E Martë, 05.21.2024, 04:00am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
SOMARUGA NË VJENË KËRKON NDIHMË PËR DIALOGUN POLITIK ME BASHKIMIN EVROPIAN
Presidentja zvicerane - Duam të jemi pjesë e sistemit evropian të shpërndarjes së azilkërkuesve

E Enjte, 05.07.2015, 06:28am (GMT+1)


VOAL - VJENË - Zvicra dëshiron të jetë e integruar në një sistem evropian të shpërndarjes gjeografike të refugjatëve në kërkim të azilit në Evropë.

Kështu deklaroi sot në Vjenë presidentja e Konfederatës Simoneta Somaruga, e cila gjithashtu ka kërkuar nga Austria ta mbështesë Zvicrën në dialogun me BE-në, i cili është bërë i vështirë nga po-ja popullore ndaj iniciativës 'kundër emigracionit në masë'.

Presidentja e Konfederatës ka takuar homologun austriak Hainc Fisher dhe kancelarin Verner Fayman. Të gjithë 'pajtohen në gjykimin se marrëdhëniet dypalëshe mes Zvicrës dhe Austrisë janë të shkëlqyera', thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Berna.sda/ats
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPTARI QË E HUMBI JETËN NË PUNË NË ZVICËR ËSHTË BESLIM SYLA NGA BERJAHA E GJAKOVËS (05.05.2015)
PRANË GJYKATËS PENALE FEDERALE TË ZVICRËS TË KETË EDHE NJË GJYKATË APELI (05.05.2015)
BIE NIVELI I ALARMIT, POR NUK BIE NIVELI I LUMENJVE ZVICERANË (05.05.2015)
CVP - ZVICRA TË MARRË PJESË NË OPERACIONIN E SHPËTIMIT TË EMIGRANTËVE NË MESDHÉ (05.04.2015)
XHERDAN SHAQIRI NË REKLAMEN E RE TË VOLKSWAGENIT (05.04.2015)
ATP - FEDERER FITON TURNEUN E STAMBOLLIT (05.03.2015)
LIDHJET HEKURUDHORE MES ROMANDISË DHE ZVICRËS GJERMANE - GJITHNJË E MË TË VËSHTIRA (05.03.2015)
PLEQTË NË TIMON SHKAKTOJNË MË SË SHUMTI AKSIDENTE NË ZVICËR (05.03.2015)
SOCIALISTËT NË SHENJESTER TË LIBERALËVE RADIKALËKëta të fundit duan të jenë forcë e dytë politike në zgjedhjet e ardhshme federale zvicerane (04.25.2015)
HOLLAND NË BERNË - PËR NJË FAQE TË RE NË MARRËDHËNIET FRANCË-ZVICËRËshtë vizita e parë zyrtare e një presidenti francez në Konfederatë nga vitit 1988 (04.15.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]