E Mërkurë, 06.12.2024, 05:35pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
NË KOSOVË VAZHDOJNË FESTIMET PËR DITËN E EVROPËS

E Shtunë, 05.09.2015, 09:12am (GMT+1)


Festa për Ditën e Evropës vazhdon edhe sot në Kosovë. Për këtë ditë janë organizuar shumë aktivitete nga Zyra e BE-së dhe institucione tjera. Përveç promovimit të punës së Bashkimit Evropian, do të kërkohen edhe përshpejtimi i procesit për liberalizimin e vizave.

Për edicionin e Ditës së Evropës - 9 maj të këtij viti, Zyra e BE-së në Kosovë ka përgatitur një program të pasur kulturor i cili do të sjell në Kosovë filmin më të mirë evropian të vitit, premierën e bashkë-produksionit kosovar-italian-shqiptar, derisa kitaristi i njohur kosovar Petrit Çeku do të performojë në Teatrin Kombëtar.

Ida, fituesi i Akademisë Evropiane të Filmit dhe fituesi i Oskarit për filmin më të mirë të huaj të vitit, do të paraqitet në ambient të hapur në Sheshin "Zahir Pajaziti" në Prishtinë, në saje të partneritetit të Zyrës së BE-së në Kosovë/PSBE me PriFest, festivalin ndërkombëtar të filmit në Prishtinë, i cili kthehet në vendin e tij pas mbajtjes së edicionit të tij të shtatë në prill të këtij vitinë ekzil, në Tiranë. PriFest është po ashtu duke sjellë në Prishtinë dhe Prizren premierën rajonale të filmit bashkë-produksion kosovar "Sëorn Virgins" (Burrnesha) i cili përfaqësoi Kosovën në Berlinale këtë vit.

Rezultatet e një projekti të financuar nga BE për mënyrën se si të transformohet kinemaja e vjetër në një anëtare të rrjetit të Kinemave Evropiane në qendër të Prishtinës do të prezantohen në një tryezë të rrumbullakët, duke u fokusuar në fuqinë e kinemasë si mjet i diplomacisë kulturore.

Partnerë në kremtimin e Ditës së Evropës 2015 , bashkë me ambasadat dhe misionet e shteteve anëtare të BE-së, janë edhe Ministria e Integrimeve Evropiane dhe Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe Komuna e Prishtinës.

Shumë aktivitete të tjera, përfshirë punëtorinë për fotografi dhe modë me nxënës, teatrin e kukullave për fëmijë dhe një panair të vendeve shtete anëtare të BE-së, do të zënë vend që nga e premtja, 8 maj, deri të dielën, 10 maj. Programi i detajuar do të publikohet në media dhe në faqen e Facebook-ut të Zyrës së BE-së. Hyrja në të gjitha ngjarjet do të jetë falas.kp
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUMANOVË - TË SHTËNA DHE SHPËRTHIME NË LAGJEN E TRIMAVE (05.09.2015)
PRESIDENTI NISHANI - POLITIKA TË PASTROHET MENJËHERË NGA TË INKRIMINUARIT (05.09.2015)
ILDK KALLËZON ISH DEPUTETIN SOCIALIST HARASANI (05.08.2015)
ZËRI I AMERIKËS - SERBIA DO TA HEQË KOSOVËN NGA KUSHTETUTA E SAJ? (05.08.2015)
SHKUP - AVOKATI I POPULLIT MBRON TË DREJTËN E QYTETARËVE PËR PROTESTË (05.08.2015)
VUÇIÇ PARALAJMËRON NDRYSHIME KUSHTETUESE (05.08.2015)
Zhurnal - GRUPE TË ARMATOSURA LËVIZIN NË MALËSITË E KARADAKUT DHE KUMANOVËS (05.08.2015)
Zhurnal - SKENARET VRASËSE MAQEDONASE PLANIFIKOHEN TE ZBATOHEN NË TERRENET SHQIPTARE (05.08.2015)
VAZHDON GJYKIMI KUNDËR OLIVER IVANOVIQIT (05.08.2015)
PRISHTINË - FILLOJNË VEPRIMTARITË PËR DITËN E EVROPËS (05.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]