E Enjte, 07.18.2024, 03:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
SENATORI RAND PAUL SHPALL AMBICJET PËR PRESIDENT

E Martë, 04.07.2015, 05:49pm (GMT+1)Senatori republikan Rand Paul, një person me pikëpamje libertariane konservatore, bëri sot të njohur se do të kandidojë për të marrë emërimin e partisë së tij për zgjedhjet presidenciale të  2016-ës.

52-vjeçari Paul e njoftoi kandidaturën në faqen e tij në internet, por ai kishte planifikuar takime për fushatën gjatë gjithë ditës së sotme, prëfshirë një fjalim para përkrahësve të tij në shtetin e Kentakit, ku ai është është zgjedhur senator.

Paul, me profesion mjek okulist, tha se ai dëshiron "t'i kthejë vendit të tij parimet e lirisë dhe kufizimit të qeverisë". Ai e quan veten "një lloj tjetër republikani."

Paul është kandidati i dytë republican që shpall kandidaturën për president, pas ligjvënësit tjetër konservator të republikanëve, senatorit

Ted Cruz nga shteti i Teksasit. Kandidatë tjerë të rëndësishëm republikanë, që pritet së shpejti të shpallin kandidaturën e tyre, janë ish-guvernatori i Floridës Jeb Bush, djalë dhe vëlla i dy presidentëve amerikanë, Senatori i Floridës Marco Rubio dhe guvernatori i Uiskonsonit Scott Walker.

Nga Partia Demokrate, ish-sekretarja e Shtetit Hillary Clinton, pritet ta shpallë kandidaturën e saj këtë muaj. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RUSI - PËRKUJTOHET UDHËHEQËSI I VRARË I OPOZITËS NEMTSOV (04.07.2015)
SHTROHET NË SPITAL B. B. KING (04.07.2015)
VENDOSET ILEGALISHT NË NJU JORK BUSTI I EDWARD SNOWDENIT (04.07.2015)
RASTI MENENDEZ DHE NDIKIMI I TIJ NË POLITIKËN AMERIKANE (04.06.2015)
HELMUT KOLI VLERËSOHET BURRË I SHQUAR SHTETI (04.05.2015)
BISMARKU - 'KANCELARI I HEKURT' I GJERMANISË (04.05.2015)
ANDREAS LUBITZ - ANTROPOLIGJIA E NJË PILOTI VRASËSNga GIORGIO FABRETTI, antropolog i historisë dhe arkeologjisë (04.02.2015)
NANCIE ATWELL - MËSUESJA MË E MIRË NË BOTËMësuesja amerikane Nancie Atwell fiton çmimin Global Teacher. 1 milion dollarët që shoqërojnë çmimin ajo ia dhuron shkollës së saj (04.02.2015)
KËRCËNOHET DREJTORI I BBC - TONY HALL (03.29.2015)
POLICI QË VRAU FOTOGRAFEN E ASSOCIATED PRESS, DËNOHET ME 20 VJET BURG (03.29.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]