E Martë, 04.23.2024, 03:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
VJENË - MUSAJEV DEKLAROHET I PAFAJSHËM

E Mërkurë, 04.15.2015, 06:44pm (GMT+1)Ish shefi i inteligjencës së Kazakistanit, Alnur Musajev, është deklaruar sot i pafajshëm në procesin gjyqësor në Austri ku ai akuzohet se është i përfshirë në vrasjen e dy bankierëve kazakë.

Musajev dhe Vadim Koshlyak, dy ish bashkëpunëtor të Rakhat Aliev, ish dhëndërrit që tani nuk jeton më, të presidentit kazak, Nurusltan Nazarbaev , po përballen me gjykatën prej 14 prillit.

Ata akuzohen se kanë ndihmuar në marrjen peng dhe vrasjen e dy menaxherëve të Nurbankës së Kazakistanit në vitin 2007.

Gjatë seancës së sotme, Musaev ka thënë se akuzat ndaj tij janë të pavaza pasi ai nuk ka qenë në vendin ku bankierët dyshohet se janë torturuar dhe vrarë, ngjarje kjo e vitit 2007.

I dyshuari kryesor, Rekhat Aliev, është gjetur i varur në burgin e Vjenës në muajin shkurt.

Aliev ishte pushuar nga detyrua e ambasadorit kazak në Austri dhe ishte dënuar në mungesë me 40 vjet burg, për organizimin e aktiviteteve kriminale dhe përpjekjet për grusht shteti.

Ai e ka dënuar rastin kundër tij si të motivuar politikisht.

Austria e ka refuzuar kërkesën për ekstradimin e tij në Astana.rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SENATORI REPUBLIKAN RUBIO HYN NË GARËN PRESIDENCIALE (04.13.2015)
HILLARY CLINTON - KATËR VJET SEKRETARE, VIZITOI 112 SHTETE, UDHËTOI 1,6 MILIONË KILOMETRA (Fotogaleri) (04.13.2015)
LE PEN - VAJZA IME PO HEDH NË ERË FRONTIN NACIONAL (04.10.2015)
KUSH JANË GRATË QË I BASHKOHEN IS-it DHE PSE?Si të bëhesh "grua e mirë" për Shtetin Islamik? (04.09.2015)
TSARNAEV SHPALLET FAJTOR PËR SULMIN NË MARATONËN E BOSTONIT (04.09.2015)
TSARNAEV - FAJTOR PËR SULMIN NË MARATONËN E BOSTONIT (04.08.2015)
JETA SEKRETE E MULLAH OMARIT (04.08.2015)
TSIPRAS NË MOSKË - TEK PUTINI (04.08.2015)
SENATORI RAND PAUL SHPALL AMBICJET PËR PRESIDENT (04.07.2015)
RUSI - PËRKUJTOHET UDHËHEQËSI I VRARË I OPOZITËS NEMTSOV (04.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]