E Djelë, 06.23.2024, 02:26pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

NË KËRKIM TË 'LIRISË SË FJALËS', GODITET FJALA E NDERSHME

Nga ANNE APPLEBAUM, Washington Post


E Martë, 11.30.2010, 03:28pm (GMT+1)


Jam e sigurt se populli i Rusisë do të shokohet, kur të zbulojë se diplomatët amerikanë mendojnë se presidenti rus, Dimitri Medvedev, luan rolin e Robinit, kurse Putini Betmenin.

Italianët po ashtu do të tmerrohen kur të mësojnë se kryeministri i tyre, Silvio Berluskoni, konsiderohet "lider evropian fals dhe i padobishëm".

Francezët gjithashtu do të shtangen kur të dëgjojnë se presidenti i tyre, Nikolas Sarkozi, është quajtur "lëkurëhollë dhe autoritar".

Sa u përket afganëve, ata do të habiten kur të lexojnë se presidenti i tyre, Hamid Karzai, është përshkruar si "njeri tejet i dobët, i cili nuk ua vë veshin fakteve".

Cilido që do t'i lexonte mesazhet gjysmëdiplomatike, të publikuara nga WikiLeaks, pak a shumë do të ndjehej njëlloj.

Robert Mugabeja i Zimbabvesë është një "plak i marrë". Moamer Gadafi i Libisë udhëton me një biondinë, e cila përshkruhet si "kryeinfermiere ukrainase".

Në ditët e ardhshme do të thuhen shumë më tepër gjëra për dokumentet e sapopublikuara. Por, para kësaj të mos e harrojmë thelbin e çështjes.

Mbi të gjitha, dokumentet përmbajnë thesar të gjërave që njerëzit zakonisht i thonë jozyrtarisht. Ato nuk janë regjistrime të shkeljeve të të drejtave të njeriut, ato janë copëza të bisedave.

Dokumentet "zbulojnë", përveç tjerash, se Shtetet e Bashkuara (për çudi) bëjnë lobim te vendet tjera që të organizojnë sanksione kundër Iranit, se diplomatët e Koresë Jugore kanë diskutuar se çfarë mund të ndodhte nëse bie Koreja Veriore, se diplomatët amerikanë u kanë dhënë mito vendeve tjera që t'i pranojnë ish-të burgosurit nga Guantanamo.

Rrëfimi i vërtetë nuk qëndron tek informatat, shumica e të cilave janë raportuar më herët, por te gjuha. Diplomatët e zakonshëm citohen të kenë bërë komente jo aq të pëlqyera me bashkëbiseduesit e tyre. Jo të gjithë ata janë amerikanë.

Mbreti saudit mendon se presidenti i Pakistanit është "i kalbur". Kryediplomati francez mendon se Irani është një "shtet fashist". Shefi i Bankës Qendrore britanike mendon se kryeministri i tij është "i cekët", dhe kështu me radhë.

Kuptohet që e gjithë kjo është e turpshme për ata që i kanë bërë komentet e tilla. Por, jam më pak e sigurt nëse zbulimet do të na çojnë diku. Përkundrazi, duket sikur në emër të "lirisë së fjalës", i është bërë edhe një goditje fjalës së ndershme.

Tash, vetëm iu dha më shumë municion atyre që parapëlqejnë kontrollin, korrektësinë politike dhe hipokrizinë më të madhe.

Mos prisni qeverisje më të mirë pas këtyre zbulimeve, prisni vetëm sekrete më të thella...

Për pasojë, vetëm udhëheqësit autoritarë do të mund të jenë në gjendje të flasin sinqerisht me njëri-tjetrin.

Një zyrtar rus mund ta mbajë deklaratën jokorrekte larg gazetave. Gjenerali kinez edhe ashtu kurrë nuk do të fliste me gazetarët. Zyrtarët e nivelit të ulët në Iran nuk do t'ia dërgonin më informatat WikiLIeaks-it, sepse regjimi mund t'i vrasë dhe t'ua torturojë familjet.

Për dallim prej tyre, zyrtari i nivelit të ulët në administratën e Shteteve të Bashkuara, i cili, sipas të gjitha gjasave, i ka nxjerrë këto informacione diplomatike, do të jetojë gjatë... (v.p.)

(http://www.evropaelire.org)

--

In seeking 'free speech,' Wikileaks strikes a blow against honest speech

By Anne Applebaum
Tuesday, November 30, 2010;

I am sure the Russian people will be shocked - shocked! - to discover that U.S. diplomats think the Russian president, Dmitry Medvedev, "plays Robin to Putin's Batman." Italians will be equally horrified to learn that their prime minister, Silvio Berlusconi, is considered "feckless, vain and ineffective as a modern European leader," just as the French will be stunned to hear President Nicolas Sarkozy called "thin-skinned and authoritarian." As for the Afghans, they will be appalled to read that their president, Hamid Karzai, has been described as "an extremely weak man who did not listen to facts."

