E Mërkurë, 06.12.2024, 05:16pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
TIRANË - KUVENDI BURLESK NË SEANCËN E JASHTËZAKONSHME PËR EGIN CEKËN
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Premte, 04.26.2013, 02:28pm (GMT+1)Kuvendi aktual i Republikës së Shqipërisë, në seancën plenare të së enjtes në mbrëmje, u bë arenë e një burlesku të zi dhe e një eulogjie të panatyrshme për fjalorin e kryeministrit Sali Berisha, të pakohshme për shkak të kontekstit të afruar zgjedhor, të parakohshme ndaj Egin Cekës, një diplomati ende në fillimet e karrierës dhe tejet të paskohshme sa dhe të pavend ndaj prejardhjes së tij Ceka-Luarasi-Nikolla.

E vë në dijeni lexuesin se diplomati "i fisëm" Egin Ceka aktualisht vijon mandatin e tij në misionin e Republikës së Shqipërisë pranë OSBE-së në Vjenë, pasi ka mbaruar një mandat të plotë të mëparshëm në ambasadën e Republikës së Shqipërisë po në Vjenë. Egin Ceka është i biri i Neritan Cekës, aktualisht ambasador i Republikës së Shqipërisë në Romë, parandej shef i kabinetit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë Sali Berisha.

Ndërsa i përqasuri i Eginit është "i pafismi" Jan Jani, anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Republikën e Shqipërisë, i propozuar nga Partia e Bashkimit të të Drejtave të Njeriut, i cili dha dorëheqjen para pak ditësh, në shenjë solidariteti me kolegun e tij të larguar me vendimin e Kuvendit.

"Nuk kemi mbajtur ndonjëherë zi politike, por dhjetë herë më erdhi mendja të ngrihesha në këmbë, për një minutë, për vdekje politike për Jani Janin." Kështu tha, ndër të tjera, Sali Berisha. Për të qenë besnik në sjelljen e saj këtu, thënien e kam marrë drejtpërdrejt në gazetën Rilindja Demokratike, organin zyrtar të Partisë Demokratike.

Kjo thënie bën pjesë në burleskën e luajtur në sallën e Kuvendit, kur kryeministri ia evokoi Eginit të parët dhe të mbramët, shtrirë kohësisht në tre shekujt e fundit. Si drushtë virtuale, pra, shërbeu trungu, degët dhe rremat e lisit të gjakut dhe të tamlit të Eginit.

Nga pikëpamja kompozicionale, ajo paraprihet dhe vijohet në selitë partiake, zyrat shtetërore, studiot mediatike. Munxën lajmdhënëse, në mënyrën sensacionalisht të paralajmëruar, e dha kryehere Edith Harxhi, zëvendësministre e Jashtme, për çudi, pa e larguar asnjë çast nga fytyra buzëqeshjen.

Në mënyrën më engjëllore, ky Egin Ceka, paska marrë pjesë në takimin e zhvilluar nga kryetari i opozitës Edi Rama në Akademinë Diplomatike të Vjenës. Dlirësisht ia paska bërë të mikpriturit të Akademisë pyetjen e pafajshme se pse nuk paska Rama besim që diplomatë si Ceka nuk i trajtuakan dhe numëruakan pastërtisht votat e diasporës më 23 qershor.

Midis engjëllit të zi, merret vesh kush është, dhe engjëllit të bardhë, edhe ky merret vesh kush është, qenka shpalosur një roman i tërë, i shtjelluar në dramë, krejt si në penën e Truman Kapotit. Miniatura të këtij romani, pra kryeradhë e pjesë të tij, u gogësitën bujshëm në sallën e Kuvendit, për t'u dhënë në perspektiva më të plota e më frymëzuese në mediat qeveritare.

Në asnjë qëndrim zyrtar të Ministrisë së Jashtme apo institucioneve të tjera të regjimit nuk pashë të sqarohet nëse diplomati kishte shkuar privatisht, në kohën e tij të lirë dhe me inciativën e tij vetjake apo kishte shkuar atje me lejen, dijeninë, pëlqimin, rekomandimin apo urdhërin e Ministrisë së Jashtme, më lart se Ministrisë së Jashtme apo thjesht me lejen e ambasadorit, pra titullarit të përfaqësisë sonë pranë OSBE-së në Vjenë.

