E Shtunë, 12.02.2023, 06:49am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
VOTA NË ZGJEDHJET E ARDHSHME NË KOSOVË
Nga ALBINOT MALOKU

E Hënë, 05.19.2014, 06:19am (GMT+1)


Që pas shpalljes së pavarësisë, zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit të këtij viti janë të dytat për Republikën e Kosovës. Si vend të cilit, kur i krahasojmë periudhat i referohemi vitit 1999, kur u bë çlirimi dhe 2008, kur u bë pavarësia, shikuar me optiken e të arriturave dhe dëshirave për Republikën tonë, vazhdojmë të ngelemi si shoqëri tek dëshirat. Zgjedhjet e para parlamentare pas pavarësisë janë konsideruar e vlerësuar si zgjedhjet me turpëruese për vendin, sa që vjelja e votave nga të zgjedhurit në Kuvendin e kaluar dhe subjektet politike, jashtë dhe brenda llojit është quajtur "vjedhje industriale e votës". Vet-shpërbërja e Kuvendit të parë të pas pavarësisë në Republikën e Kosovës, - puna e të cilit është konsideruar më e dobëta që prej kur Kosova e ka Kuvendin e vet-, me të drejt do të duhej të nxiste ndërgjegjen e votuesit për të mos votuar më, atë që më shumë i ka bërë dëme legjislativit se sa të mira.
Studiues të shumtë kanë hulumtuar sjelljet e votuesit si, pse, për çfarë arsye votojnë, në çfarë mënyre i bëjnë zgjedhjet e tyre për të preferuarit e tyre, për subjektet politike për të cilat mendojnë që i sjellin dobi vendit e shoqërisë. Bazuar nga këta studiues, duke u nisur nga Paul Lazarsfeld si pionierë i hulumtimeve të tilla e deri te Anthony Down e të tjerët, vërejmë se arsyet për zgjedhësit janë të ndryshme, dhe se vota për kandidatin apo subjektin politik ka bazën e vetë. Edhe nga njohësit e partive politike, është përsërit e ripërsërit se në Kosovë, për shkak të mungesës së profilizimit politik e ideor të partive politike, asnjëherë qytetarët nuk e kanë pasur të lehtë të gjejnë arsyen mbi ç'bazë ata do ta japin votën e tyre. Mungesa e demokracisë së mirëfilltë përbrenda subjekteve politike, programet pa konsistencë e koherencë të subjekteve politike, interferimet e bashkësisë ndërkombëtare tek politikat e subjekteve politike në vend, përmes ambasadave të tyre, shkrirja e dallimeve parazgjedhore të subjekteve politike pas zgjedhjeve dhe bashkëveprimi i tyre jashtë-institucional, futjet, aderimet dhe kalimet nga një subjekt politik në tjetrin nga figura politike, sidomos ato figura që janë përdorur nga një subjekt politik dhe kanë ikur tëk tjetri e shumë faktor të tjerë, janë pengesa kryesore e të kuptuarit mirëfilli të të bërit politik e cila i shkon në dobi vendit e shoqërisë.

Pavarësisht asaj, që siç thotë filozofi Ferid Muhiq, inflacioni i fjalë së intelektualëve është në nivelin më të lartë, ata duhet të aktivizohen e ti kontribuojnë me çdo metodë mirë-formimit dhe drejtë-formimit të përgjegjësisë politike e shtetërore të atyre që kërkojnë votën e qytetarit në Kosovë. Pashmangshëm më duhet të them se vota e qytetarëve për çdo palë zgjedhje në vendin tonë është dhunuar në forma e mënyra të ndryshme. Paturpësisht është kërkuar dhe paturpësisht është shfrytëzuar.

