E Enjte, 04.25.2024, 03:00am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
GJERGJ BUXHUKU - VJEDHJA E BSH SHPJEGON PSE SISTEMI BANKAR SHFAQ SHENJA TË QARTA TË OLIGOPOLIT NË DËM TË INTERESIT PUBLIK

E Djelë, 08.10.2014, 02:17pm (GMT+1)


Konfindustria i kërkon institucioneve shtetërore ligjvënëse dhe atyre të drejtësisë që të vlerësojnë me profesionalizëm dhe seriozitetin më të madh zbardhjen e skandalit të grabitjes së Bankës së Shqipërisë. Konfindustria përmes Administratorit të Përgjithshëm Gjergj Buxhuku apelon për nxjerrjen sa më të shpejtë dhe të plotë të përgjegjësive penale, civile dhe morale të strukturave dhe individëve të cfarëdo niveli.

Konfindustria vlereson se grabitja e turpshme nga brenda dhe e zgjatur në vite e Bankës së Shqipërisë, pavaresisht se nuk prek qëndrueshmërinë e sistemit financiar, është ngjarja më domethënëse e deritashme, që tregon se sa keq janë ndërtuar, menaxhohen dhe funksionojnë në dëm të interesit publik, institucionet rregullatore të tregjeve strategjike në vend, ku sektori bankar është nga më të rëndësishmit.

"Ngjarja e fundit në Bankën e Shqipërisë shpjegon pse sektori bankar në Shqipëri shfaq shenja të qarta të oligopolit në dëm të interesit publik, me norma të rritjes së kreditimit në kufijtë e zeros, daljen e paarsyeshme të parave të shqiptarëve jashtë vendit, me kreditë më të shtrenjta në rajon, që nxisin fenomenin e rrezikshëm të huamarrjes informale/fajde, duke u treguar i paaftë të mbështesë zhvillimin ekonomik të vendit", vijon më tej deklarata e Konfindustria.

Konfindustria vlereson gjithashtu, se ngjarja në Bankën e Shqipërisë në rast se nuk do të shqyrtohet me përgjegjshmëri dhe në mënyrë tërësore, rrezikon të godasë ashpër besimin e investitoreve në institucionet dhe seriozitetin e shtetit shqiptar me pasoja tepër të rënda në afatgjatë për ekonominë dhe mirëqënien e qytetarëve shqiptarë.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TOÇI - GUVERNATORI E KUPOLA E BANKËS TË JAPIN DORËHEQJEN (08.10.2014)
FULLANI VIZITON PUNONJËSIT NË ZYRA - MPRIHNI SHQISAT E SKEPTICIZMIT (08.10.2014)
PROKURORIA ZBARDH SKEMËN E GRABITJES SË BANKËS (08.10.2014)
FATOS KLOSI - FULLANI ËSHTË FAJTOR PËR CËNIMIN E SIGURISË KOMBËTARE, TË JAPË DORËHEQJEN (08.10.2014)
FILLON ZBULIMI I PASURIVE TË 10 TË AKUZUARVE PËR VJEDHJE NË BANKËN E SHQIPËRISË (08.10.2014)
SHEZAI RROKAJ - POLITIKA MBRON NJERIUN E PARAVEKryetari i LSI për Tiranën reagon ndaj mbrojtjes që po i bëhet Fullanit (08.10.2014)
SHIKONI - BORDI I BANKËS I VENDOSIN VETES SUPER RROGA DHE KREDI ME 0'5%Më poshtë edhe lista e pagave më të larta në Shqipëri (08.10.2014)
DREJTUESIT E BANKËS SË SHQIPËRISË I DHANË VETES 2,6 MILIONË DOLLARË SHPËRBLIME BRENDA VITIT (08.10.2014)
ERMELINDA MEKSI - E THIRRA UNË KËSHILLIN MBIKQYRËS PËR TË SHKARKUAR FULLANIN (08.10.2014)
PROKURORIA - BANKA E SHQIPËRISË NUK KISHTE KASAFORTË PËR ÇELËSAT E ARKAVE TË THESARITVjedhësi kishte - dhe i mbante në kasafortën e tij (08.09.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]