E Mërkurë, 07.17.2024, 06:18pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
ZONJA E PARË AMERIKANE NË JAPONI - NISMA PËR ARSIMIMIN E GRAVE

E Enjte, 03.19.2015, 09:35am (GMT+1)Zonja e Parë amerikane Michelle Obama, ndodhet për një vizitë tri-ditëshe në Japoni,  përmes së cilës synon të theksojë nismën globale për arsimimin e grave.

Zonja Obama pritet të njoftojë partneritetin mes SHBA dhe Japonisë për nismën globale "Ti lëmë vajzat të mësojnë".

Programi synon të ndihmojë në arsimimin e 62 milionë vajzave në mbarë botën, që të vazhdojnë shkollën.  Programi do të shtrihet në 11 vende, Kamboxhia,Shqipëri, Benin, Burkina Faso, Gjeorgji, Gana, Moldavi, Mongolia, Mozambik, Togo dhe Uganda.

Gjatë qëndrimit në Tokio zonja Obama takohet me kryeministrin Shinzo Abe dhe me gruan e tij, Akie. Ajo pritet të takohet edhe me perandorin dhe perandoreshën e Japonisë dhe të premten do të shkojë në qytetin turistik Kioto.

Vitin e kaluar Zonja e Parë nuk mundi të shoqërojë presidentin Obama në vizitën e tij në Japoni dhe vizita e saj tani shihet si përpjekje për të kompensuar mungesën e saj një vit më parë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PUTINI - KRIMEA ËSHTË ORIGJINA E HISTORISË RUSE (03.19.2015)
GJENDET VARRI I SERVANTESIT NË MADRID (03.17.2015)
HILLARY CLINTON E JEB BUSH (03.16.2015)
DREJTËSIA SUEDEZE NË NDJEKJE TË ASSANGE (03.13.2015)
SHKRIMTARËT NUK E DUAN ÇMIMIN E POLITIZUAR NGA KRYEMINISTRI (03.12.2015)
ZËRI I AMERIKËS - KUSH ËSHTË VLADIMIR PUTIN? (03.09.2015)
KËRCËNOHET ANNA DURYTSKAJA - DËSHMITARJA KRYESORE NË VRASJEN E NEMCOVIT (03.06.2015)
PROKURORI SPECIAL I ARGJENTINËS 'ËSHTË VRARË' (03.06.2015)
GJYQI NDAJ DZHOKHAR TSARNAEVIT (03.06.2015)
MARRËVESHJA BËRTHAMORE SHTON 'TRYSNINË' NDAJ ROHANIT (03.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]