E Mërkurë, 06.12.2024, 05:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

Ambasadori Naim Malaj keqpërdori funksionin e tij të lartë shtetëror

NJË ÇMIM I DIASPORËS PA DIASPORËN DHE I PËRVETËSUAR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


E Premte, 11.18.2011, 03:10pm (GMT+1)

"Nuk na fton në asnjë aktivitet Ambasada e Kosovës", më tregoi një nga aktivistët e përkushtuar të çështjes të Kosovës në Zvicër. «Dhe këtë praktikë e aplikon për të gjithë ne që njihemi si përkrahësit e Ibrahim Rugovës,» vazhdoi aktivisti i cili nuk dëshiron ta bëjë publik emrin. Histori e njohur kjo. Në fakt ambasadori i Kosovës nuk i afron personalitetet e diasporës shqiptare të cilët nuk janë të shprehur si simpatizantë të së majtës, pa marrë parasysh se kanë dhënë një kontribut të shquar si për organizimin e diasporës, pavarësinë e Kosovës dhe po ashtu respektojnë institucionet e Kosovës dhe shtetin e ri të Kosovës, të cilit i kanë kushtuar jetën e tyre. Edhe me gazetarët kështu vepron. Kush nuk është i majtë, Ambasadori Malaj e ekskomunikon, çka është një metodë shumë arkaike, që i ka shkuar koha. Motoja e tij e punës nuk ka qenë unifikimi dhe faktorizimi i diasporës shqiptare, pra shumë e dëmshme kjo për komunitetin e shqiptarëve në Zvicër, njëri prej më të mëdhenjve në shtetin Helvetik, i cili ka lidhje shumë speciale me Kosovën pasi kryesisht është me prejardhje nga Kosova.

Të njëjtin stil aplikoi ambasadori Naim Malaj edhe sa i përket Çmimit të Diasporës, i cili iu dorëzua këtyre ditëve Presidentes së Zvicrës dhe njëkohësisht shefes së Departamentit Federal të Punëve të Jashtme nga një shqiptare e diasporës me profesion arkitekte që edhe e kishte dizajnuar vetë, me rastin e pritjes që Zonja Calmy-Rey dha për Ministrin e Jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj, bashkëpunëtor i afërt i kryeministrit Thaçi, një teknicien i shkolluar në Vjenë, i cili flet si gjuhën e tij gjermanishten dhe anglishten.

Sipas një interviste të Ambasadorit Malaj, ky çmim do t'i jepej Zonjës Calmy-Rey para një viti, por u shty nga shefja e politikës së jashtme të Zvicrës «për një kohë më të përshtatëshme», pasi në atë kohë sapo kishte dalë raporti famëkeq i Dick Marty-it.

Por lind pyetja, e çfarë ka lidhje një Çmim mirënjohës i shqiptarëve të diasporës për një figurë që ata e adhurojnë siç është ajo e Zonjës Calmy-Rey me raportin e zotit Marty, kur ky raport ka patur në shenjestër qeverinë e Kosovës, aq më tepër kur vetë zoti Marty ka shprehur vlerësimet e tij të larta për popullin e Kosovës dhe diasporën shqiptare në Zvicër.

Unë personalisht nuk jam aspak dakord me raportin e Zotit Marty, po e them në parantezë, diçka që e kam shprehur edhe në shkrimet e mia autoriale dhe në një intervistë që kam patur me vetë zotin Marty, por problemi është se çmimi u ngatërrua me këtë raport, sepse autorësinë e çmimit e përvetësoi Ambasadori i Kosovës Naim Malaj ose, si thuhet në shtyp, njëri nga «nismëtarët» ishte zoti Malaj. Dhe këtu fillon kontraversiteti, sepse nga njëra anë Çmimi ishte i Diasporës, nga ana tjetër «nismëtar» i çmimit ishte zoti Malaj, pasi zoti Malaj përfaqëson zyrtarisht shtetin e Kosovës dhe jo diasporën e Kosovës, paçka se është me shtetësi të dyfishtë.