Këtu, në të vërtetë, zë fill gjithçka. Nëse diplomati lejohet të marrë pjesë në një veprimtari në një vend të huaj, çfarëdo qoftë ajo, edhe një manifestim kulturor apo sportiv le të jetë, atëherë ai përfaqëson dinjitetin e shtetit përkatës dhe kurrsesi nuk mund ta tejkalojë këtë autorizim, kurrsesi, për hir a për hatër të askujt, nuk mund të dalë nga petku i diplomati për të vepruar në petkun e partiakut a çfarëdo petku tjetër. Në qofte se është lehtësisht i tundueshëm, si puna e Eginit, në asnjë mënyrë diplomati nuk lejohet të marrë pjesë në veprimtari delikate si ajo ku në qendër është kryeopozitari, alternativa kryesore për kryeministër të ardhshëm të Shqipërisë.

Versioni i Partisë Socialiste për të njëjtin subjekt është krejt i ndryshëm nga ai i Partisë Demokratike, Ministrisë së Jashtme dhe kryeministrit të Republikës së Shqipërisë. Sipas këtij versioni, i vetmi fakt që i qëndron së vërtetës është se Edi Rama u prit në Vjenë me nderimet që i bëhen një kryeministri në ardhje.

Në rrethana të tilla, asnjë gjykim objektiv, nuk i merr parasysh dot asnjërën nga versionet. I vetmi version i besueshëm do të ishte ai që do të shërbehej nga Vjena zyrtare.

Romanin e Vjenës e bën më shumëplanësh një kryeqytet i tretë. Nga Roma, ku ndodhet, Neritan Ceka, i cili i ka mbushur plot 72 vjet më 11 shkurt, i ka drejtuar një letër të hapur 'mikut të vjetër' Edi Rama. Ia kujtojmë lexuesit se gjininë e letrave të hapura kryeministri e ka shumë zët historikisht, që nga koha e letrave të hapura të Enver Hoxhës. Konvaleshenti plak e firmos letrën e hapur si qytetar shqiptar në Romë. Jo se e ka dhënë dorëheqjen nga posti i ambasadorit, por ngaqë mendon se mund ta zhveshë atë cilësi që ka dhe ta ndërrojë me çfarëdo cilësie t'ia ketë qejfi, kur ai të dojë dhe si ai të dojë. Burleskë të cilën plakut të Romës mund t'ia kishte zili edhe vetë Dita Von Teese.

Neritani bën shumë llogje. Por qëllimi kryesor i letrës është që t'i japë udhë juridike procesit hetimor në drejtimin që ai do. Ai i drejtohet Ramës si qytetar nga Roma, ashtu si Ramës, gjoja, iu drejtua i biri, pra si qytetar nga Vjena. Duket qartë se qytetari nga Roma, me emrin Neritan Ceka, bashkëmendon e bashkëvepron me qytetarin nga Vjena, Egin Ceka. Dhe ua injekton këtë bashkëmendim e bashkëveprim qytetarëve të Tiranës në kreun e Ministrisë së Jashtme apo të qeverisë së Republikës së Shqipërisë.

Edhe në qoftë se Egini ka shkuar si qytetar tek Edi, ai ishte i detyruar të respektonte cilësinë e diplomatit. Në qoftë se të njëjtën gjë do t'ia kërkonte ai partnerit në komunikim.

Teksti i Neritanit i publikuar një ditë më vonë në media duket qartë se ka shërbyer si tekst i eulogjisë së kryeministrit për Eginin një ditë më parë. Nuk është e thënë që kryeministri ta ketë përsëritur dot përmendsh.

Hileja e plakut të Romës, nuk përfundon këtu. Në letrën e tij letrareske, të hapur, ai ia bën biografinë të birit, çka ka domethënien se, kur të vijë Rama në pushtet, nuk bën ta largojë Eginin nga detyra, natyrisht, as babain e Eginit, mikun e vjetër të Ramës, me aq shumë kujtime të ëmbla dhe të trëndafilta të së shkuarës.

