E Djelë, 06.23.2024, 04:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

VDEKJA E NJË TERRORISTI DHE TË DREJTAT TONA SI QYTETARË TË BOTËS

Nga FRANK SHKRELI


E Enjte, 05.12.2011, 06:50am (GMT+1)

Gjatë një operacioni të fshehtë të forcave ushtarake amerikane në fillim të këtij muaji, u vra Osama bin Laden, i kërkuari numër një në botë dhe komplotisti i shumw akteve terroriste anembanë botës, duke përfshirë dhe sulmin në Nju Jork më 11 Shtator 2001, ku gjetën vdekjen më shumë se 3000 veta. Gjatë dhjetë vjetëve të kaluar dhe pas shumë përpjekjeve intensive të ish-administratës së Presidentit Bush dhe administratës së tanishme të Presidentit Obama, dhe me ndihmën dhe bashkëpunimin e pakursyer të shumë partnerëve dhe miqve ndërkombëtarë, Shtetet e Bashkuara kanë punuar pa ndërprerje dhe me një intenisvitet të paparë, për të sjellë para drejtësisë të gjithë ata që, në një mënyrë ose në një tjetër, kanë marrë pjesë në këto sulme barbare, kryesisht kundër civilëve të pafajshëm në Amerikë dhe anembanë botës. Këto përpjekje kanë rezultuar në kapjen dhe arrestimin e shumë terroristëve si dhe në parandalimin e shumë sulmeve terroriste të planifikuara gjate viteve anembanë botës, por vetë Osama bin Laden, udhëheqësi dhe themeluesi i organizatës terroriste Al Qaida, mundi të mbetet i pakapshëm.

Mirwpo, nw fillim tw kwtij muaji, forcat speciale amerikane e zbuluan dhe e vranw atw nw ne njw shtwpi luksoze nw Pakistan, duke treguar aftwsi dhe kurajo tw jashtzakonshme njerwzore dhe profesionale. Nw njoftimin e vrasjes sw krye-terroristit, Presidenti Obama tha se "vrasja e bin Ladenit shwnon suksesin mw tw madh tw pwrpjekjeve tw kombit tonw deri mw sot, nw luftwn kundwr Al Qaides......". Presidenti shtoi se megjith vrasjen e bin Ladenit, pwrpjekjet do tw vazhdojnw kundwr Al Qaides, e cila pritet tw ndwrmarrw sulme tw reja anw e mbanw botws, si hakmarrje pwr eliminimin e bin Ladenit.

Vrasja e Bin Ladenit, solli -- pwr herw tw parw nw dhjetw vjetw -- gwzim e festim nw New York dhe anw e mbanw Amerikws. Kwjo ishte njw shprehje e kuptueshme krenarie kombwtare, krenari pwr presidentet Bush e Obama tw cilwt nuk pushuan kurr pwrpjekjet e tyre pwr tw kapur terroristin bin Laden dhe krenari pwr mwnyrwn efikase tw veprimit tw forcave tw armatosura amerikane me kwte rast. Vrasja e bin Ladenit ishte jo vetwm "njw ditw e mirw pwr Amerikanwt", sic u shpreh presidenti Obama, por ishte gjithashtu njw lajm i mirw pwr tw gjithw botwn, pasi ky ishte pwrsoni i cili jo vetwm shkaktoi ndarje, pwrcarje dhe urrejtje midis popujve e feve, por ai dhe levizja e tij shkaktuan vrasjen e mijwra njerzwve tw pafajshwm anw e mbanw botws, duke manipuluar fetw pwr qellimet e tij djallwzore. Presidenti Obama u shpreh gjithashtu se vdekja e bin Ladenit do ta bwjw botwn mw tw mirw dhe mw tw sigurt.

Ndwrkaq, Sekrerarja e Shtetit Hillari Klinton tha se "historia do tw shwnojw se vdekja e bin Ladenit ndodhi nw njw kohw lwvizjesh tw mwdha pwr liri e demokraci anw e mbanw Lindjes sw Mesme.......ku popujt atje janw duke hedhur poshtw ekstremizmat dhe janw duke hapur shtigje tw pwrparimit paqwsor tw bazuar nw tw drejtat dhe aspiratat universale."... Sekretarja e Shtetit u shpreh gjithashtu se nuk ka ndonjw refuzim me tw vendosur kundwr ideologjisw sw urryer tw Al Qaides sw bin Ladenit se sa levizjet e tanishme pwr liri e demokraci nw botwn arabe.

Shpresoj tw jetw kwshtu, por nw tw njwjtwn kohw duhet kuptuar se forcat e errwta e tw ligwshta gjithnjw vazhdojne tw kwrcwnojnw liritw tona bazw, besimin dhe jetwn e njerzwve anw e mbanw botws.

