E Mërkurë, 12.06.2023, 05:29pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
IDEOLOGJITË PËRJASHTUESE PO BËHEN KANCER I KOMBIT
Nga LEBIT MURTISHI

E Shtunë, 06.15.2013, 06:58am (GMT+1)
Sigurisht që ky syndrom nuk është ,,produkt" vendor, por rrënjët që ka zgjatur në çdo pore të jetës sonë (falë ,,prijësve" të paskrupull që përmes kësaj monedhe mbrojnë privilegjet personale), janë treguesi më i mirë se kjo murtajë e ,,importuar" po fiton imunitet, sidomos në kohë fushatash, dhe, poqe se s`i priten rrugët, do vazhdojë të bartë virusin edhe tek brezat e mëvonshëm.

Ideologjitë nuk janë Atdhe, nuk janë komb as nuk janë fè. Përcaktimet ideologjike, të majta ose të djathta qofshin, të qendrës apo ekstreme qofshin, në radhë të parë janë interesa ( grupesh ose individësh), që kanë për synim pushtetin, sundimin,( njëherë mbi vendin e tyre, pastaj sipas mundësisë). Sa i përket platformave politike, asnjëra nuk përjashtohet, të gjitha kanë mjeshtërit prapa, të gjitha kanë filozofët, me mjekra edhe pa mjekra. Duhet të dalim në këndin tjetër për të parë këndin që qëndrojmë. Pra asgjë s`është si në letër, dhe kjo është e kuptueshme, secili që merr pushtetin do veprojë sipas diktatesh që vijnë nga jashtë kufijve. Por mbetet varri i përçarjes, në emër të ndonjë kohe që tashmë ka perënduar...Se s`ka konflikte ideologjike, por ka konflikte interesash, shembull kemi L.D.B-(antifashiste) kur u bashkuan në një front SH.B.A, Anglia dhe Bashkimi Sovjetik...

Shpresoj që, njohës të mirë të rrethanave historike, mbi të cilat morën formë këto përçarje, duhet të japin dhe do të japin më shumë shembuj dhe më rrëqethës nga ç`munt të jetë një opinion ,sidoqoftë...Të lirojmë brezat e rinjë nga këto lëngata kohësh që e pengojnë dhe rrezikojnë të ardhmen e Shqipërisë...

L: Murtishi
14.06.13


LEBIT MURTISHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ME APO PA MODEL PËRBALLË KRIZËS?!Nga Dr. PËRPARIM KABO (06.14.2013)
PATRIOT APO TRADHTAR?Nga FRANK SHKRELI (06.14.2013)
NELSON MANDELA SI NËNË TEREZANga FRANK SHKRELI (06.12.2013)
TAKIMI AMERIKANO-KINEZ JOZYRTAR NË KALIFORNINga FRANK SHKRELI (06.10.2013)
VIRUSI RUS I BULLGARISËVirusi rus ndodhet në kompjuterët e të gjitha shteteve ish-komuniste, përfshirë edhe ShqipërinëNga SHABAN MURATI (06.10.2013)
GAZETA DIELLI, SI ZËDHËNËSE E FUQISHME E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS ”VATRA”Nga DALIP GRECA/* (06.09.2013)
OPINIONISTËT E TIRANËS, BINJAKËZUAR ME POLITIKËN DHE OLIGARKËT, IA KANË SHITUR SHPIRTIN DJALLITNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.08.2013)
LIRIA ËSHTË NË ZMBRAPSJENga FRANK SHKRELI (06.06.2013)
PRESIDENTI NISHANI DHE TRE GJENERALËT E LIRUARNga MARK MARKU (06.06.2013)
TURQIA NË TYMNga FRANK SHKRELI (06.04.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]