And anyone perusing the semi-secret diplomatic cables published by WikiLeaks this week will find more of the same. Zimbabwe's Robert Mugabe is a "crazy old man." Moammar Gaddafi of Libya travels with a "voluptuous blonde" whom he describes as his "senior Ukrainian nurse." In the coming days, there will be many things to say about the details of these newly public documents. But before we get into all of that, let's not lose the main point: Above all, this leak contains a treasure trove of things people regularly say off the record. These aren't records of human rights abuses, they are accounts of conversations. And - just like July's WikiLeaks revelations about Afghanistan - this one confirms much that was publicly known, openly discussed and even written about before.

The cables "reveal," among other things, that the United States is (surprise!) lobbying others to organize sanctions against Iran; that South Korean diplomats have discussed what would happen if North Korea collapses; that U.S. diplomats have been bribing other countries to accept ex-prisoners from Guantanamo Bay. (I suppose it is "news" that the United States spies on the United Nations, but forgive me if I am not as horrified as I should be.) Germany's Der Spiegel concludes, furiously, that the United States "seeks to safeguard its influence around the world." I'd be a lot more worried if the opposite were true.

What is truly novel is not the information, much of which has been reported before, but the language. Normally poker-faced diplomats are quoted making unflattering and occasionally amusing assessments of their interlocutors. Not all of them are Americans: The Saudi king thinks the Pakistani president is "rotten." France's top diplomat thinks Iran is a "fascist state." Britain's national bank chairman thinks his prime minister is "shallow" and so on.

This is certainly embarrassing for those who made the remarks. I am less sure whether their revelation gets us anywhere: On the contrary, it seems that, in the name of "free speech," another blow has been struck against frank speech. Yet more ammunition has been given to those who favor greater circumspection, greater political correctness and greater hypocrisy.

Don't expect better government from these revelations; expect deeper secrets. Will the U.S. ambassador to Country X give Washington a frank assessment of the president of X if he knows that it could appear in tomorrow's newspaper? Not very likely. Will a foreign leader tell any U.S. diplomat what he really thinks about Iranian President Mahmoud Ahmadinejad if he knows that it might show up on WikiLeaks, too? I doubt it. Diplomatic cables will presumably now go the way of snail mail: Oral communication will replace writing, as even off-the-record chats now have to take place outdoors, in the presence of heavy traffic, just in case anyone is listening.

In the modern world - at least the sloppy, open, hackable Western world - any other form of frank discussion will soon be impossible. The State Department isn't the first to learn this: No American general will ever again give a journalist full access as did the hapless Gen. Stanley McChrystal. Because he revealed that - like every other general in history - he sometimes disagrees with the politicians back home, and because his interlocutor chose to publish his grumbling, he had to resign.

The result: Very soon, only authoritarian leaders will be able to speak frankly with one another. A Russian official can keep a politically incorrect statement out of the newspapers. A Chinese general would never speak to a journalist anyway. Low-level officials in Iran don't leak sensitive information to WikiLeaks because the regime would kill them and torture their families. By contrast, the low-level U.S. official who apparently leaked this week's diplomatic cables will probably live to a ripe old age.

In fact, the world's real secrets - the secrets of regimes where there is no free speech and tight control on all information - have yet to be revealed. This stuff is awkward and embarrassing, but it doesn't fundamentally change very much. How about a leak of Chinese diplomatic documents? Or Russian military cables? How about some stuff we don't actually know, such as Iranian discussion of Iranian nuclear weapons or North Korean plans for invasion of the south? If the founder of WikiLeaks, Julian Assange, is serious about his pursuit of "Internet openness" - and if his goal isn't, in fact, embarrassing the United States - that's where he'll look next. Somehow, I won't be surprised if he doesn't.

applebaumletters@washpost.com (http://www.washingtonpost.com)  

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KOMUNITETI I BRISHTËNga DAVID BROOKS, New York Times (11.30.2010)
PARTITË E KRYEMINISTRAVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.30.2010)
PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?NGA ELIDA BUÇPAPAJ (11.29.2010)
AT E BIR NË BURG, ATJE KU TRASHËGOHET DËNIMINga VISAR ZHITI (11.28.2010)
"GJENERALI ME QELESHE TË BARDHË""Mirë jam unë kur asht mirë Shqypnia!" -Isa BoletiniNga MIMOZA DAJÇI (11.27.2010)
NJË MOMENT I RËNDËSISHËM NË JETËN E DOM PJETËR POPAJ DHE TË KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKANNga FRANK SHKRELI (11.26.2010)
RUSIA E ZEMËRUAR ME PROPOZIMIN EVROPIAN PËR VIZANga ELLEN BARRY, New York Times (11.26.2010)
PËR NJË KARDINAL SHQIPTARNga FRANK SHKRELI (11.24.2010)
UKA DHE ISAINga SKËNDER BUÇPAPAJ (11.24.2010)
NJË NATO PËR SHEKULLIN XXINga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (11.23.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]