E Mërkurë, 06.12.2024, 11:35pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SHQIPËRIA, ATËHERË DHE SOT
Nga FRANK SHKRELI

E Enjte, 05.08.2014, 06:19am (GMT+1)

 


 

 

 
 
 
       
     

Në të vërtetë këto fotografi, që kanë shokuar lexuesit dhe shikuesit, e që janë përhapur si zjarr në internet, flasin vet dhe nuk kanë nevojë për ndonjë koment.  Thuhet se fotografia  ka vlerën e një mijë fjalëve.  Për të mos u zgjatur shumë, duhet thënë se përpjekjet e disa qarqeve politike në Shqipëri, për të sjellur në vëmendjen e popullit -- përfshirë përdorimin e fëmijve të pafajshëm -- figurën e Enver Hoxhës, të idelogjisë dhe regjimit të tij diktatorial, janë sa të shëmtuara aq edhe të pafalshme për një vend anëtar të NATO-s dhe për një shtet që pretendon të bëhet anëtar i Bashkimit Europian. 

Dihet se këto nuk janë grupe jashtë proceseve politike të  shtetit dhe qeverisë -- sepse çdo vend ka grupe të çmendurish që veprojnë jashtë institucioneve. Kemi edhe këtu në Amerikë të tillë  por, në rastin e Shqipërisë  kemi të bëjmë me organizata/parti/shkolla, si dhe me individë që udhëheqin ose që kanë udhëhequr Shqipërinë e që ende janë  në pozita kyçe partiake e qeveritare, përfshirë edhe tempullin e popullit, Kuvendin e Shqipërisë.   Skena të tilla shëmtuese për të glorifikuar  komunizmin dhe protagonistët e tij në një nivel të organizuar zyrtar siç po ndodhë në Shqipëri vit pas viti, nuk ka ndodhur askund në Europën Lindore, me përjashtim të Rusisë së Putinit. 

Gjatë dy dekadave të kaluara, si shumë shqiptarë të tjerë mbrenda dhe jashtë trojeve tona, kisha shpresën se në Shqipërinë tonë të vuajtur do të ndodhte, më më në fund, një ndarje historike njëherë e mirë, e të mirës nga e keqja dhe nga tragjeditë që kanë pllakosur kombin shqiptar me dekada dhe me shekuj.  Shpresohej se më në fund kombi shqiptar po çlirohej nga influenca e ideologjive të huaja si dhe nga robërimi nga të huajtë.  Ky spektakl i shëmtuar i 5 Majit në Shqipëri, tregoi edhe njëherë hipokrizinë e kësaj klase politike të këtyre 20-viteve të fundit, jo vetëm ndaj botës por më tepër ndaj popullit që ajo përfaqëson.  Ishte në të vërtetë edhe një provë tjetër e mos vullnetit të këtij brezi politikanësh për të shkëputur veten dhe shoqërinë shqiptare nga trashëgimia e komunizmit.  Është kjo një klasë e cila  ka refuzuar të hapë dosjet, ka heshtur ose aktivisht ka mohuar dhe përgnjeshtron të vërtetën mbi krimet e regjimit të Enver Hoxhës si dhe të vërtetën mbi vrasjet dhe zhdukjen e mijërave viktimave të këtij regjimi, fati  dhe as varrezat e të cilëve nuk dihen as sot.

Presidenti Ronald Reagan në fjalimin e tij më 1983 mbi "Perandorinë e së keqes", ku i referohej regjimeve komuniste të asaj kohe, ka thënë se në botë ekzistojnë e mira dhe e keqja.  Të keqën duhet ta kundërshtojmë me çdo mjet dhe me të gjitha fuqitë tona, ka thënë Reagan, duke shtuar se edhe "kombi ynë amerikan ka një trashëgimi të së keqës me të cilën duhet të përballemi dhe ta luftojmë". Por, "Krenaria e këtij vendi,''  ka thënë Ronald Reagan, "është aftësia e tij për të kapërcyer të këqiat morale të historisë së vet, duke u shkëputur prej tyre dhe duke u zotua se nuk do ndodhin kurrë më.  "Ne nuk guxojmë ti kthehemi kurrë më asaj historie. Në atdheun tonë, nuk ka vend për racizëm, anti-semitizëm ose lloje të tjera urrejtjesh etnike ose raciale".  Presidenti Reagan i konsideronte ideologët dhe diktatorët si individë që i shërbenin së keqës.  Ai ka thënë se të këqijat më të mëdha të kësaj bote nuk ndodhin, "As në kampet e përqendrimit as në kampet e punës së detyrueshme. Por të këqiat më të mëdha," ndaj njerzimit,  ka thënë ai, "konceptohen dhe planifikohen në zyra të ngrohta, me drita dhe të shtruara me qilima,  nga njerëz të qetë të veshur me këmisha të bardha e kravata."  Këta, ka thënë ai janë më të rrezikshmit, sidomos atëherë kur njerzit e mirë nuk i kundërshtojnë.  Njerzit e ndershëm, sipas Reagan-it, duhet ta njohin të keqën që vjen nga këta ideologët dictatorial dhe mbështetsit e tyre  dhe ta luftojnë atë, sepse si të gjithë diktatorët para tyre, ata gjithmonë kërkojnë që dalngadal,  t'i shtrijnë këmbët në të gjitha sferat e jetës.