Ceka plak nuk ka turp t'ia kujtojë Edit Gramo Ruçin, me të cilin, ai, Neritan Ceka, ka bërë kauzë të hapur që nga koha e mocionizmit të tij, sidomos gjatë zhvillimeve të vitit 1997 e post 1997.

Megjithatë hileja e tij kryesore është që ta bëjë fakt të kryer akuzën zyrtare të ngritur ndaj Edi Ramës nga qeveria.

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, në sallën e Kuvendit, ceku imunitetin e diplomatit Egin Ceka. Kjo e bën absolutisht delikate në tërësinë e tij objektin e një hetimi nga ana e një komisioni hetimor të ngritur nga Kuvendi, tashmë në ikje, i Republikës së Shqipërisë. Ky komision do të pësonte fiaskon më të bujshme, të pakrasueshme me asnjë nga fiaskot e panumërta të komisioneve hetimore të ngritur nga shumica aktuale.

Objekt kryesor i këtij hetimi do të ishte pikësëpari e deri pikësëfundi sistemi i Ministrisë së Jashtme të Republikës së Shqipërisë, gjithë komunikimi i tij lidhur me rastin. Dhe nëse ai ishte shtrirë përtej këtij sistemi, hetimi do të merrte përmasa shumëfish më të ndërlikuara se kaq.

Rrjedhimisht, hetimi do të ishte i mundur në rrethana krejtësisht të tjera nga këto në të cilat ka ndodhur çka ka ndodhur në Vjenë.
Koha e lejon, rrethanat e lejojnë vetëm një gjë: Partia Demokratike dhe regjimi aktual i Tiranës të mësohen dhe të pajtohen për ta gëlltitur sa më natyrshëm faktin se kreu i opozitës mund të ketë vizita apo turné vizitash të natyrës njohëse në kryeqytetet e vendeve mike dhe partnere. Folkloristika si kjo pas takimeve të Vjenës mund të shndërrohen në kapital për kundërshtarin dhe në bumerang për kurdisësin.

Kryeministri përmendi në sallën e Kuvendit paprekshmërinë e diplomatit. Nuk do harruar, pra, për asnjë çast edhe pacënueshmërinë e kryetarit të opozitës. Nuk do harruar se edhe kryetari i opozitës lëviz me pasaportë diplomati. Vetë kryeministri tha se kryetari i opozitës ka status ministri.

Me burleskun e zi të fundit në sallën e Kuvendit, shumica aktuale tregoi se i ka humbur nervat dhe nuk është në gjendje t'ia sigurojë Republikës së Shqipërisë një rrotacion normal.

Ish Kuvendi i Republikës së Shqipërisë, pra, gjithnjë e më shumë kutërbon nëpërmjet ekraneve të vogla erë të gubët të padurueshme, çka e bën të pashmangshëm çrrënjosjen sa më të plotë të konfiguracionit dhe përbërjes aktuale të institucionit.


©


NJË THËNIE ME DOMETHËNIE E MESIÇIT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Djelë, 04.14.2013, 08:41am

TË NESËRMEN E NJËZET E DY MARSIT TË NJËZET E DYTË
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Shtunë, 03.23.2013, 09:46am
MJERIMDIPLOMACIA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISËNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.10.2013)

MAFIA NUK BËN DOT ZGJEDHJE - OSE MEDITIM PËR 23 QERSHORIN
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 02.27.2013, 02:54pm
SI E HUMBI KRYETARI I PD SHANSIN PËR TË PASUR FLAMURIN E INTEGRIMIT EVROPIAN FLAMUR TË FUSHATËS
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THJESHT ATDHEDASHURI - TË JEMI BIJ TË ATDHEUT, TË MOS JEMI VAMPIRË TË ATDHEUT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Djelë, 02.03.2013, 10:09am
Përmendore IBRAHIM RUGOVA, VËLLAI YNË, BABAI I KOMBIT TONË
Shkruar më 22 janar 2006
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Hënë, 01.21.2013, 08:43am

POPULLI E DI KË KA CUB KË HERO
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Shtunë, 01.12.2013, 09:57am


