E Enjte, 04.25.2024, 01:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
BRAZILIANËT KËRKESË ZYRTARE PAPËS - MOS E BEKO ARGJENTINËN!

E Martë, 07.08.2014, 08:30pm (GMT+1)Në Brazil, besimi është pjesë e rëndësishme e jetës. Lutjet ndaj Zotit, me qëllim që kombëtarja verdhejeshile të mund të kalojë sprovat e vështira, kanë qenë të shumta sidomos me nisjen e kompeticonit. Dhe përveç tifozëve brazilianë, edhe futbollistët nuk i kanë kursyer përgjërimet ndaj Perëndisë.

Ndërsa Brazili është në gjysmëfinale, në po të njëjtin nivel është edhe Argjentina. Por rivalët e përjetshëm amerikano-latinë kanë nga ana e tyre Papa Françeskon, që është përfaqësuesi i Zotit në tokë për katolikët. Në Brazil, një shtet me shumicë dërrmuese të besimit katolik, këtë fakt e kanë të qartë, por kjo ka sjellë me vete edhe shqetësimin se Papa Françesko do të përdorë ndikimin e tij, që në Kupën e Botës, trofeun ta fitojë Argjentina, vendi i lindjes së tij. Papa njihet si një tifoz i zjarrtë i futbollit. Me nisjen e kompeticionit, ai uroi një aktivitet sa më të mbarë, por shqetësimi te populli brazilian është se me ndihmën e fuqisë hyjnore, Ai do të bëjë që Kupën e Botës ta ngrejë Mesi me shokë.

Lutja - Një zyrtar i lartë brazilian, i shqetësuar, i ka kërkuar Papa Françeskos që të takohet dhe aty i ka parashtruar një kërkesë. Vetë kreu i Vatikanit, duke qeshur në një atmosferë të qetë, përpara dhjetëra gazetarëve tregon për episodin gazmor. "Një zyrtar i lartë brazilian më kërkoi që t'i bëja një favor. Ai m'u lut për neutralitet. Sepse Brazili ka mundësi ta fitojë Kupën. Sepse San Lorenco (skuadër argjentinase për të cilën Papa bën tifo) ishte keq në renditje, por ai më kujtoi se unë u luta dhe ata u shpallën kampionë. Më tha që të mos lutesha për Argjentinën, mos të përdorja ndikimin tim te Zoti dhe të bëja që Argjentina të shkëlqente në Brazil", rrëfeu kreu i Vatikanit. Papa Françesko është një nga tifozët më të veçantë e specialë të këtij Botërori.bw

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJYSMËFINALJA E BOTËRORIT - BRAZILIT TANI I LEJOHET TË HUMBASË (07.08.2014)
FUTBOLL - GJYSMËFINALJA E PARË, BRAZIL-GJERMANI (07.08.2014)
VETËM KRUL E DINTE PËR ZEVENDËSIMIN (07.06.2014)
PELE - DO TË FITOJMË EDHE PA NEYMAR, MOS HARRONI SE BRAZILI FITOI KUPËN E BOTËS PA MUA MË 1962 (07.06.2014)
ARGJENTINA DHE HOLLANDA NË GJYSËMFINALE (07.06.2014)
BRAZIL 2014 - PËR NEYMAR BOTËRORI KA PËRFUNDUAR (07.05.2014)
GJERMANIA MUND FRANCËN 1-0 NË ÇEREKFINALE (07.04.2014)
BRAZILI - PLOT 39 VJET PA HUMBUR NË SHTËPINË E VET (07.04.2014)
NDESHJET E BOTËRORIT 2014 FILLOJNË SOT (07.04.2014)
NDIKIMI SOCIOEKONOMIK I BOTËRORIT 2014 (07.03.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]