Nëse zoti Malaj do të ishte «nismëtar» i çmimit, këtu nuk do të kishte asgjë të keqe, problemi është që të mos e shpërdorte çmimin. Po të mbetej në pozitat e «nismëtarit», ai do të duhej që nismën e tij ta diskutonte me figurat më të shquara shqiptare në diasporë, me personalitete të kulturës, me akademikë, intelektualë, aktivistë të shquar të forcave politike të ndryshme, me përfaqësues shpirtërorë, me personalitete të gjeneratave të reja, dhe t'ia linte diasporës pastaj organizimin e ndarjes së

Çmimit, por Naim Malaj jo vetëm nuk veproi kështu, por bëri gjithçka që ndarja e këtij çmimi të ishte si një «nder i tij privat», i tij dhe klanit të tij tepër të ngushtë, që pastaj të trumpetohej si një sukses i tij personal me qeverinë e Zvicrës dhe me shefen e politikës të jashtme zonjën e nderuar Micheline Calmy-Rey. Por zonja Calmy Rey e shtyu marrjen e këtij çmimi për ato që thamë më sipër dhe Ambasadori Naim Malaj në vend të lavdisë bëri fiasko. Bëri fiasko për tre arsye: së pari, nëse çmimi do të ishte i «Diasporës», Zonja Calmy-Rey do ta pranonte atë që përpara një viti, pavarësisht raportit të Marty-it; së dyti, shtyrja e çmimit, dëmtoi imazhin e qeverisë të Kosovës, sepse u komentua nga shtypi si «refuzim»; dhe, së treti, sepse zoti Naim Malaj, nga pozicioni që gëzon, nuk e përfaqëson de jure dhe de facto diasporën shqiptare në Zvicër.

Para një viti, ndarja e këtij çmimi u mbajt gati sekret, kur do të duhej që të shpallej një konkurs në diasporë, kur do të duhej që këtij organizimi t'i kushtohej rëndësi e posaçme nga diaspora, e cila padyshim që do të ishte e gatëshme dhe plotësisht e përkushtuar, sepse ka një vlerësim të posaçëm për madam Calmy-Rey.

Nuk jam marrë me këtë temë deri sot dhe nuk do të merresha, nëse zoti Naim Malaj nga gabimi i tij i para një viti do të kishte nxjerrë mësime dhe do të kishte reflektuar, që Çmimi i Diasporës për Zonjën Calmy-Rey të reflektohej si aktiviteti më i rëndësishëm i vitit, por që në fakt Naim Malaj e përdori përsëri kontraversërisht, për «ta shitur» në Prishtinë si sukses të tij personal, tani që po ndërrohen ambasadorët, dhe për ta «shitur» si të tillë edhe në diasporë, gjë që nuk është assesi e vërtetë. Ambasadori Naim Malaj nuk është nga ata të suksesëshmit.

Në fakt, Naim Malaj e shpërdori që në fillim e deri në fund postin e Ambasadorit të Republikës të Kosovës për ta personalizuar dhe përvetësuar çmimin e Diasporës. Ai e përjashtoi Diasporën nga ky çmim, kur kjo diasporë ka një përfaqësim të paktën prej 250 mijë vetë dhe shkoi deri aty sa e mbajti në mënyrë diskrete në mos themi të fshehtë ndarjen e çmimit. Lajmëroi vetëm Albinfo.ch, platformë pranë tij dhe një gazetar të Albsuiss.ch. Dhe kaq. Nuk i lajmëroi as gazetarët shqiptarë me aktivitet e banim në Zvicër. Unë dhe një grup kolegësh nuk ishim as të ftuar dhe as të lajmëruar, as nga Ambasada e Kosovës në Bernë dhe as nga një lloj mekanizmi që pretendon se përfaqëson diasporën shqiptare në Kosovë, paçka se jam pjesë e këtij mekanizmi, e kam fjalën për Lobin Shqiptar në Zvicër.

Dhe nuk do të kishim marrë pjesë kurrë nëse kjo do të varej nga Naim Malaj. Sepse Naim Malaj ka alergji dhe një qëndrim shumë jomiqësor ndaj atyre gazetarëve tek të cilët nuk ushtron dot kontrollin. Diçka aluçinante, të mendosh e t'u mbyllësh gazetarëve dyert si vepron Naim Malaj me kostumin e Ambasadorit.

