E Mërkurë, 07.17.2024, 05:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
SHKRIMTARËT NUK E DUAN ÇMIMIN E POLITIZUAR NGA KRYEMINISTRI

E Enjte, 03.12.2015, 10:46am (GMT+1)


Çmimi i Izraelit për letërsi nuk do të ndahet sivjet. Këtë vendim e ka marrë Gjykata e Lartë e Drejtësisë. Paralajmërimi ka ardhur pas kundërshtimeve që zgjatën një muaj, kur anëtarët e Komitetit për çmimin më të madh letrar në këtë vend dhanë dorëheqje në shenjë proteste ndaj ndërhyrjes së kryeministrit Benjamin Netanyahu në përbërjen e panelit vlerësues.

Siç raporton jpost.com, KD transmeton se një grup i artistëve të shquar të Izraelit, duke përfshirë Nissim Dayan, Ran Yagil dhe Rachel Dayan, i janë drejtuar Gjykatës Supreme për të kërkuar që të anulohet ndarja e "Israel Prize", për shkak të një "defekti" gjatë procesit.

"Këtë vit, çmimi "˜Israel Prize' nuk do të ndahet", kanë shkruar gjyqtarët e Gjykatës Supreme në vendimin e tyre. "Kjo, duke pasur parasysh se Komiteti i ri i jurisë nuk është caktuar dhe për faktin se 3 marsi ka qenë afati i fundit kur kryeministri duhej ta zëvendësonte ministrin e Edukimit".

Netanyahui, i cili ka mbajtur postin e ministrit të Edukimit qëkur dha dorëheqje Yesh Atid's Shai Piron, i ishte kërkuar të aprovojë panelin e jurisë për ndarjen e çmimit.

"Çmimi u kontaminua dhe nuk ishte më e mundur të kemi një panel të fshehtë vlerësues", ka thënë Xhaim Syanger, avokat që përfaqësonte shkrimtarët.

Gjykata e ka diskutuar edhe mundësinë që çmimi "Israel Prize" të mos ndahet as në kategorinë e filmit dhe arritjeve jetësore.

Nissim Calderon, një prej atyre që ka dhënë dorëheqje nga paneli vlerësues për letërsi, ka thënë për "Army Radio" se e është i lumtur me vendimin e Gjykatës së Lartë.

"Kemi menduar se përzierja e kryeministrit në fushën e letërsisë ishte interferencë e jashtëligjshme politike", ka thënë ai.

Muajin e kaluar ishte zbuluar se Zyra e Kryeministrit kishte refuzuar profesorët Avner Holtzman dhe Ariel Hirschfeld si anëtarë të panelit për çmimin letrar. Largimi i tyre nxiti që edhe anëtarët e tjerë të jepnin dorëheqje, duke deklaruar se ishte bërë "politizim i qartë i çmimit". Përveç kësaj, disa prej shkrimtarëve e ikonave kulturore si: Ruth Dayan, Haim Be'er, Sami Michael and David Grossman, tërhoqën kandidaturën e tyre për çmimin në shenjë proteste.kd

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZËRI I AMERIKËS - KUSH ËSHTË VLADIMIR PUTIN? (03.09.2015)
KËRCËNOHET ANNA DURYTSKAJA - DËSHMITARJA KRYESORE NË VRASJEN E NEMCOVIT (03.06.2015)
PROKURORI SPECIAL I ARGJENTINËS 'ËSHTË VRARË' (03.06.2015)
GJYQI NDAJ DZHOKHAR TSARNAEVIT (03.06.2015)
MARRËVESHJA BËRTHAMORE SHTON 'TRYSNINË' NDAJ ROHANIT (03.05.2015)
LEONID KUCHMA - PERËNDIMI SHUMË I BUTË NDAJ RUSISË (03.05.2015)
PILOTJA UKRAINASE E NDËRPRET GREVËN E URISË PAS 3 MUAJSH (03.05.2015)
NAZARET - ZBULOHET SHTËPIA KU ËSHTË RRITUR JEZUSI (03.04.2015)
EDUARD SNOWDEN DËSHIRON TË KTHEHET NË SHBA (03.04.2015)
JA LISTA E MË TË PASURVE TË BOTËS - BILL GATES SËRISH NË KRYE (03.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]