Zgjedhjet e ardhshme të 8 qershorit, duke u bazuar nga e kaluara, por edhe nga kjo para-parafushatë elektorale e nisur nga liderët e subjekteve politike, secili me kapacitetin dhe metodat e veta, me nuancat e programeve të prezantuara, përmes fjalimeve, spoteve, debateve televizive, deri më tani, votuesin në Republikën tonë e gjejnë pa të vetmen bazë mbi të cilën ata duhet të votojnë, pra mungon e vazhdon të mungojë vota e dhënë mbi bazën e arsyeshmërisë.

Zgjedhësit në këto zgjedhje parlamentare i kanë të garantuara pesë baza mbi të cilat do ta japin votën e tyre. Votuesit të cilët në mungesë të votës së bazuar mbi arsyeshmëri dhe duke u nisur nga përvojat e deritanishme do ti përkasin grupit të para, e ata janë votuesit të cilët votën e tyre do ta japin mbi bazën e interesit krejtësisht personal, çoftë edhe nëse zgjedhja e tyre është dëshmuar si e gabuar deri tani. Në rrethin e dytë, do të hyjnë votuesit të cilët votën e tyre do ta japin vetëm e vetëm për inati të fuqisë tjetër politike, e cila bënë pjesë në grupin e parë. Në grupin e tretë do të jenë votuesit të cilët votën do t'ia lëshojnë liderit shpirtërorë, pra do të jetë votë emocioni . Në grupin e katër të votuesve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Kosovës do të jenë votuesit mbi lidhjet familjar. Dhe në fund votuesit periferik që deri në momentin e fundit, nuk u bëhet vonë dhe nuk e ndjejnë peshën e votës së tyre.
Kur i shohim këto mënyra të të bazuarit të votës, ku ende mungon mirëfilli arsyeja e të votuarit të subjektit të caktuar politik në Republikën e Kosovës, gjithherë duke u nisur nga puna e bërë nga figurat që i përbëjnë këto subjekte politike dhe angazhimi i tyre, si qytetar imponohem ti bashkohem kërkesës së Atifete Jahjagës, - e që për kohen në të cilën jetojmë, hapësirën gjeografike, dhe tentimin e spektrit politik në Kosovë për një shtet normal, përbën kulminacionin e perversionit-, pra kërkesa që zgjedhjet në Kosovë të jenë demokratike, të ndershme, te drejta e gjithëpërfshirëse.

ALBINOT MALOKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARSIMI QË NE (S) DUAMNga AFRIM KRASNIQI (05.18.2014)
NJË OPOZITË E SHPARTALLUAR KUNDËR NJË QEVERIE ENDE TË PAKONTURUARNga SKËNDER BUÇPAPAJ (05.16.2014)
TEQEJA BEKTASHIANE NË AMERIKË - NDERI I KOMBIT- FESTON  60-VJETORIN E THEMELIMITNga FRANK SHKRELI (05.15.2014)
DONIKA GËRVALLËN E THËRRET KOSOVA ME U RRESHTUE PRANË LDK-SËNga ELIDA BUÇPAPAJ (05.14.2014)
QEVERIA TË SHKATËRROJË 'REPUBLIKËN' E LAZARATITNga MENTOR KIKIA (05.13.2014)
FAQE NGA HISTORIA E MARRËDHËNIEVE AMERIKANO-SHQIPTARE        MESAZH DREJTUAR POPULLIT SHQIPTAR - 13 MAJ 1951Nga FRANK SHKRELI (05.12.2014)
RUSIA BËRI 11 SHTATORIN E MARRËDHËNIEVE NDËRKOMBËTARENga SHABAN MURATI (05.12.2014)
TAKIM ME ZONJËN JOHANNA NEUMANN E CILA I TREGON BOTËS SE MORALIN E EUROPËS E SHPËTUAN SHQIPTARËTNga ELIDA BUÇPAPAJ (05.11.2014)
FORCA, ZOTËRI PRESIDENT - BËJA FORANga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (05.10.2014)
Mendime rreth një debatiKUSH JANË FITIMTARËT?Nga RESHAT KRIPA (05.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]