E Premte, 03.01.2024, 12:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

AD MULTOS ANNOS, GAZETA ILLYRIA

ME RASTIN E 20 VJETORIT TË BOTIMIT

Nga FRANK SHKRELI


E Mërkurë, 05.18.2011, 07:47am (GMT+1)

Në fund të kësaj jave, gazeta e njohur shqiptaro-amerikane, Illyria që botohet në New York, feston 20-vjetorin e themelimit të saj, me një darkë madhështore, ku janë të ftuar personalitete të njohura të politikës amerikane dhe të komunitetit shqiptaro-amerikan. Ky wshtw njw pwrvjetor, pwr tw cilin jo vetwm themeluesi dhe botuesi i parw, Zoti Harry Bajraktari (1991-1998), botuesi i dytw, Zoti Ekrem Bardha 1998-2006) dhe botuesi i tanishwm, Zoti Vehbi Bajrami, por i gjithw komuniteti shqiptaro amerikan wshtw krenar pwr kontributin e kwsaj gazet, qe tanimw wshtw bwrw njw institucion i pandarw i komunitetit shqiptaro-amerikan. Pwr mw tepwr, pasi zakonisht nw dhjetw faqet e para ajo boton lajme e informacione nw anglisht, gazeta Illyria wshtw bwrw edhe njw burim ndwrkombwtar lajmesh, duke numwruar nw radhwt e lexuesve tw sajw antarwt mw me influencw tw Kongresit e tw qeverisw amerikane dhe mw gjerew, tw cilwt kanw qenw dhe janw tw ingteresuar per ceshtjet shqiptare.

Megjithwse kanw kaluar 20 vjetw nga botimi i numwrit tw parw dhe bota ka ndryshuar dhe vazhdon tw ndryshojw cdo ditw, gazeta Illyria nuk wshtw larguar as nuk ka devijuar nga parimet mbi tw cilat u themelua, duke mbuluar, nw mwnyrw tw paanshme dhe objektivisht, ngjarjet nw trojet shqiptare nw Ballkan dhe nw botw dhe ka pasqyruar me anw intervistash e deklaratash, qendrimet e qeverisw amerikane ndaj ngjarjeve nw trojet shqiptare, sidomos gjatw luftws pwr pavarwsi tw Kosovws.

E them me plot bindje se rolin qw luajti gazeta Dielli nw fillim tw shekullit tw kaluar pwr pavarwsinw e Shqipwrise, atw rol luajti gazeta Illyria nw fund tw shekullit 20 dhe nw fillim tw shekullit 21 pwr pavarwsinw e Kosovws.

Menjwherw pasi filloi botimin, gazeta Illyria zhduku njw boshllek qw ekzistonte deri atwherw, sidomos nw informimin e tw huajve, komunitetin shqiptaro-amerikan dhe me gjwrw, duke u dhwnw njohuri e pwrspektiva mbi gjwndjen e shqiptareve nw Ballkan, e sidomos mbi gjwndjen nw Kosove dhe mbi demokracinw e re nw Shqiperi, qw nw ka kohw kishte filluar tw hidhte hapat e parw.

Mua dhe disa personave tw tjerw, duke pwrfshirw edhe disa politikanw tw shquar amerikanw dhe miq tw shqiptarwve, si Senatori Robert Dole dhe Kongresmeni William Broomfield, na u kerkua ne atw kohw tw komentonim nw lidhje me rwndwsinw e gazetws Illyria pwr komunitetin dhe mw gjwrw si dhe influencen qe filloi te gezonte kejo gazete c'prej fillimit. I sjelle keto komente, gjitnnjw aktuale, te 20 vjeteve mw parw, pwr tw ilustruar faktin se megjithse gjatw viteve u ndryshuan botuesit dhe redaktorwt --disa prej tyre shumw tw aftw, si Dalip Greca dhe redaktori i tanishewm Ruben Avxhiu -- gazeta Illyria vazhdoi tu qendrojw besnike traditave mw tw mira tw etikws se gazetarisw amerikane. Po i sjell sipas rendit qe u btouan ne ate kohe deklaratat spontane.

Udhwheqwsi i republikaneve nw Senatin amerikan nw ate kohw, dhe njw pwrkrahws i fortw i shqiptarwve, sidomos i cwshtjes sw Kosovws, dhe mik i ngushtw i Presidentit Ibrahim Rugova, ka thwnw se:

"Illyria ka bwrw njw mbulesw tw mrekullueshme tw Ballkanit, sidmos tw ngjarjeve qw kanw tw bejnw me konfliktin nw ish-Jugosllavi. Pervec mbulimit nw kohw tw ngjarjeve, ajo ka raportuar efektivisht mbi rolin e komunitetit ndwrkombwtar nw atw rajon. Illyria wshtw njw burim i pacmueshwm informacioni pwr antarwt e Kongresit, sic jam unw. Presw qw tw lexoj gazetwn Illyria pwr shumw vite nw tw ardhwshmen."