HOSSANA, BARJABA!
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Hënë, 01.07.2013, 10:00am

SHKRUAR MË 21 DHJETOR 2012, NË DITËN E PARË TË EGOS GLOBALE
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Premte, 12.21.2012, 11:35am
A DO TË JETË PD NJË OPOZITË BLLOKUESE?
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Mërkurë, 12.12.2012, 11:54am


Ribotim përkujtimor
XHEMAJL MUSTAFA DHE KOSOVA
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FUNDNËNTORI 2012, TIRANA E DAFINAVE DHE E GJEMBAVE Nga SKËNDER BUÒªPAPAJ
E Djelë, 11.18.2012, 02:34pm
ISH TË BURGOSUR POLITIKË TË POPULLIT TË BURGOSUR POLITIK
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPËRISË ORA E PRONËS I KA NGECUR NË VITIN 1946
Ese nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Martë, 09.18.2012, 02:03pm
Ese BASHKIM GJYRIQI, NJË LARGIM I HESHTUR QË NUK E MORËN KRONIKAT
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E Premte, 08.24.2012, 07:48am

NDËRVETINga SKËNDER BUÇPAPAJ

Pesëvjetori i vizitës së Presidenti amerikan në Shqipëri XHORXH W BUSHI NË TURIN EUROPIAN HISTORIK TË KOSOVËS

Veta e parë LETËR ZOTIT PËR BARDHYL AJETIN!

 Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (shkruar më 4 qershor 2005)

SHQIPËRIA POSTKOMUNISTE DREJT PRESIDENTIT TË GJASHTË

Nga SKËNDER BUÒªPAPAJ

MIRËNJOHJE AMERIKËS!

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOBIA KRYESORE E KATASTROFAVE NATYRORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DY FJALË PARA PROTESTËS SË PRITSHME TË VETËVENDOSJES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


NJË VIT HARRAKAT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAVELI QË E PATËM, HAVELI QË NUK E PATËM

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINOPSIS STINORIT TË SIVJETËM TË ZJARREVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PRESIDENTI BILL KLINTON ËSHTË NJERIU QË MORI VENDIMIN EPOKAL PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS

Ribotohet me rastin e 65 vjetorit të lindjes së presidentit të 42-të të SHBA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZËVENDËSKRYEMINISTËR PËR GJUHËN SHQIPE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DISA IDE PËR ORGANIZIMIN E DIASPORËS SHQIPTARE NË ZVICËR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET MIRËSEARDHËN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

INSTRUMENTI I VETËM ËSHTË PUNA

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

©

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHORXH BUSH BASHKON PRESIDENTËTNga FRANK SHKRELI (04.26.2013)
RAPORTI I DASH – TEMË TABU E CENSURË NË TIRANË â€“ SIDOMOS KUR PËRMENDET ILIR METANga ELIDA BUÇPAPAJ (04.25.2013)
SHTATË FJALË PËR POLITIKANIN REXHEP QOSENga REXHEP SHAHU (04.25.2013)
GJENDJA E TË DREJTAVE TË NJERIUT NË BOTË - KORRUPSIONI PROBLEM KRYESOR NË SHQIPËRI DHE NË KOSOVËNga FRANK SHKRELI (04.24.2013)
POETI REBEL PANO TAÇINga RESHAT KRIPA (04.22.2013)
DEPRESIONI EXCELNga PAUL KRUGMAN, New York Times (04.21.2013)
PRIORITETET: NEUTRALIZIM DUETIT RAMA-META, FORMULA 3 ME 3, I SHTATI ME KONSENSUS DHE PERSPEKTIVA E KQZ LARG KTHETRAVE TË PARTIVE - Nga ELIDA BUÇPAPAJ (04.19.2013)
POROSI PËR EDI RAMËN -Nga ELIDA BUÇPAPAJ (04.18.2013)
TERRORIZMI KTHEHET NË AMERIKËNga FRANK SHKRELI (04.18.2013)
SHPRESË PËR REFORMIMIN E EMIGRACIONIT NË AMERIKËNga FRANK SHKRELI (04.16.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]