E Enjte, 07.18.2024, 02:44pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
CVP - ZVICRA TË MARRË PJESË NË OPERACIONIN E SHPËTIMIT TË EMIGRANTËVE NË MESDHÉ

E Hënë, 05.04.2015, 05:34pm (GMT+1)

VOAL - BERNË - Zvicra duhet të marrë pjesë në operacionin e shpëtimit në Mesdhe, duke dhënë fonde dhe personel i cili të veprojë në vendin e ngjarjes. Ky është aspekti kryesor në planin e hartuar nga Partia Popullore Demokristiane e Zvicrës (Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz) për të kontribuar në përmirësimin e kushteve të vështira të emigrantëve që kërkojnë strehim në Evropë.

Në konferencën për shtyp të mbajtur sot (e hënë) në Bernë, partia ka shprehur vullnetin për të shpëtuar jetët e njerëzve, por duke u deklaruar kundër pranimit të kërkessave për azil nga ambasadat helvetike, çka është kërkuar nga Organizata Zvicerane e Ndihmës ndaj Refugjatëve. Gjithsesi është parashikuar mikpritja ndaj refugjatëve më në nevojë si grave, fëmijëve e pleqve.

Një pikëpamje të ndryshme ka grupi parlamentar i të Gjelbërve që kërkon nga Këshilli Federal të propozojë një dekret për të rifutur me urgjencë procedurën e azilit të refuzuar nga CVP. Ekologjistët që 3000 refugjatë -ky është numuri i atyre që duhen mikpritur, janë pak: gjatë krizës në Kosovë (1998) në dy vjet janë mikpritur 50'000 veta./ATS

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
XHERDAN SHAQIRI NË REKLAMEN E RE TË VOLKSWAGENIT (05.04.2015)
ATP - FEDERER FITON TURNEUN E STAMBOLLIT (05.03.2015)
LIDHJET HEKURUDHORE MES ROMANDISË DHE ZVICRËS GJERMANE - GJITHNJË E MË TË VËSHTIRA (05.03.2015)
PLEQTË NË TIMON SHKAKTOJNË MË SË SHUMTI AKSIDENTE NË ZVICËR (05.03.2015)
SOCIALISTËT NË SHENJESTER TË LIBERALËVE RADIKALËKëta të fundit duan të jenë forcë e dytë politike në zgjedhjet e ardhshme federale zvicerane (04.25.2015)
HOLLAND NË BERNË - PËR NJË FAQE TË RE NË MARRËDHËNIET FRANCË-ZVICËRËshtë vizita e parë zyrtare e një presidenti francez në Konfederatë nga vitit 1988 (04.15.2015)
SHPËTOI JETËN E NJË GRUAJE - SHQIPTARI TASHMË HERO I MEDIAVE ZVICERANE (04.14.2015)
SHQIPJA - SIMBIOZË E KULTURËS SHQIPTARE NË ZVICËRNga JONUZ FETAHU (04.14.2015)
AFRIMI ME CVP IU JEP SHQIPTARËVE TË ZVICRËS SHANSIN TË ZGJIDHEN NË PARLAMENTIN E KONFEDERATËS HELVETIKE Nga MARK BAFTIAJ (04.13.2015)
BLERIM BUNJAKU DO TË JETË NË KËSHILLIN KANTONAL TË ZYRIHUT (04.13.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]