Zoti Kristofer Hailand, ish- Drejtori Politik i grupit tw Tranzicionit tw Presidentit Klinton pat bwrw kwte deklaratw mbi rwndwsinw qw kishte pwr tw gazeta e re Illyria:

"Si drejtor politik i grupit tw tranzicionit tw Presidentit Klinton, Illyria vazhdon tw mw informojw mbi ngjarjet tragjike nw zonwn e Ballkanit, mbi demokracinw e re nw Shqipwri dhe mbi komunitetin shumw tw rwndwsishwm shqiptaro-amerikan. Duke lexuar gazetwn Illyria gjatw 15 muajve tw fundit,unw kam shtuar njohurinw time mbi krizwn e paqendrueshme nw Evropwn Lindore. Une e pwrshwndes gazetwn Illyria si njw mbrojtwse krenare tw demokracisw dhe barazisw dhe pres me ankth zgjwrimin e mbulimeve tw lajmeve dhe ngjarjeve anw e mbanw botws."

Xhorxh Keni i entit jo- qeveritar Karnegie Endouvment pwr Paqw Ndwrkombwtare pat thwnw kwto pwr gazetwn Illyria:

"Mw pelqen tw lexoj gazetwn Illyria dhe ua rekomandoj komunitetit shqiptaro-amerikan dhe amerikanwve tw tjerw. Illyria wshtw e dedikuar ndaj standardeve mw tw larta gazetarske. Nw secilin numwr, ajo demonstron objektivitetin si edhe angazhimin e saj pwr gjwndjen njerwzore. Kwjo wshtw njw gazetw me influencw."

Unw nw atw kohe isha newn drejtor i entit tw Zwrit te Amerikws pwr ish-Bashkimin Sovjetik dhe bwra kwte deklaratw:

"Gazeta Illyria wshtw gazeta shqiptare mew informuese dhe mw objektive pwr cwshtjet shqiptare si pwr shqiptarw ashtu dhe pwr amerikane, si edhe pwr persona tw tjerw anglisht-folws kudo. Illyria shwrben si burim i besueshwm lajmesh dhe informacionesh tw freskwta pwr qarqet qeveritare dhe akademike, rreth gjendjes nw Shqipwri, nw Kosovw dhe mw gjwrw. Me botimin e kwsaj gazete, ata qw merren mw Shqipwrinw dhe me Shqiptarwt kudo, tani mund tw lexojnw dhe te mesojnw e te informohen rreth ceshtjeve shqiptare qw gazeta Illyria i shpjegon duke u bazuar nw traditwn mw tw mirw tw shtypit tw lirw amerikan."

Ish-Kongresisti Villiam Brumfild, anwtar i Komisionit tw Punwve tw Jashtwme tw Dhomws sw Deputetwve dhe mik i cmuar i shqiptarwve vlerwsoi kwshtu nw atw kohw, gazetwn Illyria:

"Gjwndja politike nw ish-vendet komuniste tw Evropws Lindore wshtw e paqendrueshme dhe e rrezikshme. Eshtw e doemosdoshme qw kwto vende tw jenw tw vetdijshme nw lidhje me kwte situatw dhe tw kuptojnw se ngjarjet e tanishme do tw afektojnw kwto vende nw zhvillim dhe krejt botwn perwndimore. Gazeta Illyria mw ka ndihmuar shumw tw kuptoj mw mirw krizwn e vazhdueshme nw Ballkan dhe nw Evropwn Lindore. Kwjo gazetw ka njw mprehtwsi dhe vlerw tw madhe pwr mua."

Dhe me ne fund, Zoti Xhim Harf, president i firmws Ruder Fin pwr Ceshtje Botwrore pwrmblodhi vlerwsimet e asaj kohe pwr gazetwn Illyria duke thwnw:

"Nw vorbullwn e mjedisit tw Uashingtonit, ku dijenia dhe njohuria e fakteve wshtw njw fuqi ose forcw (politike), gazeta Illyria wshtw njw burim i shkelqyeshwm informacioni pwr antarwt e Kongresit, pwr Administratwn, pwr diplomatwt dhe pwr gazetarwt nderkombwtarw. Kwjo gazetw wshtw njw burim i pazwvendsueshem pwr tw kuptuar Ballkanin."

