E Martë, 07.23.2024, 12:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

INSTRUMENTI I VETËM ËSHTË PUNA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Djelë, 04.03.2011, 09:19am (GMT+1)

"Sot për sot i vetmi instrument që kemi në Kosovë për njohjen e njerëzve është puna e tyre, veprimet e tyre. Edhe për shumë kohë me vonë ne nuk do të kemi ndonjë instrument për t'i matur njerëzit përveç punës së tyre, veprimeve të tyre."

Kështu më thoshte rreth njëzet vjet më parë, në përgjigje të një shqetësimit tim, Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova. Edhe njëzet vjet më vonë, ndonëse Kosova e ka shtetin e saj, ndonëse ka tashmë edhe një mori institucionesh, si çdo shtet tjetër me më pak apo më shumë traditë, ajo nuk i ka instrumentet për t'i njohur njerëzit dhe për t'i matur njerëzit në duart e të cilëve ajo, pak a shumë, do ta ketë fatin e saj, në duart e të cilëve do të jenë detyra, poste, përgjegjësi të rëndësishme.

I vetmi instrument i njohjes së njerëzve, i matjes së tyre mbetet edhe sot e kësaj dite e, ndoshta, edhe për një kohë pasi Kosova të ketë kaluar periudhën e mbikqyrjes ndërkombëtare. Edhe kur t'i ketë në duar instrumentet të cilat i ka sot çdo shtet me pavarësi e sovranitet të konsoliduar, me tradita shtetërore të konsoliduara, do të jetë tejet e vështirë që ato instrumente të përdoren gjithnjë me saktësi, do të jetë tejet e pamundur që ato instrumente të jenë të mjaftueshme, do të jetë tejet e pamundur që ato instrumente të jenë gjithçka për të pasur një njohje, një matje të pagabueshme të njerëzve, në mënyrë të veçantë të politikanëve, sidomos të shtetarëve.

Shembull e kemi Shqipërinë, ku koniunkturat e mëhershme apo të mëvonshme nuk kanë lejuar që në filtrat e njohjes dhe të matjes të mbeten ato kandidatura të cilat janë të përlyera në shërbime të këqija, të liga, të dëmshme, të cilat kanë cene morale, kanë fshehtësi të natyrave të ndryshme, të cilat të jenë në duart e dikujt çka do t'i shndërronte në marioneta të segmenteve të huaja armiqësore apo të segmenteve të brendshme të mbrapshta.

Rrethanat e tilla e detyrojnë deri diku Shqipërinë, e detyrojnë edhe për një kohë të pacaktuar Kosovën që të përdorë një instrument të vetëm, mosparagjykimin, në vlerësimin e njerëzve. Dhe do të jetë e detyruar të gjykojë vetëm atë çfarë ka ajsbergu në sipërfaqe, duke mos ia lejuar vetes as hamendjen më të vogël. Sepse çdo hamendje çon në rrugë të pa rrugë.

Ibrahim Rugova pati një optikë tejet të veçantë, të mprehtë, shqyrtuese, analizuese e intuitive, duke e bërë shembull të njeriut që punon në ekip, shembull të njeriut që punon në krye të ekipit. Rugova nuk kërkoi kurrë besnikë, nuk kërkoi kurrë besnikëri personale, nuk kërkoi kurrë njerëz që e shikojnë në sy dhe në gojë, çfarë po flet dhe çfarë po lë pa folur. Rugova kërkoi njerëz që përmbushin atë që marrin përsipër, njerëz që tregojnë dinjitet dhe integritet në përmbushjen e asaj që marrin përsipër, njerëz që e vënë detyrën e tyre shumë më lart se veten, njerëz që e vënë veten e tyre shumë më lart se tundimet, ngado që të vijnë ato e sido që të jenë të kamufluara ato.

