E Mërkurë, 06.12.2024, 03:54pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ALAIN BERSET - ZVICRA E PESTË PËR NE ËSHTË SHUMË E RËNDËSISHME, ZVICERANËT NË BOTË JANË AMBASADORËT TANË
Berset - 750 000 zviceranët që jetojnë nëpër botë janë ambasadorët më të rëndësishëm të vendit tonë

E Shtunë, 08.16.2014, 07:55pm (GMT+1)


Voal-online - "750'000 ziceranët që jetojnë nëpër botë janë ambasadorët më të rëndësishëm të vendit tonë," deklaroi ministri Alain Berset, duke e marrë fjalën në Kongresin e 92të të përpfaqësuesve të Zvicrës së Pestë (Quinta Svizzera, Die Fünfte Schweiz) në Baden.

"Pikat e forta, por edhe ato të dobëta të Konfederatës ju i perceptoni shpesh më mirë se ne që i jetojmë," ka shtuar këshilltari federali, i cili e ka shfryëzuar rastin për të kujtuar: "Nëse do të na duhej të bashkoheshim, do të kishit forcën numerike të një kantoni, i cili do të ishte i katërti për nga madhësia e popullsisë pas Zyrihut, Bernës e Vosë".

"Botës duhet t'ia bëjmë të qartë një fazë nganjëherë pak të njohur dhe gjithsesi krejt reale të vendit tonë, atë të një kombi pabesueshmërit kreativ",
ka saktësuar kreu i Departamentit të Brendshëm, i cili madje ka vënë në pah burimin më të rëndësishëm të Zvicrës, sipas tij "sistemin e tij të shkollimit të njohur në gjithë botën për cilësinë dhe kompetencat e tij".

"Bota do të ishte më e varfër pa Zvicrën e Pestë,"
tha më tej në fjalimin e tij ministri i Brendshëm i Zvicrës Alain Berset.

ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'ZVICRA E PESTË' TAKOHET NË BADEN - NË KONGRESIN NUMËR 92 (08.15.2014)
KËRKESAT PËR AZIL JANË RRITUR 30% (08.12.2014)
QEVERIA ZVICERANE REHABILITON UJËSJELLËSIT E 9 FSHATRAVE NË KOSOVË (08.11.2014)
FEDERER NË FINALE PËR TË 120-ën HERËSfida e sontme vlen për titullin e 80 (08.10.2014)
POLITIKA E AZILIT DUHET RISHIKUAR - SIMONETTA SOMMARUGA ËSHTË E BINDUR SE E KA MBËSHTETJEN POPULLORE (08.07.2014)
PAS STREET PARADE NISET NGA ZYRIHU MË KËMBË PËR NË ITALI - PREJ KATËR DITËSH MENDOHEJ I ZHDUKUR (08.06.2014)
AEROPORTI I ZYRIHUT FITON WORLD TRAVEL AWARD (08.05.2014)
DIDIER BURKHALTER DO TË SHPALLË NISMËN 'DEMOKRACIA PA KUFIJ' (08.04.2014)
EDHE TË RINJ SHQIPTARË TË ZVICRËS NËN AKUZË PËR ANTISEMITIZËM (08.03.2014)
ZVICËR - FESTIVALI I VERBIER, FESTIVAL I ELITËS MUZIKORE (08.03.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 

 
VOAL
[Shko lart]