E Mërkurë, 06.12.2024, 05:18pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
::| LAJMI I FUNDIT
Më shumë
::| OPINONE-EDITORIALE
Më shumë
::| ZVICRA
Më shumë
::| INTERVISTË-PRESS
Më shumë
::| SHQIPTARËT
Më shumë
::| LAJME NDËRKOMBËTARE
Më shumë
::| POLITIKË
Më shumë
::| DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
Më shumë
::| PERSONAZH
Më shumë
::| ART KULTURË
Më shumë
::| DOSSIER
Më shumë
::| KËNDI I SHKRIMTARIT
Më shumë
::| HOLLYWOOD
Më shumë
::| AFORIZMA
Më shumë
::| GOSSIPE
Më shumë
::| SPORT
Më shumë
 
  
Gjithë lajmet
 

MADONA E ÇMENDI PUBLIKUN E STADIUMIT TË FAMSHËM MARAKANA NË BRAZIL


E Hënë, 12.15.2008, 02:54pm
Gjatë turit të saj botëror më 14 dhjetor Madona dha koncerin e saj parë në Stadimin e famshëm Marakana të Rio De Zhaneiros në Brazil. Sot jep koncerin e dytë. Kudo ku ka shkuar është pritur si një mbretëreshë e skenës, e papërsëritëshme. Nuk është vetëm këngëtare, por është një magjistare, ku me interpretimin e saj i tejkalon që të gjitha yjet botërore të skenës teatrore, të ekranit të vogël dhe të ekranit të madh. Kur mbërriti në aeroportin e Rio De Zhaneiros është pritur ashtu si Brazili pret vetëm yjet e vet të futbollit. Madona gjatë koncertit të parë e çoi në delir të gjithë stadiumin. Brazili edhe sot më 15 Dhjetor do të jetë në delir prej ikonës të muzikës pop. Pas dy shfaqjeve në Marakana, Madona do të japë edhe tre koncerte të tjera në Brazil në qytetin San Paolo, me 11 milionë banorë, ku më 21 dhjetor në këtë qytet do të përfundojë edhe turin e saj botëror i cili ishte një triumf i vërtetë.

BUSH PAS IRAKUT NË AFGANISTAN
E Hënë, 12.15.2008, 07:15am

NË AFGANISTAN TAKON PRESIDENTIN KARZAI

 

15 Dhjetor - Presidenti i SHBA George W.Bush bëri një vizitë të papritur edhe në Afganistan. Gjatë aterrimit të avionit në bazën ajrore Amerikane në Bagram afër Kabulit, përpara se të merrte helikpterin për të fluturuar në Kabul, ai iu drejtua Marinsave dhe trupave të ushtrisë amerikane. Në Kabul Bush u prit me ngrohtësi të madhe, citon gazeta Washington Post, Agjencinë e Lajmeve AP. Presidenti afgan Karzai vuri në dukje se se kjo është vizita e dytë e Presidentit Bush në Afganistan, dhe se ai dëshironte që Bush të kishte më tepër kohë për t’u takuar me popullin afgan.(Voal-online)

New York Times: Frikë për një konflikt të ri në Bosnjë


E Djelë, 12.14.2008, 08:32pm
“Trembëdhjetë vjet pasi Shtetet e Bashkuara arritën marrëveshjen e Paqes të Dejtonit për t’i dhënë fund luftës etnike gjakatare në ish Jugosllavi,” frika po rritet se Bosnja, e varfër dhe e ndarë, është përsëri duke rrëshqitur drejt krizës,” shkruan në numrin e sotëm, 14 dhjetor 2008, gazeta New York Times në një artikull të gjatë autorial dërguar nga Sarajeva. Pamja e jashtme e përtëritjes së plagëve të egra të luftës është gënjyese përballë fantazmave që po ringjallen. Vendi i ndarë në një republikë serbe dhe një federatë muslimano-kroate përjeton tensione të reja. Hari Silajxhiç, anëtar boshnjak i presidences treshe, ka kërkuar zhbërjen e republikës serbe, ndërsa kryeministri serb Milorad Dodik, me mbështetjen e Rusisë dhe të Serbisë, kërcënon me shkëputjen e republikës.

THOMAS WOODROW WILSON,GJENIU SHPËTIMTARI I SHQIPËRISË E KOMBIT SHQIPTAR&
E Djelë, 12.14.2008, 04:30pm

Më 8 janar 1918 Wilson paraqet të famshmet “14 pika” dhe propozimin për të ndërtuar Lidhjen e Kombeve e cila t’i paraprijë ndërtimit të një rendi më të drejtë ndërkombëtar.

Ai personalisht, bazuar në parimet e tij, i doli zot Shqipërisë duke mos lejuar që ajo të copëtohej midis vendeve fqinje, për çka kishin vendosur fuqitë e mëdha europiane dhe Rusia me traktatin e tyre famëkeq të Londrës të vitit 1914. Historia do të përsëritej në fund të shekullit, kur Bill Klinton do t’i dilte zot ushtarakisht Kosovës duke e shpëtuar ekzistencën e saj si popull dhe si vend.