Megjithwse kanw kaluar 20 vjetw, unw do tw beja sot tw njejten deklarate dhe vlerwsim, dhe jam i bindur se edhe personat e lartw pwrmendur do te benin tw njwjtwn gjw. Duke marre parasyshw rrethanat e sotwme ekonomike dhe nw njw kohw kur Interneti po zwvwndwson burimet tradicionale tew shpwrndarjes sw lajmeve dhe informacionit, gazeta Illyria mbetet gjithnjw njw burim i besueshwm lajmesh e komentesh. Me kwte rast uroj botuesin dhe stafin e vogwl por krenar tw gazetws Illyria pwr punwn e madhe qw kanw bwrw gjatw kwtyre 20 vjetwve tw kaluar dhe pwr detuyrwn e madhe qw kryejnw edhe sot duke u dwshiruar "Ad Multos Annos", Pwr Shumw Vjetw e Gwzuar 20 Vjetori Botimit.

Frank Shkreli

--

Here's what some of today's most influential and respected leaders are saying about Illvria:

"Illyria has provided superb coverage of the Balkans, in particular, developments regarding the conflict in the former Yugoslavia. In addition to truly timely reporting on events, it has effectively covered the role of the inter-

national community in the region. Illyria has been an invaluable source of information for members of Congress such as myself. I look forward to many more years of reading Illyria."

Robert Dole,

Republican Leader,

United States Senate

"Asa transition team political director for Bill Clinton, Illyria continues to keep me informed about the horrifying events taking place in the Balkan area, the unfolding and exciting new democracy in Albania and the vital Albanian-American community. Reading Illyria over the last 15 months has contributed to my knowledge of the volatile crisis occurring in Eastern Europe. I applaud Illyria as a proud defender of democracy and equality, and I look forward to the newspapers expanded coverage."

Christopher S.Hyland,

Transition Team Political Director

for President Bill Clinton

"I enjoy reading Illyria and 1commend it both to members of the Albanian-American community and to other Americans. Illyria is dedicated to the highest journalistic standards. In each issue, it demonstrates its objectivity and, moreover, its commitment to improving the human condition. This is an influential newspaper which makes a difference."

George Kenney,

Carnegie Endowment

for International Peace

"Newspaper Illyria is the most informative and objective Albanian newspaper informing Albanians as well as Americans and other English speaking persons everywhere about the Albanian issues. Illyria serves as a consistent and reliable source of current information about Albania and Kosova for government and academic circles, as well as for wider masses. As a result of this newspaper, those involved with Albania and Albanians now can read and learn about the Albanian issues being explained in the best tradition of the

American free press. Please continue."

Frank Shkreli,

Deputy Chief

VOA,Eurasia Division

"The political makeup of former Communist nations of Eastern Europe is in a dangerous state of flux. It is imperative that democratic nations recognize the volatility of the situation and duly understand how current events will affect these developing countries and the entire Western world. Illyria has greatly helped my understanding of ongoing crises in the Balkans and Eastern Europe. I find the publication provides tremendous insight and value."

William S.

Broomfield

U.S. House of Representatives (Ret.)

House Foreign Affairs Committee

"In the whirlwind Washington environment, where knowledge is power, Illyria stands out as an excellent source of information for Members of Congress, the Administration, diplomats and international journalists. It is indispensable to understanding the Balkans crisis."

Jim Harff,

President

Ruder Finn

Global Public Affairs

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KJO KASANDRA ME EMRIN GARY KOKALARINga Prof. dr. ESHREF YMERI (05.17.2011)
ANTIAMERIKANIZMI PERVERS I OPINIONISTËVE TË SHEKULLITNga ELIDA BUÇPAPAJ (05.16.2011)
AGIM RAMADANI VËLLAI I FLIJUAR I LIRISË SË NËNË KOSOVËSNga SKËNDER BUÇPAPAJ (05.14.2011)
VDEKJA E NJË TERRORISTI DHE TË DREJTAT TONA SI QYTETARË TË BOTËSNga FRANK SHKRELI (05.12.2011)
SHQIPËRIA, DUKE FILLUAR NGA OPOZITA DUHET TË FALËNDEROJË NDËRKOMBËTARËTNga HENRI ÇILI (05.11.2011)
EDI RAMA DHE SËMUNDJA E MAKTHITNga BEQIR SINA, New York (05.10.2011)
KASNECI I KRAJLIT PREJ BEOGRADINga SHABAN MURATI (05.10.2011)
RËNDËSIA E VOTËS SË 8 MAJITNga FRANK SHKRELI (05.05.2011)
LAMTUMIRË GERONIMONga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (05.05.2011)
ARTURO UI! OSE MBËRRITËN KËRCËNIMETNga ARTUR ZHEJI (05.05.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]