E Hënë, 04.22.2024, 04:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PRANË GJYKATËS PENALE FEDERALE TË ZVICRËS TË KETË EDHE NJË GJYKATË APELI

E Martë, 05.05.2015, 10:38am (GMT+1)VOAL - Gjykata Penale F
ederale e Belinconës duhet të ketë edhe një gjykatë të pavarur apeli. E ka vendosur të hënën Këshilli Kombëtar me 92 vota kundrejt 91, duke parapëlqeyer këtë zgjidhje në vend të një zgjerimit të Gjykatës Federale të Lozanës, siç kishte propozuar Këshilli Federal.

Duke pasuar vendimin e Këshillit të Shteteve të marrë në dhjetor, edhe Këshilli Nacional është i mendjes që ky vendim të jetë objekt i Qeverisë, me qëllim që kjo të krijojë bazat ligjore për institucionin e një gjykate të pavarur apeli.

Projekti qeveritar parashikonte zgjerimin e kompetencave të Gjykatës Federale kur gjykatësit shprehen lidhur me apelet kundër vendimeve të Gjykatës Penale Federale. Aktualisht, kur përballen me të tilla raste, gjykatësit e Lozanës vetëm mund të verifikojnë nëse e drejta është zbatuar me drejtësi. Gjykata Supreme ndërkohë mund të procedojë me një qartësim të mëtejshëm të fakteve. ATS

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
BIE NIVELI I ALARMIT, POR NUK BIE NIVELI I LUMENJVE ZVICERANË (05.05.2015)
CVP - ZVICRA TË MARRË PJESË NË OPERACIONIN E SHPËTIMIT TË EMIGRANTËVE NË MESDHÉ (05.04.2015)
XHERDAN SHAQIRI NË REKLAMEN E RE TË VOLKSWAGENIT (05.04.2015)
ATP - FEDERER FITON TURNEUN E STAMBOLLIT (05.03.2015)
LIDHJET HEKURUDHORE MES ROMANDISË DHE ZVICRËS GJERMANE - GJITHNJË E MË TË VËSHTIRA (05.03.2015)
PLEQTË NË TIMON SHKAKTOJNË MË SË SHUMTI AKSIDENTE NË ZVICËR (05.03.2015)
SOCIALISTËT NË SHENJESTER TË LIBERALËVE RADIKALËKëta të fundit duan të jenë forcë e dytë politike në zgjedhjet e ardhshme federale zvicerane (04.25.2015)
HOLLAND NË BERNË - PËR NJË FAQE TË RE NË MARRËDHËNIET FRANCË-ZVICËRËshtë vizita e parë zyrtare e një presidenti francez në Konfederatë nga vitit 1988 (04.15.2015)
SHPËTOI JETËN E NJË GRUAJE - SHQIPTARI TASHMË HERO I MEDIAVE ZVICERANE (04.14.2015)
SHQIPJA - SIMBIOZË E KULTURËS SHQIPTARE NË ZVICËRNga JONUZ FETAHU (04.14.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]