjeshëm ndaj realiteteve të sajuara. Ai, për të parë në historinë mijëravjeçare të shqiptarëve, ka prekur direkt në realitetin shqiptar, në mendësinë shqiptare, në konstitucionin shqiptar. Dhe në thelbin e tij realist, ky radar ka gjetur se bota shqiptare është ndër më aristokratiket e botës perëndimore. Prandaj ky radar është i ndjeshëm tashmë vetëm ndaj shpirtit të vërtetë shqiptar, dhe është indiferent e shmangës ndaj çdo shtirje dhe ndaj çdo sajese, ndaj çdo shpërfytyrimi e ndaj çdo përçudnimi.

As mediat e vendeve tradicionalisht dhe përherësisht armiqësore ndaj kombit tonë dhe gjithçkaje përkatëse nuk kanë reaguar kushedi. Opinionet mediatike dhe jashtëmediatike të atjeshme kanë mbetur jashtëzakonisht të zhgënjyera duke parë se imazhi shqiptar nuk është aq lehtë i lëndueshëm, nuk është aq lehtë vulnerabël përballë opinionit botëror.

Faleminderit Zotit, faleminderit Amerikës, faleminderit Presidentit Xhorxh W Bush, falë edhe rezultateve të Tiranës aktuale të këtyre viteve, Shqipëria është prej gati dy vjetësh anëtare e NATO-s. Loja, çfarëdo që të jetë ajo, kur është kundër një vendi cilitdo të NATO-s është lojë e rëndë, është lojë me çmim të rrast për këdo. Në dy vjet ky lajm, ky realitet ka qarkulluar në gjithë botën. Miliona perëndimorë e kanë vizituar Shqipërinë këto dy vite dhe kanë zbuluar mrekulli natyrore, kanë zbuluar bukuri të dorës së njeriut, kanë zbuluar mrekullinë e mrekullive, kombin shqiptar.

Shqiptarët iu rezultojnë të huajve kombi ndër më poliglotët e planetit, kombi me zgjuarsinë ndër më të rrallat e planetit, kombi me tolerancën ndër më të habitshmet e planetit, kombi me kulturën ndër më të lashtat dhe më burimoret e planetit, kombi me qytetimin ndër më perëndimorët e planetit.

Askush me mend në kokë në Evropë apo Perëndim, pjesë e politikës apo i jetës së përditshme, nuk do të donte të dëgjonte apo të shihte gjëma të tjera për kombin shqiptar. Askush nuk do të pajtohej me ata kushdoqofshin që do të sajonin 1997 të reja, askush nuk do t'ua falte më një 1997 tjetër atyre.

(Botuar në Bota Sot më 25 janar 2011)

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËSNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.06.2011)
BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKANDNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.06.2011)
ROJA TË SOVRANITETITZotër shtëpieNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.06.2011)
"PRANVERË ARABE" APO DIÇKA TJETËRNga FRANK SHKRELI (02.03.2011)
MBI NGJARJET E JANARITNga ISMAIL KADARE (02.03.2011)
NJË PAMFLET TJETËR QOSIST PËR NJË REVOLUCION TJETËR TË VONUARSi rren, shpif, flliq e ndyn dhe jargiset Rexhep QosjaNga JAHIR DEMAJ (02.02.2011)
STABILITETI I SHQIPËRISË NË FAVOR TË GJITHË SHQIPTARËVEMETODAT E EDI RAMËS DESTABILIZUESE PËR SHQIPËRINË DHE RAJONINNga Elida BUÇPAPAJ (02.02.2011)
KORTEZHI I ENVER HOXHËS DHE KORTEZHI I EDVIN KRISTAQ RAMËS SOT...Të bësh propagandë edhe me të vdekurit......!Nga BEQIR SINA, New York (01.29.2011)
DITA QË NDAN, Ç'DO TË BËHET MË PAS?Të flasim si qytetarë: 21 janari shpjegon të shkuarën dhe të ardhmen, teksa pasqyron të sotmenNga VISAR ZHITI (01.28.2011)
(NUK) JU FLET RADIO LONDRABBC MBYLL SHËRBIMIN NË SHQIPNga FRANK SHKRELI (01.27.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]