Nw saje tw njw grupi tw specializuar tw forcave ushtarake amerikane nwn drejtimin e Entit Amerikan tw Zbulimit (CIA), Osama bin Laden nuk wshte mw. Por ama duam a s'duam, jemi tw detyruar tw pranojmw se bin Ladeni ka lenw gjurmwt e njw ideologjie tw shwmtuar qw mund tw ketw ndryshuar pwr mw keq, e ndoshta pwr gjithmonw, jetwn e pwrditwshme tw njerzwve anw e mbanw botws. Kushdo qw udhwton sot me aeroplan, kudo nw bote, wshtw dwshmitar dhe i pwrjeton masat imponuese e nganjwherw poshtruese tw sigurisw nw aeroporte, nw trena, stadiume dhe kudo nw vende ku mblidhen shumw njerwz. Anw e mbanw botws, gjatw dhjetw viteve tw fundit, dalngadalw,njerwzit kanw humbur liritw civile, si dhe tw drejtat pwr tw lwvizur lirisht dhe pa ndwrhyrje, pwr tw udhwtuar tw lire e pa u kontrolluar dhe pa imponime nga forcat e policisw e tw sigurimit. Nw shumw shtete, anw e mbanw botws, mijwra kamera pwrgjuese janw vendosur kudo nw rrugw, nw ndwrtesa e ne vende publike pwr tw ndjekur cdo lwvizje, natyrisht me qwllim pwr tu mbrojtur nga sulmet terroriste, por nw tw njwjtwn kohw janw njw invazion i jetws private tw cdo individi anw e mbanw botws. Respekti pwr jetwn private, qw sidomos kwtu nw Amerikw konsiderohej si njw gjw e shwnjtw, ka rwnw viktimw e nevojws pwr tw qenw tw sigurt. Kontrolli fizik nw aeroporte, nw ndwrtesa qeveritare e tw tjera, dhe nw cdo vend ku jetojnw e punojnw shumw njerwz, jo vetem wshtw bwrw rutinw, dicka e pwrditshme, por nw fakt edhe pranohet nga njw pjesw dwrmuese e publikut si e nevojshme dhe e pa evitueshme.

Ky pra wshtw realiteti i ri i botws sw sotwme, ketu ne Amerike dhe anw e mbanw botws -- trashwgimi e Osama bin Ladenit.

Wshtw me vend dhe e kuptueshme shprehja e gwzimit pwr vrasjen e kryeterroristit botwror, pasi kwjo mund tw konsiderohet edhe si mbyllja e njw kapitulli tw njw tregimi shumw tw hidhur. Mirepo, fatkeqwsia e madhe wshtw se edhe pa bin Ladenin, ky realitet i hidhur i jetws sonw tw pwrditshme wshtw dhe sic duket do tw mbetet status-kuoja pwr tw gjithw ne dhe pwr njw kohw tw gjatw.

Nga dora e bin Ladenit kanw humbur jetwn mijwra vetw nw Amerikw dhe anw e mbanw botws. Shumw kanw humbur tw dashurit dhe tw afwrmit e tyre, por nw tw vwrtetew tw gjithw nw kudo qw jemi nww botw, kemi humbur -- kemi humbur shumw nga liritw e shtrwnjta dhe tw drejtat tona civile, ndoshta pwr gjithmonw. Kwjo wshtw trashwgimia tragjike e bin Ladenit pwr botwn, mw pak liri e mw pak tw drejta pwr tw gjithw qytetarwt e botws.

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPËRIA, DUKE FILLUAR NGA OPOZITA DUHET TË FALËNDEROJË NDËRKOMBËTARËTNga HENRI ÇILI (05.11.2011)
EDI RAMA DHE SËMUNDJA E MAKTHITNga BEQIR SINA, New York (05.10.2011)
KASNECI I KRAJLIT PREJ BEOGRADINga SHABAN MURATI (05.10.2011)
RËNDËSIA E VOTËS SË 8 MAJITNga FRANK SHKRELI (05.05.2011)
LAMTUMIRË GERONIMONga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (05.05.2011)
ARTURO UI! OSE MBËRRITËN KËRCËNIMETNga ARTUR ZHEJI (05.05.2011)
PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?Nga ELIDA BUÇPAPAJ (05.03.2011)
DITA BOTËRORE E LIRISË SË SHTYPITNga FRANK SHKRELI (05.01.2011)
URIMET MIRËSEARDHËNNga SKËNDER BUÇPAPAJ (04.30.2011)
ÇFARË NA DETYRON NE T'I SHIKOJMË UILLIAMIN DHE KEITINNga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (04.28.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]