E Mërkurë, 06.19.2024, 03:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
SHKUP - AVOKATI I POPULLIT MBRON TË DREJTËN E QYTETARËVE PËR PROTESTË

E Premte, 05.08.2015, 04:40pm (GMT+1)


Avokati i popullit në Maqedoni, është shprehur se e drejta e qytetarëve për të protestuar garantohet me Kushtetutë dhe me vendosjen e kordonëve të policisë para qeverisë, qytetarëve të Maqedonisë u cenohet kjo e drejtë për të shprehur revoltën e tyre ndaj pushtetit.

Gjatë dy ditëve të fundit (të mërkurën dhe të enjten), forcat policore u kanë pamundësuar mijëra protestuesve të cilët kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë së udhëhequr nga Nikolla Gruevski, t'i afrohen ndërtesës së qeverisë, e që më pas, ata u janë drejtuar Kuvendit të Maqedonisë për të protestuar.

Avokati i popullit Ixhet Memeti, thekson se ligji për tubime publike, qartë definon se para cilave institucione nuk mund të protestohet, ku përjashtohet qeveria si institucion.

"Protesta nuk mund të mbahen para institucioneve shëndetësore përkatësisht spitaleve, kopshteve të fëmijëve, shkollave, dhe kjo është e definuar në ligj", thekson Memeti.

Por, Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni, konsideron se vendosja e kordonit policor para Qeverisë është konform ligjit për tubime masive, ngase siç thekson zëdhënësi i dikasterit të policisë, në ligjin mbi tubimet publike qartë është definuar se protesta duhet të lajmërohet zyrtarisht në polici nga ana e organizatorëve.

"Me vet faktin se nuk kemi askënd që paraqitet si organizator, përkatësisht dikush qo do të marrë përgjegjësinë mbi të gjitha zhvillimet gjatë protestave, tregon se protestat nuk organizohen në përputhje me ligjin për tubime publike".

"Madje dhe situata e krijuar pas lëndimit të 38 policëve gjatë përleshjes me protestuesit në ditën e parë të protestave, na obligon që ne të ndërmarrim masa si për sigurinë e institucioneve, njëherësh bëjmë përpjekje maksimale që mos të vëmë në rrezik edhe jetën e pjesëtarëve të forcave të policisë", thekson Ivo Kotevski.

Por, me këtë qëndrim nuk pajtohet Mirjana Najcevska, njohëse e çështjeve juridike, duke theksuar se "ligji pamundëson lëvizjen e qytetarëve në situata të jashtëzakonshme në periudha të shkurtëra kohore, por jo siç ndodhi ditëve të fundit në Maqedoni, duke i pamundësuar qyetarët të protestojnë para Qeverisë".

"Në këtë rast sipas meje duhet të reagoj dhe Gjykata Kushtetuese, meqë ka mundësi dhe ingerenca për të reaguar në ato raste kur ekzistojnë mundësi për shkeljen e të drejtave të njeriut", thekson Najcevska.

Përmes rrjeteve sociale edhe gjatë ditës së premte,  paralajmërohet organizimi i protestave para Qeverisë së Maqedonisë. rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VUÇIÇ PARALAJMËRON NDRYSHIME KUSHTETUESE (05.08.2015)
Zhurnal - GRUPE TË ARMATOSURA LËVIZIN NË MALËSITË E KARADAKUT DHE KUMANOVËS (05.08.2015)
Zhurnal - SKENARET VRASËSE MAQEDONASE PLANIFIKOHEN TE ZBATOHEN NË TERRENET SHQIPTARE (05.08.2015)
VAZHDON GJYKIMI KUNDËR OLIVER IVANOVIQIT (05.08.2015)
PRISHTINË - FILLOJNË VEPRIMTARITË PËR DITËN E EVROPËS (05.08.2015)
70 % E TË RINJVE NË KOSOVË JANË TË PAPUNËU theksua në konferencën rajonale të Shoqërisë Civile që po mbahet në Tiranë (05.08.2015)
KUVENDI I KOSOVËS SOT MIRATON REKOMANDIMET E REJA PËR UKSHIN HOTIN (05.08.2015)
SOT NË TIRANË MBAHET AKADEMI PËR ILIR KONUSHEVCIN (05.08.2015)
EDHE SOT MIJËRA PROTESTUES KËRKOJNË DORËHEQJEN E GRUEVSKIT (05.07.2015)
THEMELIMI I GJYKATËS SPECIALE NGA JAVA TJETËR NË KUVEND (05.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]