Nderimi i dëshmorëve është një gjë, por shfaqja e respektit për simbolet e regjimit komunist është diçka tjetër.  Duket sikurë këta pjesëmarrës me grusht në kokë, nuk kishin për qëllim nderimin e dëshmorve, por me aktin e tyre donin të bënin një deklaratë politike të qëllimshme dhe të paramenduar mirë. Ata ndërkohë e treguan veten se jetojnë krejt jashtë realitetit shqiptar dhe ndërkombëtar, por njëkohësisht vunë në dukje se janë të pa aftë për t'i paraqitur popullit shqiptar ide të reja për zgjidhjen e problemeve të shumta me të cilat përballet.  Dhe se si të tillë ata me mburrje I than ë botës se gjithnjë janë krenarë të kenë qenë pjesë e një regjimi të një historie të humbur.

Ndaj këtyre shfaqjeve të shëmtuara duhet të prononcohen të gjithë ata të cilët dëshirojnë që  në Shqipëri të mos triumfojë e keqja dhe të gjithë ata që janë serioz që ai vend të mos mbetet në një pozitë inferioriteti moral dhe të zhvillimit demokratik në Europë, në krahasim me vendet e tjera ish-komuniste. 

Fatkeqsisht, shpeshherë gjatë historisë së kombit shqiptar, në luftën midis të mirës dhe të keqës, duket sikurë një numër i vogël, mbështetës i të së keqës, ka fituar gjithmonë.  Kjo ka ndodhur sepse  -- sipas filozofit irlandez, Edmund Burke -- "Që e keqja të triumfojë, nevojitet që njerëzit e mirë të mos bëjnë asgjë", për të kundërshtuar të keqën.  Ata mbeten vetëm spektatorë, të cilët me mos kundërshtimin e tyre ndaj së keqës,  ndihmojnë ndofta pa ditur, që e keqja më në fund të triumfojë ndaj së mirës. Andaj i dashur lexues, cila fotografi paraqet të vërtetën mbi të "mirat" dhe të këqiat e regjimit komunist të Enver Hoxhës: Fotografia e eksodit biblik të shqiptarëve më 1991, apo fotografia e klasës së re politike shqiptare veshur me këmisha të bardha e kravata, duke bërë nderimet e turpshme regjimit të ish-diktatorit me 5 Maj?????

Fatkeqsisht, edhe pas një çerek shekulli, e vërteta është duke pritur gjithnjë, që të ndahet nga gënjeshtrat.

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZËRAT QË GJËMOJNË NË SHKRETËTIRËNga RESHAT KRIPA (05.06.2014)
PAPULIAS DHE SHQIPTARËTNga FRANK SHKRELI (05.05.2014)
RILINDJA - MATJA E RRITJES CILËSORE NË SHOQËRI...!Nga PËRPARIM KABO (05.05.2014)
LDK-ja E ISA MUSTAFËS FITON ME DONIKA GËRVALLËNNga ELIDA BUÇPAPAJ (05.05.2014)
ISAIH BERLIN DHE ANA AHMATOVA - NJË HISTORI DASHURIENga DAVID BROOKS, New York Times (05.04.2014)
KUR DO TË BËHET SHQIPËRIA?Nga RESHAT KRIPA (05.03.2014)
7501 ËSHTË PADREJTËSI, PADREJTËSIA ËSHTË INFORMALITET, INFORMALITETI ËSHTË MAFIENga SKËNDER BUÇPAPAJ (05.03.2014)
SI DO TA ARRIJMË UNIFIKIMIN MË TË PLOTË TË SHQIPTARËVE TË AMERIKËSNga ARTUR VREKAJ (05.03.2014)
MADE IN SWITZERLAND –MË 18 MAJ ZVICRA NË REFERENDUM – EDHE PËR TAVANIN MINIMAL TË RROGAVE DERI NË 4000 FRANGA –Nga ELIDA BUÇPAPAJ (05.02.2014)
A MUND TË GJEJË ENERGJI PERËNDIMI PËR TA NDALË RUSINË?Nga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (05.02.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]