E Djelë, 06.23.2024, 04:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

SHQIPËRIA, DUKE FILLUAR NGA OPOZITA DUHET TË FALËNDEROJË NDËRKOMBËTARËT

Nga HENRI ÇILI


E Mërkurë, 05.11.2011, 03:35pm (GMT+1)

 

Sot më 11 maj Shqipëria nuk i ngjan aspak Shqipërisë së 21 Janarit. Në më pak se 4 muaj, falë veprimit energjik të ndërkombëtarëve me ambasadorin amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ne tashmë jemi një vend demokratik dhe normal, që po mbyll një palë zgjedhje krejtësisht normale, që për më tepër, përjashto ende Tiranën dhe Durrësin, i kanë dhënë fitoren opozitës. Një vend që ishte në prag të konfliktit civil dhe politik është sot një kartolinë e qetë e një vendi normal në muajin e tretë të pranverës.

Ja pse sot Shqipëria duhet të falenderojë sot ndërkombëtarët dhe ambasadorët në Tiranë, me në krye ambasadorin amerikan Arvizu, sepse normaliteti ka triumfuar edhe falë veprimit të tyre energjik të këtyre zotërinjve dhe institucioneve ndërkombëtare, miq dhe partnerë të Shqipërisë.

Por mbi të gjitha, është opozita shqiptare e Edi Ramës që ka nevojë për të korrektuar qëndrim, fituesja e këtyre zgjedhjeve në rang Shqipërie, e cila për tre muaj me radhë veçanërisht, por në tërësi në këta dy vjet, i shau, i etiketoi, i sulmoi dhe ofendoi ndërkombëtarët, sigurisht jo aq vetë zyrtarisht se sa si frymë dhe si qarqe afër saj, apo përmes figurave minore dhe jo përfaqësuese të opozitës.

Përmes rrugës institucionale dhe logjikës së luftës politike brenda shanseve që ka sistemi që propozoi dhe për të cilat ngulmoi "armiku i opozitës" Arvizu, sot opozita shqiptare brenda tre muajsh ka arritur shumë më tepër objektiva politikë se në dy vjet luftë politike në rrugë, me greva urie, me bojkot, jashtë institucioneve, duke sharë e duke bërtitur kundrejt të gjithëve me parimin "fajin e ka Saliu", "fajin e kanë ndërkombëtarët", "fajin e kanë analistët" etj. nga këto.

Brenda 3 muajsh, një opozitë që thoshte "nuk ka zgjedhje më 8 Maj", "nuk ka zgjedhje pa plotësuar këto apo ato kushte", falë dhe presionit normalizues të faktorit ndërkombëtar, sigurisht përmes garancive përkatëse që ky faktor i jepte opozitës, opozita u ri-integrua në sistem, u fut në zgjedhje, edhe pse çdo gjë në minutën e fundit, dhe arriti që brenda sistemit të marrë rezultat mjaft të mirë.

Për të gjitha këto arsye, në postën e diplomatëve të huaj në Tiranë logjikisht duhet të vinte edhe një kërkim ndjese i opozitës dhe falenderim nga ana e opozitës së Edi Ramës. Pasi Shqipëria tjetër i ka falenderuar me kohë miqtë ndërkombëtarë, me ambasadorin amerikan Arvizu në krye.

HENRI ÇILI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EDI RAMA DHE SËMUNDJA E MAKTHITNga BEQIR SINA, New York (05.10.2011)
KASNECI I KRAJLIT PREJ BEOGRADINga SHABAN MURATI (05.10.2011)
RËNDËSIA E VOTËS SË 8 MAJITNga FRANK SHKRELI (05.05.2011)
LAMTUMIRË GERONIMONga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (05.05.2011)
ARTURO UI! OSE MBËRRITËN KËRCËNIMETNga ARTUR ZHEJI (05.05.2011)
PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?Nga ELIDA BUÇPAPAJ (05.03.2011)
DITA BOTËRORE E LIRISË SË SHTYPITNga FRANK SHKRELI (05.01.2011)
URIMET MIRËSEARDHËNNga SKËNDER BUÇPAPAJ (04.30.2011)
ÇFARË NA DETYRON NE T'I SHIKOJMË UILLIAMIN DHE KEITINNga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (04.28.2011)
BALADË E NËNAVE TË KOSOVËS QË PRESIN FËMIJËT E ZHDUKURNga ELIDA BUÇPAPAJ (04.27.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]