E Premte, 03.01.2024, 02:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

PRIORITETET E POLITIKËS AMERIKANE NË EVROPË

THIRRJE UDHËHEQËSVE SHQIPTARË QË TË RUAJNË QETËSINË

Nga FRANK SHKRELI


E Djelë, 05.22.2011, 07:59am (GMT+1)

Pardje, Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Cështjet Evropiane dhe të Euroazisë, Zoti Filip Gordon shpalosi para anëtarëve të Nën-Komisionit për Evropën të Senatit Amerikan, prioritetet e politikës së jashtme të Administratës Obama karshi Evropës. Në deklaratën e tij para ligjvënësve amerikanë, Zoti Gordon tha se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa bashkëpunojnë në një numër çështjesh të ndryshme duke filluar nga Afganistani e Irani e deri tek ngjarjet e fundit në Afrikën Veriore dhe në Lindjen e Mesme. Nga tw dy anwt e Oqeanit, tha ai, po punohet seriozisht pwr tw dalur nga kriza mw e keqe financiare c'prej krizws sw madhe ekonomike nw fillim tw shekullit tw kaluar. Bashkpunimi amerikano-evropian, sipas tij, wshtw dhe mbetet jetik pwr realizmin e objektivave strategjike tw Shteteve te Bashkuara, jo vetem nw Evropw, por edhe ane e mbanw botws. Nw perballimin e sfidave ndwrkombwtare, Zoti Gordon tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanw partnerw me tw mirw se shtetet Evropiane, vende kwto me tw cilat Amerika ndanw vlerat dhe interesat e veta.

Duke folur pwr prioritetet e politikws sw administratws Obama pwr Evropwn, Zoti Gordon pwrmendi tri objektiva tw angazhimit amerikan me kontinentin evropian.

Sw pari, tha ai, ne punojmw me Evropen si partnerw pwr zgjidhjen e problemeve dhe sfidave ndwrkombwtare. Mbi cdo ceshtje me rwndwsi botwrore, kontributi i Evropws, shtoi ai, wshtw vendimtar pwr pwrballimin dhe zgjidhjen e sfidave tw ndryshme me tw cilat pwrballet komuniteti ndwrkombwtar. Pa marrw parasyshw se cili wshtw problemi, tha ai, roli i Evropws wshtw i pazevwndsueshwm, dhe kur bashkojmw forcat tona me Evropwn, tha ai,ne jemi mw tww fortw nga pikwpamja legjitime nga pikwpamja e resurseve dhe ideve.

Sw dyti, ne jemi duke punuar gjithnjw, shtoi ai, me Evropwn, pwr Evropwn, dmth, jemi duke punuar pwr tw pwrfunduar projektin historik pwr vendosjen e stabilitetit, sigurimit, beagtisw dhe demokracisw anw e mbanw kontinentit. Suksesi i jashtzakonshwm qw Shtetet e Bashkuara dhe Evropa kane pasur nw promovimin e integrimit evropian, nw konsolidimin dhe nw perkrahjen e akorduar vendeve tw Evropws Lindore dhe Qendrore si edhe integrimin e tyre nw organizmat euro-atlantike, demonstrojnw shpresat e kwsajw ndermarrjeje. Por puna jonw, tha Zoti Gordon, nuk ka marrw fund, kwshtuqw pwrpjekjet tona vazhdojnw nw Ballkan, nw lindje tw Evropws dhe nw zonwn e Kaukazit.

Dhe me ne fund, ne po perpiqemi, tha zyrtari i larte amerikan, qw marrwdhwnjet me Rusinw t'i vendosim ne nje rruge me konstruktive. Objektivi ynw, shtoi Zoti Gordon, wshtw qw tw bashkpunojmw me Rusinw ku e kur kemi interesa tw pwrbashkwta, por asnjwherw nw dwm tw parimeve tona dhe as nw kurriz tw miqeve tanw. Nw raste kur jemi tw shqetsuar pwr tw drejtat e njeriut nw Rusi, ose pwr marrwdhwnjet e saj me Gjorgjinw, ne do tw vazhdojmew t'i shfaqim shqetsimet tona qeverisw ruse dhe nw tw njwjtwn kohw do te ndihmojmw dhe do tw nxisim shoqwrine civile nw atw vend.

