E Djelë, 06.23.2024, 03:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
VUÇIÇ PARALAJMËRON NDRYSHIME KUSHTETUESE

E Premte, 05.08.2015, 01:56pm (GMT+1)Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për të përditshmen The Wall Street Journal, se është "duke shqyrtuar mundësinë e ndryshimeve kushtetuese deri në fund të vitit 2017, në të cilat do të mund të përfshihej heqja e përcaktimit të Kosovës si pjesë e Serbisë".

"Duhet të jemi shumë të sinqertë me popullin tonë për opsionet e ndryshme. Dhe populli i Serbisë duhet ta thotë fjalën e fundit", ka thënë Vuçiq, gjatë një interviste për WSJ.

Në këtë intervistë, kryeministri serb i ka cilësuar "tallje" propozimet e qeverisë së Kosovës që përfaqësuesve të komunitetit serb t'u ofrojë "pushtet sipërfaqësor".

Zoti Vuçiq ka folur edhe për integrimet evropiane, ndërsa gazeta konstaton se përparimi drejt këtij rrugëtimi ka qenë i ngadaltë.

"Nuk ka kthim prapa", tha Vuçiq për përpjekjet e Serbisë drejt integrimeve evropiane.

"Kam edhe unë zhgënjimet e mia personale dhe politike, në raport me Bashkimin Evropian".

"Por, detyra ime është të kujdesem mbi çështjet e rëndësishme strategjike të këtij shteti", ka thënë Vuçiq, duke shtuar se këtë mesazh ka jo vetëm për Washingtonin e Brukselin, por edhe për Moskën.

Tekstine plotë të së përditshmes WSJ në gjuhën angleze mund ta lexoni këtu. (rel)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Zhurnal - GRUPE TË ARMATOSURA LËVIZIN NË MALËSITË E KARADAKUT DHE KUMANOVËS (05.08.2015)
Zhurnal - SKENARET VRASËSE MAQEDONASE PLANIFIKOHEN TE ZBATOHEN NË TERRENET SHQIPTARE (05.08.2015)
VAZHDON GJYKIMI KUNDËR OLIVER IVANOVIQIT (05.08.2015)
PRISHTINË - FILLOJNË VEPRIMTARITË PËR DITËN E EVROPËS (05.08.2015)
70 % E TË RINJVE NË KOSOVË JANË TË PAPUNËU theksua në konferencën rajonale të Shoqërisë Civile që po mbahet në Tiranë (05.08.2015)
KUVENDI I KOSOVËS SOT MIRATON REKOMANDIMET E REJA PËR UKSHIN HOTIN (05.08.2015)
SOT NË TIRANË MBAHET AKADEMI PËR ILIR KONUSHEVCIN (05.08.2015)
EDHE SOT MIJËRA PROTESTUES KËRKOJNË DORËHEQJEN E GRUEVSKIT (05.07.2015)
THEMELIMI I GJYKATËS SPECIALE NGA JAVA TJETËR NË KUVEND (05.07.2015)
MAQEDONI - OPOZITA PUBLIKON REGJISTRIME TË TJERA (05.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]