E Enjte, 07.18.2024, 02:39pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

HAJDUTËT E KOHËVE MODERNE

Nga MIMOZA DAJÇI


E Martë, 10.05.2010, 09:14am (GMT+1)

 

Aferat korruptive, e përfitimet marramendëse në privatizimin e objekteve të ndryshëm shtetërorë në Shqipëri, njihen tashmë si fenomene të modës, e kush nuk peshkon nëpër këto ujra të turbullta "quhet de mode", ose jashtë mode. Largimi i deputetit Prifti nga posti i ministrit e lëvizje të tjera administrative të këtij lloji, apo abuzimet në Bashkinë e Tiranës nga kryetari i saj, janë pasqyrë e qartë e kësaj situate tepër kritike të krijuar në vend.

Sigurisht që fajet e një individi apo grupi njerëzish përfshirë në skandale të tilla financiare, e veprime antiligjore, nuk mund t'i faturohen të gjitha kreut të qeverisë, por me keqardhje mund të themi se vendi ka akoma probleme serioze përsa i përket përparimit e zhvillimit të tij. Shumë të rinj, intelektualë, puntorë e fshatarë kanë lënë atdheun e me sakrifica të mëdha po adaptojnë jetën e tyre në një atdhe të dytë. E kësaj arratisje të popullatës që ka filluar qysh para viteve 90-të duke vënë jetën në rrezik, e deri më sot, akoma nuk po i dihet fundi. Fakti që edhe rinisë që po kryen studimet e larta në europë e perëndim, nuk po i jepen shanse për t'u punësuar, përsëri në Shqipëri do të kemi largim të trurit, eksod-e masive, e pakënaqësi. Pra të gjitha këto ngjarje që mësojmë në shtyp, e që ndodhin çdo ditë në vendin tonë, janë hallkat kryesore për pengimin e kthimit të gjeneratës së re shqiptare në atdhe.

Vjedh e përvetëson me të padrejtë biri apo bija e botës pronën e pasurinë e shtetit, sikur ta ketë trashëgim nga babai, e nuk mendon se sa ka vuajtur e ka hequr ky popull për 50 vjet nëpër burgje, pushkatime e internime në masën e gjerë të tij, kur dihet se një pjesë e mirë e tyre akoma nuk sigurojnë dot qiranë mujore, e bukën e gojës. Sapër rehabilitim fizik - shëndetësor, e strehim as që bëhet fjalë fare.

Dihet se bota me ligjet e vjetra i priste duart hajdutit, ndërsa në Shqipëri është per t'u çuditur, pasi hajduti e ndjen veten atje, më të fortë se ligji, e vjedh pa doreza fare.

Përse nuk ndalen këta deputetë, ministra, kuadro të lartë të politikës e shtetit, si dhe biznesmenë, e të thonë; Ato prona që janë për t'u privatizuar ti afrohen së pari shtresës së persekutuar politike, që vuajti mizorisht nga diktatura e atij rregjimi të egër, e që akoma nuk është kompesuar financiarisht nga shteti, por vendosin lugën në brez, sikur deti të jetë kos, e o burra kush të vjedhë e privatizojë më shumë. Njerëz të ndershëm, të ditur e patriotë Shqipëria ka e do të ketë gjithmonë, por kur atyre nuk u hapet dera, e kur letrat me vlerë të ish të përndjekurve po i zverdh koha nga mos vënia në përdorim e tyre, përsëri vendi do të vuajë për një demokraci të mirëfilltë.

Tetor 2010

MIMOZA DAJÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
HAMENDJET PARAZGJEDHORENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.04.2010)
NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (10.04.2010)
GJERMANIA FESTON 20-VJETORIN E RIBASHKIMITPrecedent për Shqiptarët?Nga FRANK SHKRELI (10.04.2010)
PARTIA E TRETË ËSHTË DUKE LINDURNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (10.03.2010)
50 VJETORI I ADMINISTRATËS SË PRESIDENTIT JOHN KENNEDY"Mos pyet se çka mund të bëjë vendi yt për ty - pyet se çka mund të bësh ti për vendin tënd" John F. KennedyNga FRANK SHKRELI (10.02.2010)
E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT Nga ELIDA BUÇPAPAJ‎ (10.02.2010)
FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS Nga  ELIDA BUÇPAPAJ (10.02.2010)
REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË NGA ELIDA BUÇPAPAJ (10.02.2010)
NJË MILIBAND DEL I TEPËRTNga ROGER COHEN, New York Times (10.01.2010)
POLEMIKË ME IDE DHE KËNDVËSHTRIMENga VISAR ZHITI (10.01.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]