Nw lidhje me Ballkanin, Ndihmws Sekretari Amerikan i Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa janw tw njw mendimi se Evropa nuk do te jetw e bashkuar pwr derisa tw gjitha vendet e Ballkanit perwndimor nuk gwzojnw antarwsinw e plotw nw Bashkimin Evropian. Ne lidhje me dialogun midis Kosovws e Serbisw, ai i tha Kongresit,se ne jemi konsultuar pwr sw afwrmi me Evropwn. Pajtimi i pkwpamjeve dhe qwndrimeve tona pwrsa i pwrket Ballkanit, tha ai, wshtw baza e suksesit tonw atje, duke shtuar se pwrpjekjet e pwrbashkwta diplomatike amerikano-evropiane tw kohwve tw fundit kanw venw nw dukje faktin se sa tw lidhura ngusht janw vizionet tona, gjw qw, sipas tij, wshtw jetwsore pwr bwrjen e pwrparimit tw nevojshem nw kwte pjesw tw botws.

Nw lidhje me gjendjen e krijuar nw Shqipwri pas zgjedhjeve tw 8 majit,--nw njw deklaratw tw transmetuar nga Zwri i Amerikws, Ndihmws Sekretari i Shtetit pwr Evropwn, Zoti Filip Gordon, nw wmwr tw Shteteve tw Bashkuara, u bwn thirrje udhwheqwsve dhe tw gjithw antarwve tw partive politike nw Shqipwri qw tw respektojnw procesin zgjedhor dhe tw ruajnw qetwsinw. Nw deklaratwn e tij, Zoti Gordon thekson se dhuna dhe retorika qw kwrcwnon pwr dhunw ose nwnkupton akte dhune nuk wshtw me vend dhe pwrbwn kwrcwnim pwr tw ardhmen e Shqipwrisw.

Nw deklaratwn e tij, tw transmetuar dje nga Zwri i Amerikws, Zoti Gordon thotw se "Politikanwt shqiptarw, duhet tw pwrqendrohen nw shkwmbime konstruktive, nw vepra qw i shwrbejnw njw vendi me njw tw ardhme nw Bashkimin Evropian dhe jo retorika apo veprimet negative qw vetwm denigrojnw kete proces." Nw dekaratwn e tij, Zoti Gordon thote se populli shqiptar meriton njw demokraci tw qwndrueshme dhe tw begatw, tw bazuar nw vlerat universale dhe nw shtetin ligjor.

Kwjo thirrje e Zotit Gordon udhwheqwsve dhe popullit shqiptar wshtw nw pwrputhje me deklaraten e tij pardje para Kongresit amerikan mbi parimet e politikws amerikane karshi njw Evrope tw bashkuar, tw sigurt e tw begatw, e angazhuar pwr vendosjen dhe respektin ndaj tw drejtave te njeriut dhe pwr vendosjen e demokracisw anw e mbanw kontinentit evropian dhe nw pwrputhje tw plotw me respektin ndaj vlerave universale tw njeriut.

Edhe Shqipwria duhet tw luaj rolin e vet nw pwrforcimin e sigurimit tw pwrbashkwt dhe begatisw midis Evropes dhe Shteteve te Bashkuara, ashtuqw, qw,sic pwrfundoi, Ndihmws Sekretari Amerikan i Shtetit, Zoti Filip Gordon, "partneriteti midis Shteteve tw Bashkuara dhe Evropws i cili gjate 60 vjetwve tw kaluar ka shwnuar aq shumw suksese -- tw arrijw edhe mw shumw suksese nw dekadat e ardhwshme."

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË DITË E MREKULLUESHME KUSHTUAR NËNË TEREZESNga FRANK SHKRELI (05.19.2011)
AD MULTOS ANNOS, GAZETA ILLYRIAME RASTIN E 20 VJETORIT TË BOTIMITNga FRANK SHKRELI (05.18.2011)
KJO KASANDRA ME EMRIN GARY KOKALARINga Prof. dr. ESHREF YMERI (05.17.2011)
ANTIAMERIKANIZMI PERVERS I OPINIONISTËVE TË SHEKULLITNga ELIDA BUÇPAPAJ (05.16.2011)
AGIM RAMADANI VËLLAI I FLIJUAR I LIRISË SË NËNË KOSOVËSNga SKËNDER BUÇPAPAJ (05.14.2011)
VDEKJA E NJË TERRORISTI DHE TË DREJTAT TONA SI QYTETARË TË BOTËSNga FRANK SHKRELI (05.12.2011)
SHQIPËRIA, DUKE FILLUAR NGA OPOZITA DUHET TË FALËNDEROJË NDËRKOMBËTARËTNga HENRI ÇILI (05.11.2011)
EDI RAMA DHE SËMUNDJA E MAKTHITNga BEQIR SINA, New York (05.10.2011)
KASNECI I KRAJLIT PREJ BEOGRADINga SHABAN MURATI (05.10.2011)
RËNDËSIA E VOTËS SË 8 MAJITNga FRANK SHKRELI (05.05.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]