E Martë, 07.23.2024, 01:07pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

RADIO EVROPA E LIRË ME RASTIN E 60 VJETORIT

Përgatitur nga FRANK SHKRELI


E Mërkurë, 09.29.2010, 07:50pm (GMT+1)

 

Walter Isaacson: Zëri i Transmetimeve të Shteteve të Bashkuara duhet të jetë i besueshëm dhe duhet të jetë i dëgjueshëm

Zoti Isaacson ne pritjen me rastin e 60 -Vjetorit te Radios Evropa e Lire ne Newseum, Washigton DC, 29 Shtator, 2010

Kryetari i Bordit te Governatoreve qe jane pergjegjes dhe mbikqyrin transmetimet nderkombetare te Shteteve te Bashkuara, shkurtimisht BBG, Zoti Walter Isaacson njoftoi mbreme nje drejtim te ri per transmetimet nderkombetare te Shtetve te Bashkuara, qe sipas tij do te perdorin mjetet e medias dhe tekonologjise me moderne te koheve fundit, per te qene nje hap perpara atyre qe perpiqen vazhdmisht te shtypin lirine e fjales dhe te informacionit te lire ane e mbane botes."

Si kryetar i bordit BBG, Zoti Isaacson mbikqyr radio dhe stacionet televizive, si Evropa e Lire, Zeri i Amerikes, Radio Azia e Lire, Radio/TV Marti (per Kuben), Radio Sawa dheTV Alhurra per boten arabe, te cilat se bashku kane nje audience javore prej me shume se 171 milione degjuesish e shikuesish anembane botes.

"Sfidat me te cilat perballemi ... jane aqe te medha sot sa sfidat me te cilat perballeshim gjate Luftes se Ftohte. Amerika nuk mund te lejoje qe armiqte e saj ta mundin ne fushen e komunikimit e te transmetimeve te lajmeve."

"Sfidat me te cilat perballemi ne luften e re boterore kunder shtypjeve dhe mos-tolerances jane aq te medha sa edhe sfidat e Luftes se Ftohte, " tha ai gjate nje pritjeje me rastin e 60-vjetorit qe shenon transmetimin e pare te Radio Evropa e Lire."

"Dhe siç paten sukses themeluesit e Radio Evropa e Lire ne zhvillimin e menyrave te reja kreative dhe inovative per te shperndare lajmet dhe informatat popujve matane Perdes se Hekurt, ashtu edhe transmetuesit nderkombtare te Shteteve te Bashkuara sot duhet tu pergjigjen kercenimeve moderne ndaje lirise se fjales me menyra te reja, moderne te kohes.

Duke folur ne muzeumin e medias Newseum, ne Washington, D.C., Zoti Isaacson perseriti se "Amerika nuk mund te mundet nga armiqte ne fushen e komunikimit."

Rolit tone tradicional per transmetimin e lajmeve, duhet t'i shtohen menyra te reja per shperndarjen e lajmeve dhe te informatave duke krijuar dhe perfshire rrjete te ndryshme shoqerore," tha Zoti Isaacson. "Duke krijuar rrjete shoqerore komunikimi, ne garantojme te drejten universale qe çdo njeri ne bote te kete mundesi te lexoj, te ndegjoje dhe te shohe informata te lira."

Pritja e mbremshme u organizua per te nderuar gjashte dekada te veprimtarise se Radio Evropa e Lire. Me 4 Korrik, 1950, Radio Evropa e Lire filloi transmetimet per here te pare me nje trasnmetim radiofonik drejtuar Cekosllovakise nga nje studio ne ndertesen Empire State te qytetit te New Yorkut.

Sot, Radio Evropa e Lirie ka pothuaj 20 million ndegjues e shkiues ne 28 gjuhe, ne 21 vende nga Evropa e deri ne Lindjen e Mesme.

****

Ne Afganistan, Radio Azadi e ketij enti perben median me popullore ne ate vend. Ne Iran, Radi Farda ushtron gjithashtu influence te madhe duke pasur -- nder te tjera 50,000 adhurues ne faqen e saj Facebook.

"Ne vazhdojme te jemi furnizues jetik lajmesh ne zona te luftes dhe ne vendet me qeverisje autoritare, populli i te cileve kerkon lajme te sakta dhe te besueshme," tha Presidenti i Radios Evropa e Lire, Zoti Jeffrey Gedmin.

 

****

Radio Evropa e Lire, siç mund ta dine shume degjues shqiptare -- sidomos ne Kosove -- transmeton ne gjuhen shqipe çprej vitit 1999, kur u themelua Sherbimi Shqip kryesisht per Kosoven, por degjohet edhe ne trojet tjera shqiptare ne Ballkan. Radio Evropa e Lire ka transmetuar ne gjuhen shqipe ne fillim deri nga mesi i 1950-ave, kur u mbyll duke ia lene barren per te informuar kombin shqiptar, Zerit te Amerikes per dekadat qe pasuan.

Rreth Radios Evropa e Lire: Radio Evropa e Lire eshet ne organizate transmetuese lajmesh nderkombetare -- programet e se ciles ne radio, Internet dhe televizion --degjohen nga audienca ne influence ne 21 vende sic eshte Rusia, Irani, Iraqu, Afgansiatni dhe republikat e Azise Qendrore. Ajo financohet nga Kongresi i Shteteve te Bashkuara nepermjet Bordit BBG, qe mbikqyr dhe drejton transmetimet nderkombetare te Shteteve te Bashkuara.

 

Përgatiti FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EVROPA MPOSHTI FRIKËN DHE NGJALLI SHPRESËNNga Dr. ALBAN DACI (09.29.2010)
MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARENga SKËNDER BUÇPAPAJ (09.28.2010)
A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKUNga SKËNDER BUÇPAPAJ (09.28.2010)
TË DREJTAT E NJERIUT NË POLITIKËN NDËRKOMBËTARENga FRANK SHKRELI (09.26.2010)
AD-HOC DIPLOMACIA E KOSOVËSNga FATON BISLIMI (09.26.2010)
Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  EvropësJO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !NGA ELIDA BUÇPAPAJ (09.25.2010)
ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË NGA ELIDA BUÇPAPAJ (09.25.2010)
LUFTA, VRASJA DHE KTHIMI I KOLONELIT NË KOSOVËNga BAJRUSH MORINA (09.24.2010)
NË Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (09.23.2010)
NDËR VENDET MË TË SIGURTA NË EVROPËNga SALI BERISHA, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë (09.23.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]