Duke mos pasur në dorë mjete hetuese apo hulmtuese për të parë në labirintet e jetës apo të jetëshkrimeve të bashkëpunëtorëve, duke mos pasur as mjete shtrënguese apo imponuese ndaj bashkëpunëtorëve, duke mos pasur për një kohë të gjatë as stimuj shpërblyes, duke mos pasur as instrumente të njohjes apo të matjes së njerëzve, Ibrahim Rugova arriti të ndërtojë ekipet e tij të fitores, qoftë në krye të Kosovës, qoftë në krye të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Duke mos qenë asnjëherë përjashtues, Ibrahim Rugova atyre që i kanë kaluar provat përballë sfidave iu ka dhënë gjithnjë shanse të reja, duke i lartësuar figurat që iu dolën zot fateve të Kosovës në një periudhë aq të vështirë dhe delikate. Gjithnjë nga ky këndvështrime, ata që nuk i kanë kaluar dot provat më të rënda, janë vetëshmangur për të kaluar në detyra provash më pak të rënda. Kështu ka ardhur duke u përkryer në atë masë të parrënueshme gjithçka që ka pasur vulën e Ibrahim Rugovës, qoftë në institucionet shtetërore të vendit, qoftë në partinë politike që drejtoi, qoftë në precedentët dhe në traditat që ai krijoi në politikën e Kosovës nga fundi i viteve 1990 e deri sa vdiq.

Ibrahim Rugova ishte ndër figurat e rralla, të cilat iu dalin përballë bashkëpunëtorëve, miqve, partnerëve, kundërshtarëve, armiqve, pa pasur drojën se ata kanë në duart e tyre një fshehtësi të tijën. Kjo e bëri Ibrahim Rugovën figurën më pa komplekse në politikën shqiptare, figurën më të pacënueshme në politikën shqiptare, figurën më shembullore në politikën shqiptare.

Dhe unë nuk ua marr aspak për të keq atyre që, dikur kundërshtarë apo më shumë se kundërshtarë të Rugovës, përçmues apo më shumë se përçmues të Rugovës, sot e çmojnë, e vlerësojnë dhe e kanë model jete dhe pune Ibrahim Rugovën. Jeta, vepra, filizofia, vizioni, mençuria, përvoja e Ibrahim Rugovës janë thesar për të gjithë spektrin politik të Kosovës, janë thesar për të gjitha institucionet demokratike të Kosovës, janë thesar për të gjithë brezat e shqiptarëve,

Vetëm duke e parë njëri tjetrin me optikën e pagabushme gjykuese dhe vlerësuese, njohëse dhe matëse të Ibrahim Rugovës mund ta kapërcejmë këtë fazë dhe, si çdo kob tjetër sovran, edhe ne të kemi instrumentet e pagabueshme të njohjes dhe matjes së njerëzve të shtetit, nga më të vegjlit tek më të mëdhenjtë.

(Botuar më 1 mars 2011 në Bota Sot)

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJINga SKËNDER BUÇPAPAJ (04.02.2011)
REGJIMI NË LIBI DUHET TË NDRYSHOJËNga senatorët XHON MEKEJN dhe XHOZEF LIBERMAN, Wall Street Journal (04.01.2011)
PËRJASHTIMI I DIASPORËS SHQIPTARE NGA REGJISTRIMI I POPULLSISË NË MAL TË ZI, AKT I PAPRANUESHËMNga XHELADIN ZENELI, ish deputet i Parlamentit të Malit të Zi (03.31.2011)
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME (03.30.2011)
REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATENga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.30.2011)
PRESIDENTI OBAMA MBRON DHE JUSTIFIKON SULMIN USHTARAK KUNDËR LIBISËNga FRANK SHKRELI (03.29.2011)
ÇDO REVOLUCION ËSHTË KTHESË RRËNJËSORE NË MËNYRËN E TIJNga SIMON SEBAG MONTEFIORE, New York Times (03.29.2011)
DUKE SHPRESUAR PËR MANDELAT ARABËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (03.28.2011)
LETËR E HAPUR PËR Z. LUBONJA - "GREK APO SHQIPTAR"Nga PLEURAT REXHEPI, King's College London (03.27.2011)
100 VJETORI I KRYENGRITJES SË MALËSISË SË MADHE DHE FJALA E PRESIDENTIT TOPI NË MBRËMJEN FESTIVE NË SHKODËRNga FRANK SHKRELI (03.26.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]