Por si gazetarë profesionistë me aktivitet në Zvicër, paçka se ishim të paftuar nga Malaj, ne ishim të ftuar nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtëme të Zvicrës, i cili na kishte lajmëruar në kohë për axhendën ku përfshihej edhe ndarja e çmimit të Diasporës, i cili iu dorëzua presidentes të Zvicrës në pritjen zyrtare që Madam Kalmy-Rey dha për Ministrin e Jashtëm Hoxhaj, ku Ambasadori Naim Malaj kishte ftuar vetëm nja dhjetë veta, të rrethit të tij të ngushtë përveç dy-treve dhe Ylfete Fanajt, e cila është një e re e suksesëshme. Gjithë të tjerëve u kishte vënë vizën.

Natyrisht që Madam Kalmy Rey shprehu mirënjohjen e saj për Çmimin e Diasporës. Ajo meriton shumë, sepse emri i saj rradhitet midis emrave më të dashur dhe më të rëndësishëm që kanë dhënë kontributin e tyre për pavarësinë e Kosovës, si Bill Clinton, George W.Bush, Tony Blair, Albright, Rice...

Duke përfituar nga pozicioni si gazetare, unë i shpreha zonjës Calmy Rey mirënjohjen për rolin e saj në sendërtimin e pavarësisë dhe shtetit të ri të Kosovës, duke i thënë se emri i saj tashmë ka hyrë në zemrat e popullit të Kosovës dhe historinë e pavarësisë së Kosovës, por në fakt isha tmerrësisht e zhgënjyer nga mënyra se si Ambasadori Naim Malaj kishte organizuar dorëzimin e këtij Çmimi. Sepse diaspora shqiptare në Zvicër ka resurse të pashterëshme njerëzore për të bërë një organizim dinjitoz, ku të arrinte të shprehte në mënyrë sa më dinitoze mirënjohjen për Zvicrën dhe zonjën Calmy-Rey, ku çmimi, për shembull, t'i dorëzohej nga Xherdan Shaqiri, ylli shqiptaro-zviceran i futbollit të shtetit helvetik në një auditorium ku të paktën të ishin të ftuar, pa kufizim, me mijra shqiptarë.

©

 

GAZETA MAPO CENSURË, AUTOCENSURË APO KONFORMIZËM   GJITHSESI KOMPROMETUESE PËR LIRINË E SHPREHJES!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

E KRITIKOJ TOPALLIN, PO JAM PROGEGE, PROSHKODËR, PROSHQIPËRI E PRODEMOKRACI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

GEORGE CLOONEY LE TË BËHET SERB, POR KONSTANDINI I MADH ËSHTË DHE DO TË MBETET ILIR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

IKJET E ISH DIKTATORËVE NUK SHKAKTOJNË BOSHLLËK

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

JA PSE DO TË REKOMANDOJA QË RILINDJA DEMOKRATIKE TA BOTONTE TË PLOTË INTERVISTËN E AMBASADORIT ARVIZU

TEK NEWS24 - THIRRJE KUNDËR RENDIT KUSHTETUES PRONARË TË PUSHKATUAR VAZHDOJNË ME PRONA TË KONFISKUARA - PIKËPYETJE SISTEMIT ZGJEDHOR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

HESHTJA SHQIPTARE NDAJ SJELLJEVE JODIPLOMATIKE TË DIPLOMATËVE RUSË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

 

KULTI I AMERIKËS DHE KULTI I KOSOVËS

Shkrim i Elida Buçpapajt botuar më 31 dhjetor 2001 - ribotohet pa asnjë ndryshim

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

LETËR E HAPUR EDI RAMËS: LIDERI I OPOZITËS OSE FILLIM TË RI TË NJEMENDTË OSE LARGIM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

UNË JAM DISHEPULL E NËNË TEREZËS, E TE JESH DISHEPULL I NËNË TEREZËS, DO TË THOTË TË JESH DISHEPULL I DASHURISË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ 

BASHA E DEBUNKERIZON BASHKINË, PRITET REAGIMI I ED RAMËS!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEKI DERVISHI PROFESIONIST I JASHTËZAKONSHËM DHE GAZETAR I KLASIT TË PARË

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Katër vjet pas vizitës së Presidentit Bush në Tiranë-

EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KUR VJEN QERSHORI - VRITET BARDHYL AJETI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BALADË E NËNAVE TË KOSOVËS QË PRESIN FËMIJËT E ZHDUKUR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEK RUDINA XHUNGA GJUETI SHTRIGASH DHE ANTIAMERIKANIZËM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

VAZHDON VASALITETI I MEDIAVE TË TIRANËS NDAJ ISH DIKTATORIT RAMIZ ALIA

E mënjanojnë pak, e pastaj për amoralitetin e tyre e rikthejnë si meteor...

