E Enjte, 11.30.2023, 09:01am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
PËRGATITJE PËR STUHINË HISTORIKE TË VERILINDJES AMERIKANE - VIHET NË FUNKSIONIM QENDRA E OPERACIONEVE EMERGJENTE NË NJU JORK, DEKLAROHET GJENDJA E EMERGJENCËS NË MASSACHUSETTS
Nga ARTUR VREKAJ

E Premte, 02.08.2013, 09:06am (GMT+1)

Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo njoftoi të enjten se në pritje të një stuhie të madhe të dimrit për të goditur pjesën më të madhe të Nju Jorkut te premten dhe të shtunën, kam aktivizuar Qendrën e Operacioneve Emergjente ne mesditë për të koordinuar përpjekjet reaguese duke përdorur të gjitha burimet shtetërore dhe lokale.

"Unë i bëj thirrje njujorkezëve për së afërmi të shikojnë raportet lokale të lajmeve për përditësime motit dhe të rregullojë të udhëtimit planet e tyre në përputhje me rrethanat, duke përfshirë shmangur udhëtimet jo të domosdoshme gjatë dhe menjëherë pas stuhisë që rrugët do të jenë të akullt me kushtet krizë në disa vende."
250 mije tone kripe jane siguruar per qytetin e Nju Jorkut, thote Bloomberg, kryetari i bashkise me te madhe amerikane.
2600 fluturime ne aeroportet e Boston dhe Nju Jork do te ndikohen nga kjo stuhi historike. Situta do te rendohet dhe eshte paralajmeruar gjithe zona e 7 shtate shteteve te Verilindjes.

Duke filluar të premten në mëngjes deri te shtunën pasdite, bora dhe era janë parashikuar të ndikojnë në Metro-New York City dhe zonat Long Island, si dhe në Luginën e Hudson. Njujorkezët mund të shohin ndërprerje potencialisht të rëndësishme dhe të zgjatur të transportit, ndërprerjet e energjisë dhe ndikimet tjera.Shqetësimi më i madh për zonën Long Island është mundësia për erërat e forta. Gusts deri në (50 mph) permbi 80 kilometra ne ore priten, e cila mund të shkaktojë ndërprerjet e energjisë, pemë te thyera, erozion plazhi, valët dhe përmbytjet bregdetare.

Bora do te shtroje ne Boston mbi 60 centimetra dhe ne Nju Jork me shume se 30 centimetra, por era e forte do ta beje te veshtire jeten e banoreve te zones verilindore permbi 30 milione banore.

Guvernatori i Massachusetts shpalli gjendjen e jashtezakonshme si mase e pare e pergatitjes dhe sigurise per Stuhine e Verilindjes Amerikane. Shkollat publike do te jene te mbyllura. Administrata shteterore qe nuk ka lidhje me emergjencen nuk do te paraqitet ne pune. Prej ores 12 te mesdites se sotme 8 shkurt, 2013 do te mbyllen autostradat ndershteterore per te mbajtur nen kontroll pastrimin e debores dhe aksidentet. Popullata eshte njoftuar te furnizohet e te qendroje e sigurte ne shtepi.


ARTUR VREKAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
6 SHKURT 1967, KUR SHQIPËRIA U SHPALL KUNDËR ZOTITNga FRANK SHKRELI (02.07.2013)
XHON KERRI NË KRYE TË DIPLOMACISË AMERIKANENga FRANK SHKRELI (02.06.2013)
ORA PËR MAQEDONINË PO BIE ME SHPEJTËSINga SHKËLZEN LUSHAJ (02.05.2013)
FACEBOOKPOLITIKA“E ardhmja e njerëzimit nuk është evoluimi i teknologjisë, por mënyra e përdorimit të saj.” (Dominique Wolton)Nga ELVIN LUKU (02.05.2013)
NJË PROJEKT I STËRMADH LUNDRIMI GJEOPOLITIK NË BALLKANNga SHABAN MURATI (02.04.2013)
REFLEKSIONE NGA ZHVILLIMI I VEPRIMTARISË ATDHETARE PËR SKËNDERBEUNNga ARTUR VREKAJ, WORCESTER, MA (SHBA) (02.04.2013)
THJESHT ATDHEDASHURI - TË JEMI BIJ TË ATDHEUT, TË MOS JEMI VAMPIRË TË ATDHEUTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (02.03.2013)
ROLI I PRESIDENTIT WOODROW WILSON NË MBROJTJEN E TË DREJTAVE TË SHQIPËRISËKUJTESA E SHQIPTARËVE TË AMERIKËS - ME RASTIN E PËRVJETORIT TË VDEKJESNga Prof. SAMI REPISHTI (02.03.2013)
QUO VADIS SHQIPËRI?Nga RESHAT KRIPA (02.02.2013)
ANGELA MERKEL - 'NE PO PËRBALLOHEMI ME HISTORINË'Nga FRANK SHKRELI (02.01.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2023  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]