Wilson prin delegacionin e SHBA në tratativat e paqes të Versajës ku arrin një sukses të jashtëzakonshëm në mbrojtjen e të drejtave demokratike të të drejtës së vetëvendosjes së popujve. Më 11 nëntor 1918 u nënshkrua paqja nga Wilson dhe nga alaeatët e tij të pakënaqur, të cilët donin një fitore totale ushtarake. Për veprimtarinë tij, në vitin 1919 Thomas Woodrow Wilson mori Çmimin Nobel për Paqe. Wilson u largua nga Shtëpia e Bardhë në mars 1921. Wilson vdiq në gjumë në shtëpinë e tij. Trupi i tij u varros në Katedralen e Kombëtare të sapondërtuar. Kombet e Bashkuara dhe traktatet e sigurisë kolektive janë parë si përmbushje e vizionit ndërkombëtar të tij./Voal-online

 

Bush, vizitë lamtumire Irakut
E Djelë, 12.14.2008, 03:57pm

Presidenti amerikan George Bush zhvilloi një vizitë të paparalajmëruar lamtumire në Irak.

Presidenti Bush u takua me udhëheqësit irakianë, falenderoi trupat amerikane dhe morri pjesë në një ceremoni për nënshkrimin e marrëveshjes së sigurisë Uashington-Bagdad.

Kjo ishte vizita e katërt e Bushit në Irak. Bushi largohet nga Shtëpia e Bardhë në janar.

Familja Obama gati për në Shtëpinë e Bardhë


E Djelë, 12.14.2008, 11:17am

Shtëpia e Bardhë po bëhet gati për banorët e saj të rinj. Pas disa javësh, presidenti i zgjedhur Barak Obama, bashkëshortja e tij dhe dy vajzat do të fillojnë një jetë të re në shtëpinë më të famshme të botës. Është një tranzicion i rëndësishëm për vendin në përgjithësi dhe aq më tepër për një familje. Barak dhe Mishelë Obama dhe dy vajzat e tyre do të lënë shtëpinë e tyre në Çikago dhe do të hyjnë në një vilë 200 vjeçare, ndoshta më e famshmja në botë.

Personeli përbëhet nga 80 vetë. Por Mishelë Obama i ka thënë atyre se vajzat Malia dhe Sasha do t’i rregullojnë krevatet vetë dhe duhet t’i mbajnë vetë dhomat të pastra.   

“Ky do jetë një nga objektivat e mi. Mos ia rregulloni krevatet. Rregulloni timin”. 

Nostradamus sot do të ishte 415 vjeç


E Djelë, 12.14.2008, 10:54am
"Njerëzit janë autorë të së ardhmes të tyre" thoshte Nostradamus. Kanë kaluar më shumë se katër shekuj nga vdekja e Nostradamusit, megjithatë emri i tij ngjall ende njëfarë droje dhe respekti mistik dhe figura e tij vazhdon të nxitë kureshtjen e njerëzve të përkatësive e interesave të ndryshme. Nostradamus lindi në Francë, Saint-Remy-de-Provence, në luginën e Baux, më 14 dhjetor 1503, në kulmin e periudhës Rilindjes. Prejardhja e Michel de Notre-Dame janë hebreje. Pjesa më e madhe e të parëve të tij kishin ushtruar veprimtarinë e mjekëve.

Soren Jessen Petersen thotë se EULEX e afron Kosovën me BE


E Shtunë, 12.13.2008, 04:07pm
Duke ju referuar marrëveshjes 6-pikëshe mes OKB-së dhe Beogradit, ku përfshihet neutraliteti i këtij misioni zoti Petersen tha se është e qartë se BE nuk mund të jetë neutrale, duke patur parasysh faktin që 22 nga 27 vendet evropiane e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

The Independent


E Shtunë, 12.13.2008, 10:58am

Nëse dëshmohet i suksesshëm, misioni në Kosovë mund të jetë model për operacionet e ardhshme kudo në rajon dhe në botë.

Europa bie dakord !
E Shtunë, 12.13.2008, 10:45am

Kryeministri britanik Gordon Braun bëri të ditur: "Sot kemi miratuar njëzëri një paketë stimuluese ambicioze, për një plan të rimëkëmbjes ekonomike, i cili do të mbështesë ekonomitë tona kombëtare. Rezultatet ishin të qarta dhe Evropa është unike për mbështetjen e këtyre masave në vlerën e 1,5  përqind të produktit vendor bruto, që do të thotë rreth 200 miliardë euro."

  » Një ditë me emocione dhe me Flora Brovinën
  » Kuvendi i Shqipërisë riharton Kodin Zgjedhor, siç këshilloi Presidenti Topi
  » AGIM SPAHIU, MBIDRINASI I MADH I POEZISË
  » Obama nuk ka pasur lidhje me zyrën e guvernatorit të Illinoisit
  » Prej 12 Dhjetorit në Zvicër hyn në fuqi marrëveshja e Shengenit
  » U inagurua VOAL-online - VOAL ose misioni vizionar i medias së shkruar elektronike 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]