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Përgjigje ndaj disa pretendimeve solitare

EMRI I KOSOVËS ËSHTË I LIDHUR PAZGJIDHSHMËRISHT ME NATO-n

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Dilemë që duhet të zgjidhet urgjentisht

OPOZITA NË KOSOVË PA LIDER?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

MË NË FUND!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

20 SHKURTI DUHET TË HYJË NË KUJTESËN E KOMBIT

Këtë ditë e kujton vetëm PD, ndërsa Shqipëria nuk i ka dënuar ende krimet e komunizmit

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SI T'I LEXOJË KLASA POLITIKE KËSHILLAT E TOMAS KANTRIMENIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

SHBA E BE TË NDALIN PRECEDENTIN KONFLIKTUAL TË ED RAMËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ANALIZË E 21 JANARIT - POLITIKA SHQIPTARE TË MBROJË INSTITUCIONET LEGJITIME DHE TË PASTROHET NGA FLAKËVËNËSIT E SHTETIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

5 VJET PA IBRAHIM RUGOVËN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DELL KA TË DREJTË - NJË AVOKATURË DJALLI NUK I HYN NË PUNË ASKUJT
Nga Elida BUÇPAPAJ

JO ZGJEDHJE TË REJA, POR INSTITUCIONE LEGJITIME, ME DUAR TË PASTRA DHE PA SHIK
Nga Elida BUÇPAPAJ

NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUCPAPAJ

HASHIM THAÇI MANDATIN E DYTË IA DEDIKON ISA MUSTAFËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

Reagim ndaj "Le Matin"
BERISHA, RAMA NDAJNË TË NJËJTIN QENDRIM ME THAÇIN NDAJ MARTY-IT, NDËRSA ME ZVICRËN DUAN TË KENË RAPORTE TË SHKËLQYERA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

NË VEND TË KARTOLINËS PËR 2011 -
INTERESAT KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE NË REZONANCË TË PLOTË ME IDEALET E PERËNDIMIT
NGA Elida BUÇPAPAJ

PDK-AAK-AKR OSE PDK-AAK-VV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


40 MIJË VOTAT E UKË RUGOVËS SFIDË KLANIT JUGOSLLAV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHËN DICK MARTY ALIAS QOFTËLARGU
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

DICK MARTY NJË DEMAGOG QË TENSIONON RAJONIN DHE DEMONIZON NJË KOMB
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ÇFARË KA FRANKO FRATINI ME SHQIPTARËT E KOSOVËS ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GAZETA MAPO CENSURË, AUTOCENSURË APO KONFORMIZËM –  GJITHSESI KOMPROMETUESE PËR LIRINË E SHPREHJES!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (11.17.2011)
PJETËR ARBNORI I ANASHKALUARNga TONIN GJURAJ (11.17.2011)
PËRPJEKJE PATETIKE PËR TË DENIGRUAR AT GJERGJ FISHTËNNga FRANK SHKRELI (11.15.2011)
HESHTJA DHE PËRÇMIMI NDAJ VLERAVE TË KOMBIT E LIRISË JANË DËSHTIM I DEMOKRACISË NË SHQIPËRI!Nga BESIM NDREGJONI, Sekretar i Përgjithshëm i ish të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë (11.15.2011)
NDRYSHIMI I HISTORISË SHPIE NË PËRSËRITJEN E SAJNga XHELAL ZEJNELI (11.14.2011)
HARTA E PABARAZISËNga DAVID BROWN, New York Times (11.12.2011)
NJË REVOLUCION KUNDËRKOMUNIST I MBYTUR NË GJAKRreth ngjarjeve tronditëse në Hungari 23-tetor -11 nëntor 1956 - Me rastin e 55 vjetoritNga SKIFTER KËLLIÇI (11.10.2011)
PAFUQIA TRUPËRUESE E NATOs PARA BARRIKADAVENga AUGUSTIN PALOKAJ, Koha ditore (11.09.2011)
ÇËSHTJA ÇAMENga FRANK SHKRELI (11.08.2011)
NDARJA E MADHE FETARE E ZGJEDHJEVE TË VITIT 2012Nga E.J. DIONNE Jr., Washington Post (11.08.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]